Istnieje wiele rodzajów podróżowania, które mogą odpowiadać różnym stylom życia i preferencjom podróżników. W ostatnim czasie niektóre z najpopularniejszych stylów podróżowania to:

  • Podróże solo – aby zyskać niezależność i wolność, coraz więcej osób decyduje się na samotne podróże. W 2023 roku może to być jeden z głównych stylów podróżowania.
  • Podróże związane z pracą – coraz więcej osób łączy podróże z pracą, pracując zdalnie lub podróżując w celach biznesowych. W najbliższym roku, ze względu na dalszy rozwój technologii i zmiany w modelach biznesowych, ilość podróży związanych z pracą może się zwiększyć.
  • Podróże przygodowe/ekstremalne – niektórzy turyści preferują wyzwania i przygodę, wybierając ekstremalne podróże, takie jak wyprawy w góry czy survivalowe. W tym roku takie style podróżowania mogą przyciągnąć jeszcze większą uwagę.
  • Podróże kulinarne – są coraz bardziej popularne na całym świecie, ze względu na rosnące zainteresowanie kulinariami i poszukiwanie autentycznych doświadczeń podczas podróży. Wiele miejsc oferuje specjalne wycieczki i programy turystyczne, które pozwalają na poznanie lokalnych produktów, restauracji i kuchnii regionalnych.
  • Slow travel – to pojęcie, które oznacza podróżowanie w sposób spokojny, bez pośpiechu i skupiający się na doświadczaniu i poznawaniu miejsc, kultur i ludzi z perspektywy lokalnej społeczności.

Naturalnie, to tylko kilka potencjalnych stylów podróżowania i sporo będzie zależało od wielu czynników, takich jak sytuacja gospodarcza, polityczna i epidemiologiczna. 

 

 

Wybrane style pod lupą

 

Podróże solo, czyli podróże samotne, stają się coraz bardziej popularne wśród podróżników na całym świecie. Taka podróż to doskonała okazja, aby przetestować swoje granice, spróbować nowych rzeczy, wyjść ze swojej strefy komfortu i otworzyć się na nowe doświadczenia. Bardzo ważnym aspektem jest to, aby cieszyć się swoją samotnością i odkrywać, jak wiele możemy nauczyć się o sobie, innych ludziach i świecie, w którym żyjemy. Podróż solo może być niesamowitym doświadczeniem, które na pewno zostanie na długo w pamięci, ale warto pamiętać, że wymaga ona przygotowania i ostrożności.

 

Bleisure to połączenie słów business (biznes) i leisure (czas wolny), co oznacza łączenie podróży służbowych z czasem wolnym. Pracownicy coraz częściej korzystają z takiej opcji, aby po pracy móc zwiedzać miasto lub region, w którym się znajdują, lub spędzać czas na odpoczynku poza domem. Dzięki temu mogą połączyć przyjemne z pożytecznym, a do tego nie tracą czasu na podróż w celu czysto turystycznym. Wiele firm pozwala na taki rodzaj podróży i nawet zachęca do niego, ponieważ zwiększa to motywację pracowników oraz poprawia relacje w miejscu pracy.

 

Również praca zdalna w podróży to coraz popularniejsza forma łączenia pracy z wypoczynkiem. Dzięki rozwijającym się technologiom oraz coraz bardziej dostępnemu internetowi, pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki z różnych miejsc na świecie, a jednocześnie cieszyć się nowymi doświadczeniami i odkrywać nowe miejsca. Praca zdalna w podróży ma wiele zalet. Po pierwsze, pozwala na zmianę otoczenia i pracy w inspirujących miejscach, co może pozytywnie wpłynąć na kreatywność i produktywność. Po drugie, pracownicy zdalni w podróży mogą zyskać elastyczność w organizacji swojego czasu pracy, dzięki czemu mogą dostosować swoje obowiązki do zwiedzania i odpoczynku. Po trzecie, praca zdalna w podróży może być korzystna z finansowego punktu widzenia, ponieważ w niektórych krajach koszty życia są niższe niż w kraju pochodzenia pracownika.

 

Podróże ekstremalne to podróże, podczas których przekraczamy granice naszych możliwości fizycznych, psychicznych i emocjonalnych. Mogą to być podróże do trudno dostępnych miejsc, ekspedycje górskie, nurkowanie na dużych głębokościach, czy też wspinaczka po ekstremalnie trudnych ścianach skalnych.

 

 

Podróże ekstremalne wymagają od nas dużych umiejętności, wysokiej kondycji fizycznej i psychicznej, a także umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Tego rodzaju podróże wiążą się z wieloma wyzwaniami, takimi jak niebezpieczne warunki pogodowe, czy brak dostępu do podstawowych potrzeb, co może wpłynąć pozytywnie na nasz rozwój osobisty czy zwiększenie samodyscypliny. Mimo tych trudności, podróże ekstremalne są bardzo inspirujące i dają wiele satysfakcji, gdy pokonamy trudności, a do tego, często są one połączone z odkrywaniem nowych miejsc, kultur i doświadczeń.

 

Turystyka kulinarna to forma podróżowania, która skupia się na odkrywaniu i eksplorowaniu różnorodnych kuchni, potraw i tradycji kulinarnej regionów, miast czy krajów. W ramach takiej podróży, turyści mają możliwość poznać różne smaki, zapachy, techniki kulinarnych przygotowań, a także zanurzyć się w kulturze i historii danego regionu. Popularne kierunki na wycieczki kulinarne to: Włochy, Francja, Japonia, Meksyk czy Tajlandia, które słyną z bogatej kuchni i unikalnych smaków. Niemniej jednak, turystyka kulinarna rozwija się także w Polsce i innych krajach Europy, gdzie coraz częściej organizowane są degustacje i warsztaty kulinarne, a także kreowane są specjalne trasy turystyczne.

 

W odróżnieniu od szybkiej i intensywnej turystyki masowej, slow travel opiera się na wolniejszym tempie podróżowania, bardziej zrównoważonym stylu życia i podejściu do podróżowania jako sposobu na rozwój osobisty. Podróżujący w stylu slow travel często wybierają transport publiczny lub rowery zamiast samochodów czy samolotów, co pozwala na bardziej autentyczne doświadczenia i lepszy kontakt z lokalną społecznością. Zamiast odwiedzać jak najwięcej miejsc w krótkim czasie, wolą spędzać więcej czasu w jednym miejscu, poznawać lokalną kulturę, smaki i tradycje oraz nawiązywać kontakty z ludźmi.

 

Nie sposób opisać wszystkie obecnie popularne sposoby w podróżowaniu. Można by jeszcze skategoryzować takie style, jak: budżetowy vs luksusowy, grupowy vs rodzinny, czy backpackersi versus all Inclusive

 

Gotowi na majówkowe wojaże? Jeżeli akumulatory jeszcze nienaładowane, to przeczytaj, jak odzyskać energię na wiosnę. 😊

 

Zobacz także