Pewność siebie, zdecydowanie, odwaga w wyrażaniu opinii oraz brak obaw przed zabieraniem głosu na forum to niezwykle pożądane cechy. Wiele osób chciałoby pokonać strach, zwalczyć nieśmiałość oraz przestać odczuwać skrępowanie. Okazuje się, że nawet ludzie postrzegani jako pewni siebie mają momenty zwątpienia i że czasem zawodzi ich odwaga. Pewność siebie można wzmacniać, choć nie jest to łatwe zadanie.

 

U źródeł odwagi leży głębokie przekonanie o własnej wartości, a także wiara w posiadane umiejętności, zdolności i siły. Osoby, które dysponują wymienionymi cechami, ufają swoim wyborom, łatwiej pokonują konflikty i lżej znoszą sytuacje konfrontacyjne. W konsekwencji odnoszą więcej sukcesów. Pewność siebie jest cechą pozytywną i nie ma wiele wspólnego z arogancją, zuchwałością i narzucaniem innym swojej woli. Daleko jej do głośnego stylu bycia czy chamstwa. Pewność siebie można wzmacniać. Pracę nad sobą można podzielić na dziesięć etapów.

 

Krok 1: Zdefiniuj lęki

 

Zastanów się, jakie sytuacje budzą twoje obawy i wywołują strach. Po dokonaniu podsumowania pomyśl, czy przypadkiem strach nie ma zbyt wielkich oczu i czy wszystkie twoje niepokoje są rzeczywiście uzasadnione. Wyobraźnia często podpowiada nam o wiele gorsze scenariusze niż przynosi życie. Metodą na poskromienie lęków jest doświadczenie. Im częściej wyjdziesz obronną ręką z trudnych sytuacji, tym głębszego przekonania nabierzesz, że strach ma wielkie oczy.

 

Krok 2: Doceń siebie

 

Dokonaj podsumowania cech, za które siebie lubisz i które wyróżniają cię na tle innych. Weź pod uwagę elementy dotyczące poważniejszych sfer (związane ze zdolnościami, wykształceniem i umiejętnościami), jednak w żadnym wypadku nie pomijaj tych pozornie mało istotnych (dotyczących pasji, talentów towarzyskich lub wyglądu). Każda pozytywna cecha – nawet pozorna błahostka – może spowodować, że wzrośnie poczucie Twojej wartości, a w konsekwencji pewność siebie.

 

Krok 3: Pozwól sobie na błędy

 

Skupianie się na swoich niedociągnięciach i słabych punktach prowadzi do zaniżonej samooceny. Niepowodzenia są ważnymi elementami życia. Zmień nastawienie do popełnionych błędów, wyciągnij wnioski i dostrzeż w nich szanse na rozwój. Na fałszywe kroki, które się Tobie zdarzają, naucz się patrzeć ze zdrowym dystansem. Takie nastawienie pozytywnie wpłynie na poczucie Twojej wartości, a w konsekwencji na pewność siebie.

 

Krok 4: Uodpornij się na krytykę

 

Negatywne oceny spotykają każdego. Nawet, jeżeli będziesz z największą starannością wykonywać zobowiązania, może znaleźć się ktoś, kto skrytykuje twoje postępowanie. Wysłuchiwanie słów krytyki – szczególnie tej nieuzasadnionej – nie jest przyjemne. Wypracuj zdrowy dystans do takich sytuacji. Nie identyfikuj negatywnej oceny Twojego postępowania z krytyką Twojej osoby. Naucz się traktować takie słowa jak wskazówki rozwojowe.

 

Krok  5: Nabierz dystansu

 

Nie traktuj wszystkiego, co związane z Tobą zbyt poważnie. Nie próbuj sprawiać wrażenia osoby nieomylnej, której nie zdarzają się wpadki i błędy. Naucz się śmiać ze swoich przywar oraz żartować z tego, co może wywołać dobry humor również u innych. Taki zdystansowany stosunek do siebie przekłada się na mowę ciała: mimika staje się sympatyczniejsza, gesty są swobodniejsze, a postawa nabiera luzu. Szczypta humoru powoduje, że obniża się poziom stresu, a to pozytywnie wpływa na poczucie pewności siebie.

 

 

Krok 6: Popraw prezencję

 

Sposób, w jaki widzą nas inni, wpływa na pewność siebie. Warto poprawić prezencję, na którą składają się: wygląd, mowa ciała i sposób mówienia. Mając w perspektywie ważne wydarzenie, sięgnij po odzież, w której dobrze wyglądasz i świetnie się czujesz. Pamiętaj o wyprostowanej postawie, dynamicznym sposobie poruszania się, śmiałych spojrzeniach w stronę rozmówców oraz otwartych gestach. Wypowiadaj się w sposób przemyślany i elegancki. Takie zachowania identyfikowane są przez otoczenie jako przejaw pewności siebie.

 

Krok 7: Trzymaj się planu

 

Najistotniejszym elementem w drodze do sukcesu jest umiejętność przeniesienia idei na praktykę. Zadanie wzmocnienia pewności siebie potraktuj jak wymagający wysiłku projekt. Wykaż się nie tylko zdecydowaniem, ale także cierpliwością. Nie zniechęcaj się niepowodzeniami. Ponieważ praca nad wzmocnieniem pewności siebie nie jest procesem błyskawicznym, nastaw się na długie wyzwanie.

 

Krok 8: Otwórz się na możliwości

 

Przed ludźmi, którzy są pewni siebie, rysują się świetne perspektywy. Łatwiej nawiązują oni kontakty, lepiej czują się w towarzystwie, a w pracy zazwyczaj szybciej pną się na szczyt. Mając na względzie wszelkie możliwości w życiu prywatnym i zawodowym, nie zamykaj się na nie tylko z powodu strachu, stresu czy nieuzasadnionych obaw. Pamiętaj, że jeżeli nie podniesiesz pewności siebie, przejdzie Tobie koło nosa wiele ciekawych okazji, które mogą wpłynąć na Twoją przyszłość.

 

Krok 9: Otocz się odpowiednimi ludźmi

 

Na drodze ku wzmocnieniu pewności siebie pomocni są inni ludzie, tworzący środowisko, w jakim przebywamy. Otocz się życzliwymi osobami, w których towarzystwie czujesz się pewnie i swobodnie. Dzięki temu nabierzesz przekonania, że są tacy, którzy w trudnych momentach wesprą Cię – choćby dobrym słowem – w działaniach służących wzmacnianiu pewności siebie. Unikaj ludzi o negatywnym wpływie, którzy ściągają cię w dół oraz zniechęcają do pracy nad sobą. W ich towarzystwie z pewnością nie wzmocnisz pewności siebie.

 

Krok 10: Nagradzaj się za sukcesy

 

Na niełatwej drodze ku wzmacnianiu pewności siebie powinny znaleźć się punkty, które dają siłę do dalszej pracy nad sobą. Mogą być nimi chwile cieszenia się z postępów. Każdy sukces – nawet pozornie mało imponujący – zasługuje na to, by go docenić. Ciesz się z każdego efektu Twoich wysiłków. Nagradzaj się za sukcesy dobrymi myślami – oczywiście na swój temat.

Zobacz także