W ostatnich latach w Polsce coraz bardziej na popularności zyskuje oferta wynajmu długoterminowego mieszkań od specjalizujących się w tej usłudze przedsiębiorstw. Mieszkanie w abonamencie, bo tak nazwana została ta usługa, jest alternatywą dla wynajmu od osób prywatnych, zakupu na własność czy kredytu hipotecznego. Warto dowiedzieć się, na czym to polega. 

 

Nowy typ najmu

 

Liczbę mieszkań na wynajem w Polsce szacuje się na ponad 1,2 mln, z czego większość stanowi oferta od osób prywatnych. Nowością jest natomiast możliwość najmu lokali mieszkalnych od spółek, które we współpracy z deweloperami budują bloki mieszkalne właśnie w tym celu. Umowa jest podpisywana na dłuższy okres, z reguły na minimum rok, otrzymujemy także pierwszeństwo przedłużenia umowy. W przypadku osób prywatnych umowa najmu wiąże się z ryzykiem. Nie mamy nigdy pewności, że umowa nie zostanie wypowiedziana w trakcie jej trwania. W przypadku wynajmu od firmy, oczywiście zakładając, że będziemy terminowo dokonywać płatności i przestrzegać regulaminu, takiej obawy nie ma. Ponadto forma najmu w postaci mieszkania w abonamencie daje nam szereg dodatkowych usług. 

 


Standard usług 


Proces zawierania umów jest maksymalnie uproszczony (np. w całości zawierany online). W ofercie są mieszkania o powierzchni od około 30 do 70 metrów kwadratowych, w dobrej lokalizacji, z podstawowym umeblowaniem i sprzętem kuchennym. Ceny są uzależnione od lokalizacji, wielkości mieszkania czy piętra. Lokalami zarządza wyspecjalizowana firma. Tym, co odróżnia tę formę najmu od najmu od osoby prywatnej, jest wliczona w abonament obsługa klienta. W ramach abonamentu otrzymujemy określony standard oraz szereg usług, w skład których wchodzi wykwalifikowany serwis w przypadku konieczności wykonania niezbędnych napraw. Najemca może zgłaszać usterki, np. awarię pralki, za pomocą maila, telefonu czy aplikacji mobilnej. 


Dla kogo mieszkanie w abonamencie? 


Oferta mieszkania w abonamencie jest skierowana przede wszystkim do ludzi młodych, dynamicznych, którzy wkraczają na swoją ścieżkę zawodową. Ale nie tylko. Ta nowa forma najmu przeznaczona jest również dla osób ceniących sobie elastyczność, które nie chcą wiązać się długoletnim kredytem hipotecznym czy otrzymują czasowy kontrakt zawodowy w danym mieście. Warto zwrócić uwagę, że w dobie pandemii wiele osób, które wcześniej planowało zakup mieszkania, wstrzymuje się z podjęciem tej decyzji. Ponadto banki zaostrzyły warunki przyznawania kredytów hipotecznych. To potencjalnie może zwiększyć zainteresowanie rynkiem mieszkań w abonamencie. 

 


Rozwój rynku 


Według danych rośnie liczba mieszkań na wynajem od firm. Z raportu Think Co Research Lab wynika, że do końca czerwca 2020 roku w Polsce oddano ponad 3700 lokali w budynkach na wynajem. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie i sprzyjającą koniunkturę na rynku, można założyć, że oferta najmu od firm oferujących mieszkania w abonamencie będzie rosła. Powstaje coraz więcej przedsiębiorstw specjalizujących się w tej formie najmu. Obecnie mieszkania w abonamencie dostępne są w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi. 

--

Źródło
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/mieszkania-w-abonamencie-wyna…
 

Zobacz także