Kiedy wybierasz się na wakacje, nie tylko destynacja podróży się liczy. Ważny jest też obiekt, w którym będziesz nocować. Co wpływa na ten wybór? 


Leżenie przy basenie czy wyprawy w teren?


Po pierwsze, musisz określić rodzaj wakacji. Czy jedziesz sam czy z dziećmi? Czy to będzie relaks typu all inclusive, czy będziesz zwiedzać i plażować na zmianę, a może zwiedzać w ciągu dnia, a wieczorami poznawać nocne życie w okolicy? W zależności od celu pobytu możesz wybrać np. ścisłe centrum miejscowości, do której jedziesz, obiekt przy wyjściu na plażę albo hotel przy lotnisku. 


Czy tu jest jakby luksusowo?


Jedni wolą kameralną, nieformalną atmosferę w stylowym butikowym hotelu, kto inny preferuje pobyt w pałacu albo zamku, i to w pokoju wyglądającym jak komnata. Są też tacy, którzy cenią sobie styl nowoczesny, designerski w dużym kompleksie z zapleczem rekreacyjnym. Jedni stawiają na luksus, innym wystarczy komfort. Mam tu na myśli także przestrzeń, jakość wykończenia oraz widok z okna. Warto mieć świadomość, że za to wszystko płaci się dodatkowo. Takie same pokoje w jednym hotelu, ale z rożnymi widokami, będą się różniły cenowo.

 

 

Czy idea też jest ważna?


Nie tylko wygląd obiektu ma znaczenie, ale i wartości, jakimi kieruje się firma czy osoba nim zarządzająca. Coraz więcej osób zwraca uwagę na aspekty CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu) czy orientację ekologiczną. Hotele, tak jak inne korporacje, często celowo podkreślają proekologiczne działania, jakie podejmują, oraz swoje przyjazne nastawienie do środowiska, aby zachęcić świadomych turystów do pobytu właśnie u nich. 


Co mówią inni?


W dobie rozwiniętego internetu i zaawansowanych rozwiązań technologicznych coraz łatwiej znaleźć opinie o danym obiekcie jeszcze przed przyjazdem. Opłaca się sprawdzać opinie gości, którzy już korzystali z danego hotelu. Takie oceny możesz znaleźć na portalach opiniotwórczych np. Tripadvisor, Booking.com, w social mediach czy na blogach, vlogach i innych stronach prowadzonych przez influencerów. 


Korzystając z opinii, kieruj się tylko tymi rzeczowymi, czyli takimi, które opisują dokładne sytuacje i mają konstruktywne uzasadnienie. Niestety zdarza się, że niektóre oceny, szczególnie te negatywne i z bardzo ogólnym opisem, to zwykły hejt, którego autorem jest agresywny, źle nastawiony od początku gość albo konkurencja. 

 

 

Warto również wziąć pod uwagę liczbę komentarzy, jaką ma hotel. Inaczej odbierzesz średnią ocenę 4,8 przy 15 komentarzach, a w innym świetle zobaczysz tę samą notę przy 200 komentarzach. Weryfikując komentarze, skup się na tych rzeczowych, opisujących sytuacje, na które możesz być wrażliwy czy na które mógłbyś zwrócić szczególną uwagę.

 

Goście są różni, mają rozmaite charaktery i temperamenty, odmienne doświadczenia i oczekiwania, więc każdy może odebrać tę samą usługę w odmienny sposób. Dla jednej osoby dany pokój będzie super, a dla innej – w standardzie nie do przyjęcia. Dlatego warto wziąć drobną poprawkę na skrajnie pozytywne lub negatywne komentarze.
 

A jak to wygląda na obrazku?


Oprócz opinii warto przejrzeć zdjęcia obiektu. I to nie tylko na stronie internetowej hotelu, ale także zdjęcia zrobione przez internautów podczas pobytu. To właśnie te autentyczne, nieretuszowane zdjęcia odzwierciedlają to, co zastaniesz na miejscu.

 

Co będę jeść? 


Przez żołądek do serca – to powiedzenie dokładnie określa, jakie powinno być nastawienie pracowników każdego obiektu do wyżywienia. Przede wszystkim ważne są śniadania. Z nich korzysta prawie każdy gość. Porządne śniadanie to podstawa dobrego dnia. Hotelarze doskonale o tym wiedzą i wielu z nich stara się wyróżnić na tym tle, aby gość do nich wrócił, a przy okazji pochwalił ich kuchnię. W hotelach wyższej kategorii podczas śniadań można zamówić przygotowanie dania na miejscu (tzw. live cooking), jest szerszy wybór potraw, które powinny być staranniej przygotowane, np. filetowane owoce i warzywa zamiast całych. W obiektach niższej klasy śniadania mogą być porcjowane, a asortyment będzie skromniejszy. Jeśli zamierzasz nie wychodzić z hotelu przez cały pobyt, warto przyjrzeć się też pozostałym posiłkom.


Co jeszcze dostanę?


Kolejnym elementem istotnym przy wyborze hotelu są usługi dodatkowe – ich różnorodność, jakość, ceny i dostępność. Jeśli korzystasz z hotelu tylko po to, żeby się przespać, nie będzie to miało dla ciebie większego znaczenia. Chociaż z drugiej strony, czy nie byłoby miło skorzystać z jacuzzi i spa po całym dniu zwiedzania? Jeśli jednak chcesz spędzać sporo czasu w hotelu, zastanów się, czy obiekt, do którego się wybierasz, dysponuje tymi atrakcjami, na których ci zależy. Dla kogoś będzie to basen, dla kogoś innego kręgle, korty tenisowe albo klub nocny. Wszystko zależy od twoich upodobań i celu podróży.


Ile za to zapłacę?


Ostatnim – ale według mnie podstawowym – elementem mającym wpływ na wybór, jest cena. Nie znaczy to, że im niższa, tym lepiej. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, ile jesteś w stanie zapłacić za takie, a nie inne usługi. Miej świadomość, że jakość kosztuje. Ale warto też dokładnie zweryfikować relację: cena versus jakość.


Udanych wakacji😊 
 

Zobacz także