Od dłuższego czasu słyszymy, że rynek pracy to rynek pracownika. A to sprawia, że liczba ofert zatrudnienia jest zdecydowanie wyższa niż liczba dostępnych na rynku kandydatów. Nic nie wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości ulegnie to zmianie. Z drugiej strony jest to sytuacja, która daje młodym osobom, mającym mniejsze kwalifikacje, szansę na znalezienie ciekawej pracy. Wyzwaniem dla absolwentów jest samo podjęcie pracy.

 

Do tego dochodzi dyspozycyjność i systematyczność. Młode osoby, wchodzące na rynek pracy powinny jednak wiedzieć jakie przyjąć kryteria odnośnie swojego rozwoju zawodowego i zdobywania kompetencji, aby być pewnym, że podjęta praca będzie odpowiednia i zgodna z ich preferencjami i wartościami. Ponieważ odrywają one w pracy niezwykle ważną rolę. To jakie zasady przyjęła firma, jaką ma kulturę organizacyjną może być powodem podpisania umowy o pracę lub odrzucenia oferty. Dlatego świadomość wartości jakimi będziesz się kierować w życiu zawodowym jest bardzo ważna, może wpływać na całą karierę.

 

Czym są wartości?

 

Wartości są odpowiedzią na pytanie, co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze? Co sprawia, że działasz. Stanowią zasady, którymi kierujesz się w życiu. Wartości nadają też życiu sens i są najsilniejszymi motywatorami. Wpływają na nasze zachowania, wybory i decyzje. Stają się naszym drogowskazem i kompasem. Podobnie jak talenty mają indywidualny i osobisty charakter.

 

System wartości a wybór ścieżki zawodowej

 

Dla młodych osób, które nie do końca są pewni co chcą robić w życiu, wybór drogi zawodowej, którą będą podążać nie zawsze jest łatwy. Dlatego właśnie zastanowienie się nad swoimi wartościami może być pomocne. Warto zrobić listę zawodów , które cię interesują i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w tych rolach będę spójny ze swoimi wartościami. Następnie przygotować sobie listę firm, które cię interesują jako potencjalni pracodawcy i sprawdzić jaka jest ich wizja i misja, co w firmie się dzieje, jakie są opinie pracowników i byłych pracowników. Te informacje są teraz często dostępne i warto na spokojnie się z nimi zapoznać.

 

Jeśli już pracujesz, warto co jakiś czas odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 

  • Czy ta branża funkcjonuje zgodnie z moimi wartościami?
  • Czy ten zwód daje mi satysfakcję i dobrze się w nim czuje?
  • Czy nie łamię swoich zasad wiążąc się z tą konkretną firmą?
  • Jak się zachowam gdy pracodawca poprosi mnie o coś, co jest niezgodnie z moimi wartościami?
  • Czy na dłuższą metę będzie mi dobrze w firmie, w której panuje atmosfera niezdrowej konkurencji?
  • Co zrobię, jeśli wiem, że mogę zdobyć wyższe stanowisko kosztem innych pracowników, działając na ich niekorzyść

Nie robiąc wcześniej odpowiedniego reaserchu po jakimś czasie może się okazać, że wykonywanie zadań staje się coraz trudniejsze ze względu na pewien konflikt wartości, a działanie niezgodne z własnym systemem wartości może powodować wiele problemów natury etycznej.

 

Jak system wartości wpływa na motywację do pracy?

 

Wartości mają niewątpliwie charakter motywacyjny. Nic nas nie motywuje lepiej niż samo przekonanie o tym, że to co robimy ma sens i niesie dla nas korzyści. Zupełnie inaczej będziemy podchodzić to tego typu zadań, niż do zwykłego odtwarzania poleceń przełożonych. Już na etapie rekrutacji pyta się kandydatów co ich motywuje do pracy, co jest dla nich ważne. Z kolei z drugiej strony osoby aplikujące pytają o misję i cele organizacji, mogą identyfikować się lub nie z jej wartościami i ocenić czy wyobrażają sobie współpracę.

Dobrze dobrana organizacja i zaplanowane przez nas działania wspierające kluczowe dla nas wartości spowodują, że będziemy nie tylko zmotywowani, ale również wzrośnie nasze zaangażowanie i entuzjazm z podejmowania kolejnych kroków i wykonywania kolejnych zadań.

 

Czy można zmienić kierunek?

 

Pomimo tego, że wartości są najczęściej głęboko w nas zakorzenione, to można je zmienić. Nie jest to proces łatwy, bo wymaga od nas decyzji i trochę przyznania się do tego, że jednak nie działaliśmy w zgodzie ze sobą. Ale lepiej je zmienić, że trwać w czymś nienaturalnym.

 

W czym jeszcze wartości mogą pomóc?

 

Pomogą podejmować szybsze i trafniejsze decyzje, pokazują w jaki sposób należy działać, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Ułatwiają lepsze rozumienie i filtrowanie wydarzeń, niespodziewanych sytuacji i ludzi, Jeśli nie jesteś pewien jak zareagować na osobę, problem czy możliwość – możesz zdać się na swoje wartości. Z wartościami łączą się niemal wszystkie nasze cele, marzenia i chęci. Dlatego znajomość własnych wartości i przebywanie w spójnym z nimi środowisku, umożliwia nam rozpoznanie co jest ważne w życiu. Sprzyja naszemu szczęściu i spełnieniu, również tego zawodowego.

 

Zobacz także