Rozwój technologii i globalizacja wpłynęły na to, jak ludzie podróżują i jakie miejsca wybierają jako cele swoich podróży. Wraz z upływem czasu zmieniają się trendy turystyczne, a popularność różnych destynacji wzrasta lub spada w zależności od wielu czynników. Obecnie jednym z największych trendów jest podróżowanie ekologiczne, czyli przemieszczanie się w sposób, który minimalizuje negatywny wpływ na środowisko. Coraz więcej ludzi wybiera na przykład wakacje na farmach ekologicznych, w eko hotelach lub wakacje na łodziach solarnych.

 

Innym trendem jest podróżowanie do miejsc, które są mniej znane i mniej turystyczne, co nazywa się turystyką zrównoważoną. Celem takiej podróży jest poznanie kultury i stylu życia miejscowej ludności oraz zminimalizowanie wpływu turystyki na środowisko i kulturę lokalną. W ostatnim czasie rośnie także popularność turystyki kulturowej, w której podróżni odwiedzają zabytki, muzea, wystawy i miejsca kultu religijnego w celu poznania historii i kultury regionu.

 

Nie można jednoznacznie powiedzieć, jakie będą trendy turystyczne w przyszłości, ale można przewidzieć, że będą one związane m.in.: z ekologią, zrównoważonym rozwojem i szukaniem oryginalnych doświadczeń podróżniczych.

 

 

Na podstawie mojego zrozumienia turystyki i analizy trendów turystycznych z ostatnich lat, mogę przedstawić kilka potencjalnych kierunków, które mogą stać się popularne w ciągu następnych dwunastu miesięcy.

  1. Zrównoważona turystyka – coraz większa liczba turystów jest bardziej świadoma wpływu swojego stylu życia na środowisko naturalne, a zrównoważona turystyka staje się coraz bardziej popularna. W 2023 i 2024 roku może być to jeden z głównych trendów.
  2. Turystyka wellness – zwiększone zainteresowanie zdrowiem i dobrym samopoczuciem może przyczynić się do zwiększonej popularności turystyki wellness, która łączy w sobie turystykę i dbałość o zdrowie.
  3. Turystyka kulturowa – wiele osób chce poznać różne kultury, tradycje i historię. Turystyka kulturowa może stać się popularniejsza w tym roku, szczególnie w krajach o bogatej historii i kulturze.
  4. Turystyka dla równowagi psychicznej – coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wpływu stresu i ciągłej pracy na ich zdrowie psychiczne. W związku z tym, turystyka dla równowagi psychicznej może stać się bardziej popularna.
  5. Turystyka związana z technologią – rozwój technologii i rosnące zainteresowanie nią może przyczynić się do wzrostu popularności turystyki związanej z nowymi technologiami, takimi jak rzeczywistość rozszerzona i sztuczna inteligencja.

Przyjrzyjmy się bliżej wybranym trendom.

 

Turystyka zrównoważona to podejście do turystyki, które stawia na równowagę między ochroną środowiska naturalnego, a zaspokojeniem potrzeb turystów i lokalnej społeczności. Celem turystyki zrównoważonej jest zmniejszenie negatywnego wpływu turystyki na środowisko naturalne, kulturę i społeczeństwo, jednocześnie zapewniając zrównoważony rozwój miejsc turystycznych. Turystyka zrównoważona uwzględnia wiele aspektów, takich jak: ochrona przyrody, kultury i dziedzictwa lokalnego, wsparcie lokalnej społeczności, minimalizacja negatywnych skutków turystyki na środowisko naturalne oraz promowanie zrównoważonych praktyk wśród turystów.

 

Przykładowe praktyki związane z turystyką zrównoważoną to:

  • Korzystanie z lokalnych produktów i usług, aby wspierać gospodarkę lokalną i zminimalizować negatywny wpływ turystyki na środowisko.
  • Ograniczanie emisji dwutlenku węgla poprzez wybór bardziej ekologicznych środków transportu oraz zminimalizowanie zużycia energii i wody. 
  • Zachęcanie do ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego poprzez edukację turystów i włączanie ich w programy ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego.
  • Wspieranie lokalnych społeczności poprzez angażowanie ich w turystykę i zapewnienie korzyści z turystyki dla lokalnej gospodarki i społeczności.

Jak można zauważyć, w tym nurcie ważna jest przede wszystkim idea, aby unikać zanieczyszczenia środowiska i dbać o nie tak, aby przyszłe pokolenia również mogły cieszyć się pięknem natury.

 


 

Turystyka wellness to rodzaj turystyki, który skupia się na zdrowiu i dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Tego rodzaju turystyka ma na celu poprawę samopoczucia turystów poprzez zapewnienie im dostępu do różnych form aktywności fizycznej, relaksu, regeneracji i odnowy biologicznej. W ramach turystyki wellness, oferowane są różnego rodzaju aktywności, takie jak fitness, joga, pilates, biegi, spacery, kolarstwo, a także masaże, terapie relaksacyjne, sauna, kąpiele w termach oraz zabiegi kosmetyczne. Oprócz aktywności fizycznej, turystyka wellness skupia się na diecie i zdrowym stylu życia, oferując turystom zdrowe jedzenie, koktajle i herbaty, a także programy dietetyczne i edukacyjne dotyczące zdrowego stylu życia.

 

Turystyka wellness staje się coraz bardziej popularna, ponieważ ludzie coraz bardziej doceniają wartość zdrowia i dobrego samopoczucia. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na takie formy wypoczynku, wiele ośrodków turystycznych zaczyna oferować usługi związane z turystyką wellness, w tym specjalne pakiety wczasów i oferty weekendowe, które umożliwiają turystom odprężenie się i relaks w pięknych okolicznościach przyrody.

 

Turystyka kulturowa to forma podróży, która skupia się na poznawaniu i doświadczaniu dziedzictwa kulturowego danego regionu lub kraju. W ramach tej formy turystyki odwiedza się zabytki, muzea, galerie sztuki, teatry, koncerty, festiwale, wydarzenia kulturalne oraz inne miejsca i atrakcje związane z kulturą i historią danego miejsca. Turystyka kulturowa ma na celu poszerzenie wiedzy i świadomości kulturowej oraz promowanie sztuki, tradycji i dziedzictwa narodowego. Ten rodzaj turystyki pozwala turystom na poznanie nowych kultur i zwyczajów, a także na doświadczenie unikalnych i niepowtarzalnych doznań artystycznych. 

 

Turystyka dla równowagi psychicznej to kolejny rodzaj podejścia do podróży zapisany w naszych trendach 2023, i stawia na pierwszym miejscu dobrostan psychiczny turystów, lokalnej społeczności i środowiska naturalnego. Najpierw przypomnę jednak, że turystyka może być zarówno źródłem pozytywnych doświadczeń, jak i może wpływać negatywnie na nasze zdrowie psychiczne. Przykłady takich negatywnych wpływów to stres związany z organizacją podróży, kulturowy szok, uczucie samotności, poczucie zagubienia czy nadmierne zanieczyszczenie środowiska. W turystyce dla równowagi psychicznej ważne jest, aby turysta miał odpowiednią wiedzę i przygotowanie przed podróżą, aby móc zminimalizować czynniki stresogenne i radzić sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami. Ponadto, ważne jest, aby podróż była dobrze zaplanowana i dostosowana do potrzeb turysty.

 

Kolejnym ważnym aspektem turystyki dla równowagi psychicznej jest szacunek i empatia wobec lokalnej społeczności i kultury. Turysta powinien zawsze zachować kulturę i zwyczaje miejscowej społeczności oraz szanować ich prywatność i własność. W turystyce dla równowagi psychicznej istotną rolę odgrywa również zrównoważone tempo podróży i relaks. Turysta powinien mieć czas na odpoczynek, regenerację i refleksję, aby móc naprawdę docenić i cieszyć się z doświadczanych atrakcji turystycznych.

 

 

 

Ostatni wymieniony przeze mnie trend turystyczny to turystyka związana z technologią, która wykorzystuje nowoczesne technologie do ulepszania i ułatwiania doświadczeń turystycznych. Najpopularniejszymi przykładami turystyki związanymi z technologią są aplikacje mobilne, strony internetowe i urządzenia mobilne, które służą do planowania i rezerwacji podróży oraz do przewodzenia turystom w czasie podróży. Dzięki nim turyści mogą szybko i łatwo znaleźć informacje o atrakcjach turystycznych, lokalizacji hoteli, restauracji czy innych usług turystycznych. Kolejnym modelem jest turystyka wirtualna, która umożliwia turystom zwiedzanie atrakcji turystycznych w sposób wirtualny np. pozwala zwiedzać muzea i zabytki z różnych części świata bez konieczności wychodzenia z domu.  

 

Innym typem turystyki związanej z technologią jest tzw. "inteligentna turystyka", która wykorzystuje sztuczną inteligencję i analizę danych do personalizowania ofert turystycznych oraz do przewidywania preferencji turystów. Dzięki temu turyści otrzymują spersonalizowane oferty, które odpowiadają ich zainteresowaniom i preferencjom. 

 

Następną próbą powiązania technologii z turystyką to tzw. "smart cities", czyli inteligentne miasta, które wykorzystują technologie informatyczne i komunikacyjne do ulepszania infrastruktury i usług turystycznych. Pozwala to turystom na łatwiejszy dostęp do informacji o atrakcjach turystycznych, transportu publicznego, a także daje możliwość korzystania z nowoczesnych usług, takich jak bezobsługowe hotele czy mobilne aplikacje do zamawiania jedzenia. 

 

 

Oczywiście to tylko kilka potencjalnych kierunków rozwoju turystyki w 2023 roku i dużo zależy od czynników, takich jak np. sytuacja gospodarcza, polityczna czy pandemiczna. 

Szczególnie widoczny jest wpływ pandemii, która znacząco wpłynęła na sposób, w jaki ludzie podróżują i będą podróżować w przyszłości. Zauważalne jest większe zainteresowanie turystyką ekologiczną i zrównoważoną oraz większy nacisk na zdrowie i bezpieczeństwo podróżnych.

 

Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj również o stylach podróżowania.

Zobacz także