Jak stać się osobą inteligentną finansowo?


Inteligencja finansowa jest rodzajem kompetencji, na którą składa się nasza wiedza z zakresu finansów oraz umiejętność jej wykorzystania w praktyce. O tym, jak ważne jest zarządzanie finansami osobistymi, nie trzeba nikogo przekonywać. Umiejętne planowanie domowego budżetu, konsekwentne oszczędzanie oraz pomnażanie kapitału, przekładają się na komfort finansowy, który jest jednym z elementów naszego dobrostanu psychicznego.

 

Cechy osoby inteligentnej finansowo


Inteligencja finansowa jest umiejętnością podejmowania racjonalnych i właściwych decyzji finansowych oraz planowego, przemyślanego dysponowania dostępnymi środkami. Pozwala na budowanie niezależności finansowej przy ograniczonych środkach. Nie polega tylko na ograniczaniu wydatków i rezygnacji z zaspokajania bieżących potrzeb. Osoba o inteligencji finansowej ma następujące cechy

  •  umiejętność planowania,
  •  umiejętność oszczędzania,
  • konsekwencja i determinacja, 
  • akceptacja popełnianych błędów i wyciąganie wniosków, 
  •  odwaga (podejmowanie ryzyka), 
  • ciągłe zdobywanie wiedzy.

Co ważne, skoro inteligencja finansowa jest umiejętnością, oznacza to, że można ją zdobyć! Zatem, jak stać się osobą inteligentną finansowo? 

 

 

Oszczędzanie 


Podstawową kompetencją jest z pewnością umiejętność oszczędzania. Przede wszystkim musisz sobie uświadomić, że zawsze będziesz dysponował ograniczonymi środkami. Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem: „nie mogę oszczędzać, bo nie mam z czego”. Oprócz bardzo skrajnych przypadków (np. w wyniku konieczności podjęcia leczenia, przewlekłej choroby trudności życiowych), zawsze mamy możliwość zaoszczędzenia części zarobionych pieniędzy. Nawet jeśli wzrosną Twoje dochody, zapewne zwiększą się też potrzeby. I znów nie będziesz miał z czego oszczędzać. Zatem, nie jest to kwestia możliwości, ale twojego przekonania. I tu może pojawić się pytanie: „to ile, w takim razie należy oszczędzać?” Jak twierdzą eksperci, aby nie wpłynęło to istotnie na Twój domowy budżet, na oszczędności powinno się przeznaczać 10% dochodu. Najlepiej przelać te pieniądze na inne konto, np. konto oszczędnościowe, aby nie były dostępne na koncie służącym do bieżących rozliczeń. 


„Efekt latte”


Jest jeszcze jedna kwestia, którą należy podkreślić. Oszczędzanie nie oznacza rezygnacji z zaspokajania wszystkich bieżących potrzeb.  Oczywiście duża część naszych dochodów jest przeznaczona na konieczne koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem. Warto tu jednak wspomnieć o „efekcie latte”. 

 

 

Oznacza on wydawanie niewielkich kwot, które wydają nam się nieistotne. Załóżmy, że codziennie w drodze do pracy kupujesz sobie kawę za 12 zł. Zatem, biorąc pod uwagę 20 dni roboczych, jest to kwota 240 zł miesięcznie, co daje 2 880 zł rocznie. A to tylko kawa za 12 zł. Czy to oznacza, że masz zrezygnować ze swojej ulubionej kawy? Oczywiście, że nie, ale może zainwestuj w dobry kubek termiczny i zrób kawę w domu. Jej koszt zapewne nie przekroczy 1 zł. To duża różnica! Zatem oszczędzanie nie oznacza rezygnacji z drobnych, codziennych przyjemności. To tylko kwestia innego podejścia, konsekwencji i odpowiedniego planowania. 

 

Planowanie domowego budżetu 


Zaplanowanie domowego budżetu wymaga około 15 minut raz w miesiącu. Aby ułatwić sobie to zadanie, można w tym celu skorzystać z szeregu dostępnych aplikacji, programów lub po prostu rozpisać wydatki na kartce. Jak to zrobić? Podziel swoje wydatki na kategorie, np. opłaty stałe, konsumpcja, odzież i dodatki, rozrywka i wypoczynek, sport, transport, zdrowie, itp. Jeśli zdarzają ci się spontaniczne zakupy – zaplanuj to i przeznacz na nie określoną kwotę. Nie zapomnij przelać na konto oszczędnościowe 10% dochodu! Takie rozplanowanie środków ułatwi Ci kontrolę wydatków i pozwoli na gromadzenie kapitału w postaci oszczędności. 
 

 

Inwestowanie


Kolejnym krokiem rozwijania kompetencji, jaką jest inteligencja finansowa, jest zwiększanie naszego majątku. Można tego dokonać na trzy sposoby: redukować koszty, zwiększać nasze dochody oraz inwestować. W przypadku kosztów możliwości ich ograniczenia nie są nieskończone. Zwiększenie dochodów wiąże się z rozwojem kompetencji zawodowych, karierą zawodową, a to wymaga czasu. Należy zatem wejść na wyższy poziom naszej inteligencji finansowej i zacząć inwestować zgromadzony kapitał. Sposobów na inwestowanie jest bardzo wiele. Inwestowanie można rozpocząć od inwestycyjnych produktów bankowych (np. lokaty terminowe, programy inwestycyjne), a potem, w miarę zdobywania wiedzy na ten temat, inwestować w bardziej złożone instrumenty finansowe (jednostki funduszy inwestycyjnych, papiery wartościowe, inwestycje alternatywne, tj. złoto, sztuka, wino). Pamiętaj jednak o ryzyku, które dotyczy każdej inwestycji. Podejmuj je, ale miej świadomość jego istnienia i świadomie nim zarządzaj, np. poprzez jego dywersyfikację. 

 

Każdy może być inteligentny finansowo! 


Inteligencja finansowa jest kompetencją, którą każdy może rozwijać. To po prostu świadomość kierunków wydatkowania naszych pieniędzy. Wymaga to pewnej determinacji, konsekwencji i ciągłego uczenia się. Ale skutki mogą być tylko pozytywne! Dzięki naszej wiedzy i umiejętności w tym zakresie racjonalnie gospodarujemy środkami, pomnażamy je, realizujemy cele finansowe, osiągając tym samym komfort finansowy. A przecież komfort finansowy jest częścią naszego dobrostanu psychicznego, do którego z pewnością każdy z nas dąży. 

 

Zainteresował Cię ten temat? Obejrzyj wideo pt. Black Friday - mit czy okazja?
 

Zobacz także