Zbliża się czas letnich urlopów i wakacyjnych wyjazdów. To z pewnością wyczekiwany przez wielu moment relaksu, odpoczynku, oderwania się od codziennych obowiązków. Jednym z elementów przygotowań do urlopu jest ustalenie wakacyjnego budżetu. Jego zaplanowanie pozwoli Ci na dopasowanie celu podróży, wybór miejsca zakwaterowania, skorzystanie z oferowanych na miejscu atrakcji, czyli dostosowanie wyjazdu do Twoich możliwości finansowych.  

 

 

Planowanie wakacyjnego budżetu

 

Załóżmy, że część swoich oszczędności chcesz przeznaczyć na wakacyjny wyjazd i zaplanować związane z nim wydatki. Musisz wziąć pod uwagę kilka elementów. Podstawowym kosztem jest zakwaterowanie. Dostępna baza noclegowa jest oczywiście ogromna i bardzo zróżnicowana pod kątem cenowym – od drogich hoteli poprzez pensjonaty, apartamenty, pokoje do wynajęcia, agroturystykę czy tanie kempingi. Cena będzie tu uzależniona od standardu i lokalizacji. Wynajęcie domku letniskowym czy mobile home to dobry wybór dla rodziny lub grupy znajomych. Namiot będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które lubią spędzać czas blisko natury i niestraszne im spartańskie warunki. To opcja ma istotną zaletę: jest niskobudżetowa. Kolejnym ważnym elementem wakacyjnego budżetu jest wyżywienie. Na wyższe koszty muszą przygotować się te osoby, które planują korzystać z restauracji, barów czy kawiarni. Możliwość samodzielnego przygotowania posiłków z pewnością znacząco wpłynie na obniżenie kosztów wyżywienia. W budżecie należy zaplanować także koszty dojazdu, nie zapominając o kosztach transportu na miejscu (wynajęcie samochodu, bilety autobusowe, kolejowe, metro, itp.).  

 

 

Pozostałe koszty 

 

Planując wakacyjny budżet, nie można zapomnieć o pozostałych kosztach, takich jak wydatki przedwyjazdowe (zakup np. ubrań, sprzętu, walizek), ubezpieczenie czy dodatkowe atrakcje na miejscu. Zwłaszcza te ostanie są trudne do ustalenia. Korzystanie z wszelkich wakacyjnych rozrywek jest ważną częścią naszego wypoczynku. I nie powinniśmy z tego rezygnować. Dlatego warto przeznaczyć na takie wydatki określoną kwotę i konsekwentnie trzymać się ustaleń. Poza tym, można przed wyjazdem sprawdzić cenę wstępu do muzeum, parków wodnych czy innych atrakcji. Dobrą decyzją jest także rezygnacja z kupowania pamiątek i prezentów dla rodziny czy znajomych.

 

 

Ciesz się, że jesteś na wakacjach!  

 

Wakacje to czas relaksu, beztroski i wytchnienia. Nie pozwól, aby napięty budżet negatywnie wpłynął na Twój komfort i dobry nastrój. Dlatego dostosuj cel podróży do możliwości finansowych i oszacuj swój budżet przed wyjazdem. Świadomość, że nie stać Cię na wiele rzeczy na miejscu może być bardzo frustrująca. Jednym ze sposobów na kontrolowanie wydatków jest podzielenie wyznaczonej kwoty na każdy dzień pobytu i konsekwentne trzymanie się ustaleń. Warto dodać, że specyficzna sytuacja ma miejsce przy wyjazdach zagranicznych: nieustanne przeliczanie walut, to nie jest dobry pomysł. Ceny za te same rzeczy nigdy nie będą takie same, jak w kraju ojczystym.. Przeznacz określoną sumę pieniędzy na wakacje i nie zastanawiaj się, ile to kosztowałoby w Polsce. Po prostu kontroluj wydatki w walucie, która obowiązuje w państwie, które odwiedzasz. Ponadto planując wakacyjny budżet nie sugeruj się kosztami, jakie ponosisz na co dzień. Wakacje to wyjątkowy czas, możesz pozwolić sobie na więcej. Ciesz się nimi!  

 

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, przeczytaj też: Tak planuję wakacje, bo taki mam styl działania

Zobacz także