Czego nauczysz się, wybierając tę specjalność?

  • Zdobędziesz interdyscyplinarną wiedzę łączącą prawo, medycynę i farmację, co pozwoli Ci skutecznie poruszać się w złożonym systemie ochrony zdrowia.
  • Poznasz kluczowe regulacje prawne dotyczące obrotu produktami leczniczymi, wyrobów medycznych oraz odpowiedzialności zawodowej pracowników ochrony zdrowia.
  • Nauczysz się analizować i stosować przepisy prawa w kontekście funkcjonowania placówek medycznych i aptek, co przygotuje Cię do pracy w instytucjach zdrowia publicznego i prywatnego.

 

Grupa biznes korytarz spotkanie
  • Zrozumiesz mechanizmy nadzoru nad bezpieczeństwem terapii i leków, co umożliwi Ci udział w kształtowaniu jakości opieki zdrowotnej.
  • Opanujesz zagadnienia związane ze zgodą pacjenta na leczenie i ochroną danych medycznych, co pomoże Ci dbać o prawa i bezpieczeństwo pacjentów.
  • Nauczysz się analizować przypadki błędów medycznych, prowadzić dokumentację medyczną i interpretować regulacje dotyczące badań klinicznych oraz prawa pacjenta.
  • Rozwiniesz umiejętności komunikacji w kontekście prawnym i medycznym, co będzie atutem w kontaktach z pacjentami, personelem medycznym oraz instytucjami nadzorczymi.
Ludzie sala wykres spotkanie

Praca dla Ciebie:

  • Jako doradca ds. zgodności (compliance) w zakładach opieki zdrowotnej  i podmiotach farmaceutycznych - będziesz odpowiadał za zgodność działań z obowiązującym prawem.
  • Jako przedstawiciel medyczny, będziesz mógł promować produkty i usługi w branży farmaceutycznej.
  • Jako ekspert ds. praw pacjenta – pomożesz instytucjom medycznym przestrzegać regulacji związanych z ochroną pacjentów.
  • Jako specjalista ds. prawnych w szpitalach, firmach farmaceutycznych, organach nadzorujących rynek zdrowia.
  • Jako specjalista w kancelariach prawnych specjalizujących się w prawie medycznym.
  • Jako specjalista ds. dokumentacji medycznej – będziesz nadzorować procesy związane z dokumentacją i ochroną praw pacjenta.

 

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Studia na tej specjalności prowadzone są w dwóch formułach:

  • stacjonarnej tradycyjnej,
  • niestacjonarnej hybrydowej.

Jeśli zdecydujesz się na formułę niestacjonarną hybrydową, to w ramach jednego zjazdu (sobota i niedziela) jeden dzień będziesz miał zdalny (zajęcia synchroniczne z wykorzystaniem MS Teams) i jeden dzień tradycyjny (zajęcia w murach uczelni). Mogą zdarzyć się też zdalne zajęcia synchroniczne w piątki lub poniedziałki po południu z wybranych zajęć.

Grupa rozmowa pomieszczenie siedzenie stanie słuchanie ciekawość

Specjalność Prawo medyczne i farmaceutyczne łączy wiedzę prawniczą z zagadnieniami ochrony zdrowia oraz rynku farmaceutycznego. To kierunek dla osób zainteresowanych wpływem prawa na praktykę medyczną i przemysł farmaceutyczny. Studenci zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności prawa cywilnego, administracyjnego i karnego w kontekście medycyny, bioetyki oraz obrotu produktami leczniczymi. Program obejmuje również analizę regulacji dotyczących praw pacjenta, odpowiedzialności zawodowej personelu medycznego oraz funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

 

sala wykładowa

Program studiów

Program studiów na tej specjalności obejmuje m.in.:

  • Prawne aspekty medycyny estetycznej
  • Prawo ochrony danych pacjenta i zgoda na badania
  • Prawo pracy zawodów lekarskich i farmaceutycznych
Zobacz program studiów

Wykładowcy

prof. dr hab. Marian Noga
Wykładowca prawa sędzia Katarzyna Medyk-Cieśla
prof. Jerzy Korczak
dr Joanna Wieprow
dr Tomasz Kopyściański
dr Joanna Filaber

Doktor nauk prawnych, autorka ponad 50 publikacji naukowych, absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Posiada 12 letnie doświadczenie dydaktyczne w obszarze prawa administracyjnego – ustrojowego, materialnego, procesowego, egzekucji administracyjnej,...

prof. dr hab. Marian Noga

Dyrektor Instytutu Współpracy z Biznesem na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu, wykładowca akademicki, ekspert w Narodowym Centrum Nauki. Komentator ekonomiczny TVN. Senator IV i V kadencji, w latach 2004-2010 członek Rady Polityki Pieniężnej. Członek Team Europe - zespołu ekspertów...

sędzia SR Katarzyna Medyk-Cieśla

Sędzia Sądu Rejonowego w Oleśnicy, orzekająca od 2016 r. w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich od 2016 r. Opiekun aplikantów radcowskich, adwokackich, sądowych, a także notarialnych. Prowadziła zajęcia dydaktyczne na studiach jednolitych magisterskich na kierunku prawo Uniwersytetu WSB...

prof. dr hab. Jerzy Piotr Korczak

Profesor nauk prawnych, autor ponad 350 publikacji naukowych, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Posiada 47 doświadczenie dydaktyczne w obszarze nauk administracyjnych - ustrojowego prawa administracyjnego, materialnego prawa administracyjnego i procesowego...

dr Joanna Myślińska-Wieprow

Doktor nauk ekonomicznych, pracownik badawczo-dydaktyczny na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu. Menedżer kierunku ekonomia na studiach magisterskich, trener biznesu, specjalista z zakresu zarządzania finansami, inwestycji alternatywnych oraz analizy finansowej. Wykładowca akademicki z...

dr Tomasz Kopyściański

Doktor nauk ekonomicznych. Specjalista z zakresu analizy finansowej przedsiębiorstwa. Autor i współautor opracowań biznesowych podejmowanych we współpracy z instytucjami finansowymi, przedsiębiorstwami oraz jednostkami sektora finansów publicznych, dotyczącymi przeprowadzenia audytu...

Poznaj innych wykładowców
Hand icon

Jeśli wiesz już, co chcesz studiować

Zapisz się online

Kontakt

Na Twoje pytania odpowie Biuro Rekrutacji - studia I stopnia, jednolite studia magisterskie

W dniach 20.06.2025 (piątek) oraz 21.06.25 r. (sobota) biuro nieczynne.

bud. A, pok. 100
ul. Fabryczna 29-31
53-609 Wrocław

Godziny otwarcia:
  • pn-pt: 08:00 - 16:00
  • so: 09:00 - 13:00
Pobierz stronę do PDF