Rozpoczęcie roku akademickiego i powrót do pracy po urlopie. Po błogim wolnym czasie powrót do codzienności, nie tylko dla naszego stanu ducha i umysłu, ale także dla skóry, jest nie lada wyzwaniem. Warto sobie uzmysłowić, że będąc na urlopie nasze przyjemne odczucia związane z przebywaniem na łonie natury niestety często wpływają na pogorszenie jakości struktury naszej skóry i jej wytworów, takich jak włosy i paznokcie. Biorąc pod uwagę pielęgnację powakacyjną, warto wiedzieć o tym, że:

 

 1. Słońce i promieniowanie ultrafioletowe (UV) zawarte w świetle słonecznym jest odpowiedzialne za uszkodzenia skóry. Promienie UVB powodują tak naprawdę oparzenia słoneczne (zwane opalenizną), a promieniowanie UVA prowadzi do uszkodzeń DNA skóry i przedwczesnego jej starzenia się. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV uszkadza kolagen i elastynę, co prowadzi do utraty elastyczności i powstawania zmarszczek. Ponadto, destrukcja DNA zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry.
 2. Silny wiatr może uszkodzić barierę hydrolipidową skóry, która odpowiada za jej nawilżenie i ochronę. W efekcie skóra może stawać się sucha, szorstka i podrażniona. Rozwój stanu zapalnego może być również związany z narażeniem na wiatr.
 3. Sól morska zawiera minerały, które przyczyniają się do odparowania wody z naskórka poprzez proces osmozy. To z kolei może prowadzić do odwodnienia skóry, powodując uczucie suchości, swędzenia i podrażnienia.
 4. Chlor stosowany do dezynfekcji wody basenowej wpływa negatywnie na warstwę lipidową skóry, prowadząc do utraty nawilżenia. Tu zdecydowanie zwiększa się zjawisko TEWL (z ang. Transepidermal Water Loss) to transepidermalna utrata wody. Parametr określający ilość wody, która została utracona przez naskórek w jednostce czasu, w wyniku procesu parowania. Jest on istotny dla oceny nawilżenia skóry. Chlor może również powodować reakcje alergiczne u niektórych osób, co dodatkowo podrażnia skórę.
 5. Woda słodka, szczególnie w jeziorach i rzekach, może zawierać substancje drażniące lub alergeny, które mogą powodować reakcje skórne.
 6. Cząstki piasku, działając mechanicznie na skórę, powodują mikroskopijne uszkodzenia i podrażnienia. Drobne cząstki mogą również zatykać ujścia gruczołów łojowych, co może sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych.
 7. Wysokie temperatury powodują zwiększoną potliwość, co może prowadzić do zwiększonego odparowywania wody z powierzchni skóry. To z kolei może prowadzić do występowania suchości i podrażnień.
 8. Źle dobrane obuwie sportowe (buty trekkingowe, klapki, płetwy) może wyrządzić skórze wiele szkód, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej lub długotrwałego użytkowania. Do potencjalnych uszkodzeń, które mogą wystąpić, należą: odparzenia i otarcia, nadmierny ucisk, pęknięcia i przesuszenie skóry, podrażnienia i alergie, utrata stabilności (zwiększająca ryzyko kontuzji stawów i mięśni).

Wszystkie te czynniki mogą wspólnie składać się na proces starzenia się skóry, utratę elastyczności, uszkodzenia DNA oraz potencjalne ryzyko wystąpienia stanów zapalnych lub reakcji alergicznych. Dlatego kluczowe jest stosowanie odpowiednich środków ochrony przed słońcem, nawilżaczy i środków łagodzących podrażnienia, aby utrzymać skórę w zdrowiu i komfortowym stanie podczas wakacji.

 

 

Kroki SOS dla poszczególnych stref naszego ciała

 

Skóra

 

 1. Kwas hialuronowy. Ten naturalnie występujący w skórze składnik ma zdolność wiązania dużej ilości wody, co pomaga w intensywnym nawilżeniu skóry. Kwas hialuronowy poprawia elastyczność, gładkość i jędrność skóry.
 2. Witamina C. Jest silnym antyoksydantem, który pomaga w zwalczaniu wolnych rodników powstałych w wyniku ekspozycji na słońce. Witamina C wspomaga też produkcję kolagenu, co może pomóc w przywróceniu elastyczności skórze.
 3. Witamina E. Kolejny antyoksydant, który pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV. Witamina E działa nawilżająco i przeciwdziała utracie wilgoci.
 4. Peptydy. Składniki te mogą wspierać proces regeneracji skóry poprzez stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny. Pomagają w poprawie struktury skóry i redukcji oznak starzenia.
 5. Substancje nawilżające: kwas hialuronowy, gliceryna, ceramidy czy mocznik. Pomagają zatrzymać wodę w skórze, zapewniając odpowiednie nawilżenie.
 6. Alantoina to składnik znany ze swoich właściwości łagodzących i przyspieszających gojenie. Pomaga w redukcji podrażnień i poprawie kondycji skóry.
 7. Aloe vera. Roślina o działaniu nawilżającym, łagodzącym i regenerującym. Zawiera substancje przyspieszające gojenie i łagodzące podrażnienia.
 8. Ekstrakty roślinne: rumianek, nagietek czy aloes, mogą pomóc w łagodzeniu podrażnień i przywracaniu skórze równowagi.
 9. Kwasy owocowe (AHA i BHA). Kwasy te pomagają w złuszczaniu martwego naskórka, odblokowują ujścia gruczołów łojowych i poprawiają teksturę skóry. Pomagają również w stymulacji procesu odnowy komórkowej.
 10. Masła roślinne. Masło shea czy olej kokosowy, zawierające zdrowe tłuszcze i składniki odżywcze, mogą pomóc w odbudowie warstwy lipidowej skóry.

 

 

 

Włosy

 

Włosy zazwyczaj narażone są na uszkodzenia podczas wakacji, szczególnie ze względu na działanie słońca, wiatru, soli morskiej i chloru. Noszenie ciasnych gumek i czepków także nieszczególnie cieszą nasze opuszki włosów, które ulegają degradacji mechanicznej. Aby je zregenerować i przywrócić im zdrowy wygląd warto sięgnąć po preparaty pielęgnacyjne, które zawierają odpowiednie składniki aktywne. Oto kilka kluczowych składników, które mogą pomóc w pielęgnacji zniszczonych włosów po wakacjach:

 

 1. Keratyna to naturalny składnik włosów, który pomaga w odbudowie i wzmocnieniu ich struktury. Preparaty zawierające keratynę mogą pomóc w naprawie zniszczeń, przywróceniu elastyczności i redukcji łamliwości.
 2. Oleje roślinne: olej arganowy, olej kokosowy, olej jojoba i wiele innych, mogą pomóc w nawilżeniu i zabezpieczeniu włosów. Są one bogate w tłuszcze, witaminy i antyoksydanty, które wspierają zdrowie włosów.
 3. Proteiny. Proteiny roślinne lub zwierzęce, takie jak proteiny pszeniczne, jedwabiu czy kolagenu, mogą pomóc w wzmocnieniu włosów, przywróceniu im objętości i elastyczności.
 4. Witaminy. Szczególnie witaminy A, C i E są istotne dla zdrowia włosów. Wspierają kondycję skóry głowy, poprawiają krążenie krwi i przeciwdziałają uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki.
 5. Pantenol (witamina B5) pomaga w nawilżeniu włosów, zatrzymywaniu wilgoci i przywracaniu im miękkości.
 6. Kwas hialuronowy. Choć znany przede wszystkim jako składnik do pielęgnacji skóry, może również pomagać w nawilżeniu i zatrzymywaniu wilgoci we włosach.
 7. Ekstrakty roślinne. Składniki, takie jak aloes, rumianek czy zielona herbata, mogą pomóc w łagodzeniu podrażnień skóry głowy i wspieraniu zdrowia włosów.
 8. Kwasy owocowe mogą pomóc w usuwaniu resztek produktów do stylizacji oraz zanieczyszczeń, co z kolei wpływa na ogólną kondycję skóry.
 9. Kofeina. W preparatach do pielęgnacji skóry głowy może pomagać w pobudzeniu krążenia krwi, co przyczynia się do zdrowszego wyglądu i wzrostu włosów.
 10. Glicerol czy hydrolizowane proteiny są składnikami, które pomagają w zatrzymywaniu wilgoci we włosach, zwłaszcza w warunkach suchego klimatu.

 

Warto wybierać produkty, które zawierają kilka z tych składników, aby kompleksowo zadbać o zdrowie i wygląd swoich włosów. Należy pamiętać, że regeneracja włosów wymaga czasu i systematycznego planu pielęgnacji. Peeling, mycie, nakładanie masek, używanie serum na końcówki, masaże skóry głowy – to rytuały, z którymi powinniśmy się zaprzyjaźnić i stosować minimum przez 3 miesiące. Wyłącznie regularne stosowanie odpowiednich preparatów i odpowiednia pielęgnacja to klucz do osiągnięcia pożądanych rezultatów.

 

 

Paznokcie

 

Chcąc zregenerować płytkę paznokciową i przywrócić jej zdrowy wygląd, warto sięgnąć po preparaty pielęgnacyjne, które zawierają odpowiednie składniki aktywne. Oto kilka kluczowych składników, które mogą pomóc w pielęgnacji zniszczonych paznokci po wakacjach:

 

 1. Biotyna jest witaminą z grupy B, która jest istotna dla zdrowia paznokci. Może pomóc we wzmocnieniu płytki paznokciowej, poprawieniu jej elastyczności i redukcji łamliwości.
 2. Keratyna jest ważnym, podobnie jak w przypadku włosów, składnikiem dla paznokci. Pomaga w utrzymaniu ich struktury i elastyczności.
 3. Witamina E to silny antyoksydant, który pomaga w ochronie paznokci przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.
 4. Proteiny mogą pomóc w wzmocnieniu i regeneracji paznokci, szczególnie jeśli są one osłabione po okresie intensywnej ekspozycji na różne czynniki zewnętrzne.
 5. Oleje roślinne: arganowy i awokado mogą dostarczyć cennych składników odżywczych i wilgoci dla paznokci.
 6. Mocznik zatrzymuje wilgoć i nawilża płytkę paznokciową oraz skórę wokół nich.
 7. Ekstrakty roślinne: aloes czy rumianek mogą pomóc w łagodzeniu podrażnień i wspieraniu zdrowia paznokci.
 8. Cynk wzmacnia i poprawia kondycję płytki paznokciowej.
 9. Wapń zapobiega łamliwości i rozdwajaniu się paznokci.
 10. Aminokwasy, takie jak arginina czy cysteina, mogą pomóc w odbudowie struktury paznokci.
 11. Kwasy owocowe mogą pomóc w usunięciu martwego naskórka wokół wała paznokciowego i wpłynąć bezpośrednio na wygląd skórek.

 

Stopy

 

Skóra stóp może być narażona na wiele czynników podczas wakacji, takich jak chodzenie boso, narażenie na piasek, sól morską czy długotrwała ekspozycja na słońce. Aby zregenerować skórę stóp i przywrócić jej zdrowy wygląd, warto sięgnąć po preparaty pielęgnacyjne, które zawierają odpowiednie składniki aktywne. Oto kilka kluczowych składników, które mogą pomóc w pielęgnacji zniszczonych stóp po wakacjach:

 

 1. Mocznik o stężeniu powyżej 10%, kwas salicylowy to składniki złuszczające martwy naskórek.
 2. Masła roślinne. Oleje, takie jak masło shea, olej kokosowy czy olej jojoba, są bogate w tłuszcze i składniki odżywcze, pomagają nawilżać i zmiękczać skórę stóp.
 3. Kwas mlekowy to składnik, który działa złuszczająco i nawilżająco, wspomagając naturalny proces odnowy skóry.
 4. Witamina E. Antyoksydant chroniący skórę stóp przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.
 5. AHA (kwas glikolowy, mlekowy, jabłkowy). Kwasy te mogą pomóc w złuszczaniu martwego naskórka, poprawie tekstury i kolorytu skóry stóp.
 6. Ekstrakty roślinne: aloes, rumianek czy nagietek mogą pomóc w łagodzeniu podrażnień i regeneracji skóry.
 7. Glicerol, mocznik (w stężeniu do 10%) czy kwas hialuronowy pomagają w utrzymaniu nawilżenia i elastyczności skóry stóp.
 8. Olejek z mięty pieprzowej i lawendy mogą nie tylko dodatkowo nawilżać, ale także zapewniać uczucie odświeżenia i relaksu. Wyciąg z mięty czy rozmarynu poprawiają krążenie krwi.

Pamiętaj, że regularność stosowania preparatów i dbałość o higienę stóp są kluczowe dla osiągnięcia pożądanych rezultatów. Jeśli masz problemy zdrowotne związane ze stopami, takie jak grzybica czy pękające pięty, warto także skonsultować się podologiem.

 

 

SOS – małe awarie: przebarwienia po ukąszeniach, użądleniach, zadrapaniach i siniaki

 

Radzenie sobie z defektami skóry, takimi jak ukąszenia, zadrapania i siniaki, wymaga odpowiedniej opieki, aby przyspieszyć gojenie, zmniejszyć podrażnienie i minimalizować widoczność tych defektów. Oto kilka kroków, które możesz podjąć.

 

Na siniaki lub opuchliznę możesz zastosować produkty zawierające ekstrakt z arniki i witaminę K. Delikatny masaż wokół obszaru siniaka może pomóc w poprawie krążenia krwi i zmniejszeniu zastoju krwi pod skórą. W większości przypadków siniaki znikają same po pewnym czasie. Cierpliwość jest kluczowa w procesie gojenia.

 

W przypadku zadrapań i ukąszeń można zastosować kremy lub żele zawierające aloes, pantenol, alantoinę lub hydrokortyzon (tylko po konsultacji z lekarzem), które pomagają w łagodzeniu podrażnień i przyspieszają procesy gojenia. Przebarwienia na skórze po ukąszeniu owada mogą być wynikiem różnych czynników, takich jak reakcje alergiczne, zapalenie skóry lub reakcje na substancje wydzielane przez owady. Na przebarwienia najlepiej w domowym zaciszu stosować kremy z witaminą C, preparaty rozjaśniające skórę, wykonywać częstsze peelingi, chronić skórę preparatami zawierającymi SPF w ciągu całego roku – nie tylko podczas wakacji.

 

*Konsultacja z dermatologiem: jeśli przebarwienia są uporczywe, duże lub towarzyszą im inne objawy, warto skonsultować się z dermatologiem. Profesjonalista może zalecić skuteczne zabiegi lub produkty odpowiednie do Twojej skóry.

Zobacz także