W całej historii ludzkości wydobyto ponad 187 tys. ton złota. Obecnie co roku wydobywa się 3 tys. tony tego kruszcu, co oznacza, że rocznie podaż rośnie o niecałe 2 proc.  Inwestycje w złoto cieszą się nieustanną popularnością. Trudno się dziwić, złoto jest trwałe, chroni przed inflacją, łatwo je sprzedać i stanowi uniwersalną walutę na całym świecie. Ponadto cena złota jest odporna na czynniki polityczne. 


Formy inwestycji w złoto


W złoto można zainwestować zarówno w formie fizycznej, jak i w jednostki funduszy inwestycyjnych, fundusze ETF, bezpośrednio w akcje spółek zajmujące się wydobywaniem  czy przetwarzaniem złota. 

 

 

·   Złoto fizyczne

 

Sztabki złota oraz monety bulionowe można zakupić w sklepach stacjonarnych (dealerzy złota)  lub internetowych (np. Mennica Polska). Możliwy jest zakup sztabek różnej wielkości, od 1g do 1 kg. W przypadku monet, oprócz wielkości (waga podawana jest w uncjach), istotne jest miejsce wybicia monety. Najbardziej popularne monety:

 •        Krugerrand – moneta bita w południowoafrykańskiej mennicy; jest najpopularniejszą monetą bulionową na świecie;
 • Australijski Złoty Kangur – 24-karatowa moneta, bita w przez mennicę Perth Mint w Australii;
 •  American Gold Eagle – moneta bita przez Amerykańską Mennicę Stanową;
 •  Maple Leaf – Kanadyjski Liść Klonowy,  produkowany w Royal Canadian Mint;
 • Wiedeńscy Filharmonicy – bita w Austrii, denominowana w euro (początkowo w austriackich szelingach);
 • Orzeł Bielik – pierwsza moneta bulionowa wybita przez Mennicę Polską na zamówienie Narodowego Banku Polskiego.

 

 • Fundusze inwestycyjne – inwestują zgromadzone aktywa w akcje spółek operujących na rynku złota i innych metali szlachetnych. Są to głównie kopalnie zajmujące  się wydobyciem kruszcu. Często fundusz nie inwestuje bezpośrednio w złoto, ani w inne instrumenty finansowe odwzorowujące zmiany wartości złota. 
 • Fundusze ETF (Exchanged Traded Found) i inne instrumenty dające ekspozycję na ceny złota (tzw. papierowe złoto); tytuły uczestnictwa w funduszu lub certyfikaty inwestycyjne ETF, są papierem wartościowym, notowanym na giełdzie. 
 • Akcje spółek wydobywające złoto – ich ceny zależą nie tylko od ceny złota, ale także od innych czynników, jak protesty, katastrofy czy sytuacja polityczno-gospodarcza państw, gdzie znajdują się kopalnie. 

 

Cena złota

 

Przez szereg lat giełdowa cena złota była ustalana przez przedstawicieli pięciu wybranych instytucji finansowych. Do ustaleń dochodziło podczas umówionych telekonferencji, na których przedstawiano cenę otwarcia notowań, a następnie po zebraniu zleceń od klientów banki członkowskie deklarowały chęć zakupu lub sprzedaży określonej ilości sztabek złota.     
Ten tradycyjny sposób wyceny został zastąpiony przez elektroniczną platformę, nad którą pieczę sprawuje ICE Benchmark Administration (IBA). Cena ustalana jest dwa razy dziennie i podawana do publicznej informacji w niezmienionych godzinach, tj. o 11:30 i 16:00 czasu polskiego. Kurs złota na dzień 12.01.2022 wynosił 1 818,41 USD za uncję. 


Przykładowe ceny złota fizycznego*:

 • 500 g sztabka złota – 130 675 zł.
 • Krugerrand 1 uncja – 8025 zł.
 • Liść Klonowy 1 uncja – 8025 zł. 
 • Orzeł Bielik  (100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości) 1 uncja – 9005 zł. 

*ceny - Mennica Polska (styczeń 2022). 

 

Bezpieczne inwestowanie 


Każdy, kto chciałby dokonać jakiejkolwiek inwestycji, musi pamiętać, że nie istnieje żaden produkt finansowy, który pozwalałby na inwestowanie bez ryzyka, z pewnym zyskiem. 

 

 

Dostępne są jednak sposoby pomnażania kapitału, które wiążą się z relatywnie niewielkim ryzykiem, a jednocześnie dają duże szanse na uzyskanie satysfakcjonującej stopy zwrotu. Należą do nich inwestycje w złoto fizyczne. Oto kilka zasad inwestowania:

 • złoto to inwestycja długoterminowa – jak pokazują dane historyczne, w krótkim okresie ceny mogą się znacznie wahać, jednak w ostatnich piętnastu latach (2006-2021) ceny złota wzrosły trzykrotnie;
 • warto wybrać kruszec znanych producentów oraz skorzystać z oferty dużych i sprawdzonych sprzedawców; w Polsce jedynym producentem sztabek jest Mennica Polska, monety bulionowe sprzedaje także NBP; 
 • fizyczne złoto wymaga przechowania, może do tego służyć: sejf domowy, skrytka w banku, skrytka depozytowa w prywatnych firmach, można także zdeponować u sprzedawcy;
 • złoto można sprzedać u dealera złota, w wybranych sklepach jubilerskich, sklepach numizmatycznych czy u złotników. 

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, przeczytaj też tekst Inwestycje emocjonalne, czyli jak połączyć pasję z zarabianiem pieniędzy

Zobacz także