Wakacje to piękny czas oderwania od rutyny, beztroski i relaksu. Niezwykłe chwile spędzone w urokliwych zakątkach: nad morzem lub jeziorem, w leśnej głuszy lub na ciekawej wyprawie do obcego kraju czy miasta – zawsze zostawiają ślad w pamięci. Mijające wakacje wywołują żal z tego powodu, że już się kończą. Wracając do codziennych obowiązków, musimy stawić czoła wyzwaniom. Wejście w rutynę zazwyczaj nie jest łatwe, a zderzenie z szarą rzeczywistością rodzi frustrację.

 

Czy istnieją sposoby na to, aby powrót do codzienności nie był tak trudny, a atmosfera wolnych dni utrzymywała się aż do jesieni? Co możesz zrobić, by nadal mieć dobry humor i poczucie beztroski już po powrocie z wakacji? Oto kilka pomysłów na to, by na dłużej zatrzymać atmosferą lata.

 

Pamiętaj o etapie przejściowym

 

Po powrocie z wakacji zadbaj o miękkie przejście z fazy radosnej swobody do codziennej rutyny. Jeśli od razu rzucisz się w wir przykrych zajęć i zaczniesz nadrabiać wszelkie zaległości, jakie spiętrzyły się podczas twojej nieobecności w domu, aura beztroski błyskawicznie ulotni się. Nie musisz w ciągu kilku godzin od powrotu do domu odpowiadać na wszelkie zaległe e-maile czy robić generalnych porządków w mieszkaniu. Zadbaj o łagodne przejście, które może potrwać nawet kilka dni. Spokojnie zaplanuj aktywności, za jakie musisz zabrać się w kolejnym tygodniu. Zastanów się, co musisz zrobić w pierwszej kolejności, a jakie działania mogą poczekać. Nie poddawaj się tak szybko presji pośpiechu. Łagodne przejście z fazy beztroski do codziennej rutyny pozwala zachować dobry humor i wydłużyć czas wakacji.

 

Zadbaj o wspomnienia z wakacji

 

Jednym ze sposobów na zatrzymanie pięknych chwil, spędzonych w niezwykłym miejscu, jest postaranie się o to, by zostały one dłużej w naszych myślach. Wspomnienia z wakacji utrwalamy zazwyczaj na zdjęciach i filmach. Bywa, że po urlopie nawet nie dajemy sobie czasu na to, by je spokojnie obejrzeć. Chcąc więc przedłużyć atmosferę letniej beztroski, zarezerwuj czas na przegląd wykonanych podczas wakacji fotografii i filmów. Nie rób tego jednak pobieżnie i w pośpiechu. Na taką okazję zarezerwuj spokojne popołudnie lub leniwy wieczór. Fotografowanie i filmowanie może stać się ciekawą pasją, a przeglądanie takich pamiątek budzi wspomnienia oraz powoduje, że symbolicznie przenosimy się w miejsca, jakie odwiedziliśmy. Wyjątkowo udane zdjęcie, które wywołuje reminiscencje, wykorzystaj jako tapetę smartfonu lub pulpitu komputera. Wybraną fotografię możesz również wywołać na papierze, oprawić w ramkę, a następnie powiesić na ścianie lub postawić na biurku. Otaczaj się obrazami z wakacji, by mieć najpiękniejsze wspomnienia w zasięgu wzroku.

 

 

Wnieś atmosferę lata do codzienności

 

Postaraj się o to, by przenieść szczyptę wakacyjnej beztroski do codziennych działań. Jeżeli pogoda dopisuje, możesz nadal cieszyć się naturą, słońcem i przyjemną temperaturą powietrza. Pójdź na spacer po pięknej okolicy – w pobliżu miejsca, w którym mieszkasz. Wybierz się na przejażdżkę rowerową. Powłócz się po mieście i popatrz na nie oczami turysty. Zorganizuj piknik lub spotkanie z przyjaciółmi w plenerze. Zrób weekendowy wypad na łono natury – np. nad morze lub jezioro. Taka wycieczka, choć krótka, pozwala cieszyć się atmosferą wakacji nawet wtedy, kiedy są one już wspomnieniem. Jeśli pogoda sprzyja, nie żegnaj się również tak szybko z wakacyjną garderobą. Nie zmieniaj od razu barwnych wakacyjnych T-shirtów i powiewnych sukienek na ciemne jesienne ubiory. Narzuć na nie bluzę z długim rękawem lub sweter i przy sprzyjającej aurze noś do października. Sięgnij po etniczną biżuterię: bransoletki z muszelek i naszyjniki z kolorowych kamyczków kojarzą się z latem i egzotycznymi podróżami.

 

Zaprezentuj i zaplanuj

 

Jednym ze sposobów zatrzymania atmosfery wakacji na dłużej jest zajęcie się opisywaniem minionych dni. Osoby, które nie prowadzą dzienników z podróży lub blogów, mogą zaprezentować swoje wspomnienia np. w portalu społecznościowym. Opisywanie wrażeń z pobytu w pięknych miejscach może być interesujące nie tylko dla znajomych, ale także dla szerszego kręgu odbiorców. Przygotowywanie takich postów jest jedną z metod na przeżywanie po raz drugi swobody minionych dni. Jeżeli nie przepadasz za ta formą komunikacji, zorganizuj wieczór wakacyjnych wspomnień. Zaproś przyjaciół i zachęć ich do podzielenia się wrażeniami z urlopu. Dobrym sposobem jest także planowanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tuż po powrocie z wakacji, zacząć myśleć o następnych. Nie chodzi oczywiście o układanie szczegółowego harmonogramu, a o stworzenie zarysu. Możesz zastanowić się, jaki cel lub charakter wyjazdu cię interesuje, określić kierunek, a także poszukać informacji w Internecie lub porozmawiać o tym ze znajomymi. Planowanie wakacji nie tylko odrywa myśli od codziennej rutyny, ale także wprowadza w wyśmienity nastrój.

 

Zobacz także