Małe zmiany w naszym życiu mogą przyczynić się do wielkich zmian na świecie. W ostatnim tekście dotyczącym mody fast fashion była mowa o tym, jak negatywny wpływ ma ona na nasze środowisko. Może właśnie niemal połowa roku 2023 to dobry okres, aby zacząć żyć bardziej ekologicznie, zgodnie z zadami zrównoważonego rozwoju? Może to ten moment, aby chociaż w niewielkim stopniu odrzucić ciuchowy konsumpcjonizm i wdrożyć zasady zero waste w naszych domach? Zacznijmy więc właśnie od przeglądu zawartości naszych szaf. Jest pięć kluczowych zasad zero waste, tzw. 5R. Niech każdy, po przeczytaniu tego tekstu, spróbuje dokonać takiego „rachunku sumienia”, sprawdzając krok po kroku czego nie robi, a co powinien, chcąc żyć ekologicznie.

 

 

Refuse – odmawiaj

Mówmy „nie” gromadzeniu niepotrzebnych rzeczy, nawet jeśli z jakiegoś powodu możemy otrzymać je za darmo. Zanim sięgniemy po darmową koszulkę z logiem jakiejś firmy, rozdawaną podczas targów branżowych i zabierzemy ją do domu, zadajmy sobie pytanie: „Czy kiedykolwiek ją założę?”

 

Reduce redukuj

Nie kupujmy każdego ciucha, który akurat wpadł nam w oko, a dysponujemy właśnie gotówką. Odpowiedzmy sobie szczerze: „Czy naprawdę potrzebuję kolejnej pary zielonych spodni czy kolejną koszulę w kratę?”

 

Reuse – użyj ponownie

Starajmy się powtórnie korzystać z tych samych rzeczy, dając im drugie życie. Niemodne już długie spodnie, możemy przerobić na fantazyjne, wakacyjne szorty.

 

Recycle – przetwórz

Zamiast wyrzucać, oddawajmy swoje rzeczy, których już nie nosimy, a nie są zniszczone – osobom potrzebującym. Szukajmy akcji, w których sklepy zbierają zużytą odzież, aby ją przekazać do wtórnego przetworzenia.

 

Rot – kompostuj

Wybierajmy ubrania wykonane z materiałów naturalnych, biodegradowalnych, które nie będą zalegały setki lat na wysypiskach tekstyliów.

 

 

Szóste "R"

 

Do tych pięciu zasad możemy dołożyć jeszcze jedną tzw. szóste "R" czyli "Repair – naprawiaj". Starajmy się naprawiać naszą starą odzież, zamiast ją wyrzucać. Dziurawe skarpetki można zacerować, a urwany guzik od koszuli – doszyć.

 

Zainteresował Cię temat? Przeczytaj również artykuł pt. Powiedz „nie” fast fashion. Zacznij zmiany i bądź zero waste.

Zobacz także