Co zyskujesz studiując finanse i rachunkowość na Uniwersytecie WSB Merito?

Forma studiów

Studia na tym kierunku możesz realizować w jednej z dwóch form: niestacjonarnej lub stacjonarnej. 
 

W formie niestacjonarnej z wykładowcą oraz koleżankami i kolegami z grupy spotykasz się zdalnie lub w salach wykładowych, na zajęciach prowadzonych w weekendy oraz wybrane piątki w godzinach popołudniowych.

W formie stacjonarnej z wykładowcą oraz koleżankami i kolegami z grupy spotykasz się zdalnie lub w salach wykładowych, na zajęciach prowadzonych w ciągu tygodnia - zwyczajowo są to 3 lub 4 dni w tygodniu.

hybrydowy

Studia na tym kierunku możesz realizować w sposób:

 • hybrydowy – program realizujesz uczestnicząc w wykładach online na platformie MS Teams oraz przyswajając wiedzę samodzielnie, przy pomocy materiałów zamieszczonych na platformie Moodle. Większość ćwiczeń i laboratoriów odbywasz w salach wykładowych na uczelni. Pamiętaj, że są dni tylko z zajęciami zdalnymi i takie, które w całości spędzisz na uczelni.
 • hybrydowy popołudniowo-weekendowy - to połączenie zajęć zdalnych prowadzonych we wtorkowe i czwartkowe popołudnia ze zjazdami w niektóre weekendy. Edukację wspierają internetowe platformy edukacyjne oraz spotkania z wykładowcami i innymi studentami w budynku uniwersytetu. To studia, które umożliwiają jednocześnie naukę, pracę zawodową oraz korzystanie z wolnych weekendów. Ograniczona liczba dojazdów na uczelnię to oszczędność czasu i pieniędzy. Zajęcia w salach wykładowych oraz zajęcia online prowadzone w czasie rzeczywistym pozwalają zachować kontakt z innymi studentami i wykładowcami. 

Wybierając specjalność finanse przedsiębiorstw i podatki, zdobędziesz certyfikat ACCA. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych i rozpoznawanych na całym świecie organizacji z dziedziny rachunkowości.

Zdjęcie

Uczysz się przede wszystkim praktycznie, część zajęć prowadzona jest z wykorzystaniem case studies i ma formę warsztatową – rozwiązujesz realne problemy występujące w firmach, dzięki czemu zdobywasz kwalifikacje, których będą wymagać pracodawcy.

 

Przedmioty specjalnościowe dobierasz samodzielnie, kierując się swoimi zainteresowaniami, w ten sposób możesz kształtować swoją indywidualną ścieżkę kształcenia.

Zdjęcie

Kierunek został doceniony międzynarodową akredytacją IACBE. Potwierdza jakość studiów na kierunkach biznesowych. W procesie akredytacyjnym komisja ocenia m.in. programy nauczania, infrastrukturę uczelni, aktywność naukową i zawodową wykładowców, relacje z biznesem i uczelniami zagranicznymi.

AACSB - nowe

Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu otrzymało status członka prestiżowej instytucji akredytującej AACSB. Otrzymanie przez nas statusu jest pierwszym krokiem do uzyskania akredytacji AACSB.

Uzyskanie akredytacji AACSB wiąże się z:

 • gwarancją wysokiej jakości kształcenia;
 • dodatkowymi możliwościami współpracy międzynarodowej;
 • podniesieniem konkurencyjności na krajowym i międzynarodowym rynku pracy.
szkolenia, kursy i wizyty studyjne
Tryby
Specjalistyczne oprogramowanie: Sage Symfonia, r2Płatnik i SAP
Laptop
Poznasz narzędzia pracy używane w branży

Nie czekaj, zapisz się online. Pierwsi korzystają najwięcej!

Do 31 lipca
czesne już od
425 zł
358 zł
miesięcznie

Zapisując się do 31 lipca, zyskujesz:

 

 • 800 zł dzięki zniżce w czesnym, która na studiach I stopnia rozliczana jest na pierwszym roku studiów, obniżając proporcjonalnie każdą kolejną ratę czesnego.
 • Dodatkowo jesteś zwolniony(-na) z opłaty wpisowej w wysokości 85 zł.
 • Jeśli jesteś naszym absolwentem, zyskasz jeszcze więcej. Twoja zniżka w czesnym wyniesie 1200 zł i będzie rozliczana jest na pierwszym roku studiów, obniżając proporcjonalnie każdą kolejną ratę czesnego.
 • Dodatkowo jesteś zwolniony(-na) z opłaty wpisowej w wysokości 85 zł.

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 358 zł/mies.

Agnieszka

Moja przygoda zawodowa potoczyła się trochę inaczej niż większości osób. Początkowo rozpoczęłam pracę w księgowości, a w jej trakcie zdecydowałam się na studia. Dzięki opiniom doświadczonych osób z branży wybrałam Uniwersytet WSB Merito. Jest to jedna z niewielu uczelni, która stawia zarówno na teorię jak i praktykę, co jest dla mnie bardzo ważnym aspektem. Nauczyłam się wielu rzeczy z zakresu teorii, której mi brakowało, jak i od strony praktycznej. Połączenie pracy i studiów z tej samej dziedziny przyczyniło się do tego, że osiągam wysokie wyniki w nauce, co jest nagradzane na naszej uczelni w formie stypendium rektora. W wolnych chwilach gram na flecie poprzecznym, maluje obrazy, czytam książki psychologiczne, a wieczorami uprawiam jogę lub trenuję na siłowni. Moją największą miłością są góry. Latem długie wędrówki i podziwianie widoków, za to zimą jazda na snowboardzie i rywalizacja na zawodach sportowych.

Agnieszka Bojstok

studentka Uniwersytetu WSB Merito

Czego nauczysz się w trakcie studiów?

Nauczysz się księgować operacje gospodarcze.
Będziesz wiedział, jak prowadzić analizę ekonomiczno-finansową podmiotów gospodarczych.
Poznasz zasady funkcjonowania rynku finansowego.
Nauczysz się charakteryzować wpływ państwa na funkcjonowanie podmiotów gospodarczych, np. wyznaczać obciążenia podatkowe i dokonywać ich optymalizacji.

Zobacz specjalności na tym kierunku

Specjalności:
Bankowość
Niestacjonarne Stacjonarne Hybrydowe Hybryda popołudniowo-weekendowa
od 493 zł 560 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 493 zł
Finanse małych i średnich przedsiębiorstw
Niestacjonarne Stacjonarne Hybrydowe Hybryda popołudniowo-weekendowa
od 493 zł 560 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 493 zł
Finanse przedsiębiorstw i podatki ACCA
Stacjonarne Hybrydowe Hybryda popołudniowo-weekendowa
od 493 zł 560 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 493 zł
Menedżer finansowy
Niestacjonarne Hybrydowe Hybryda popołudniowo-weekendowa
od 493 zł 560 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 493 zł
Podatki i doradztwo podatkowe
Niestacjonarne Hybrydowe Hybryda popołudniowo-weekendowa
od 493 zł 560 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 493 zł
Rachunkowość
Niestacjonarne Stacjonarne Hybrydowe Hybryda popołudniowo-weekendowa
od 493 zł 560 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 493 zł
Sprawozdawczość i rewizja finansowa
Niestacjonarne Stacjonarne Hybrydowe Hybryda popołudniowo-weekendowa
od 493 zł 560 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 493 zł

Program studiów

Harmonogram Roku Akademickiego 2023/2024

 

Program studiów na kierunku finanse i rachunkowość na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu

 

 • Język obcy
 • Przedmioty specjalnościowe
 • Praktyka zawodowa
 • Metodyka projektu dyplomowego
 • Seminarium dyplomowe (projekt)
 • WF (fakultet) 
 • Egzamin semestralny
 • Techniki studiowania
 • BHP
 • Arkusz kalkulacyjny w finansach 
 • System finansowy
 • Mikroekonomia
 • Matematyka w finansach
 • Podstawy rachunkowości
 • Makroekonomia
 • Przygotowanie do rynku pracy
 • Propedeutyka prawa
 • Podatki  
 • Rachunkowość finansowa
 • Nauki społeczne
 • Bankowość
 • Statystyka w finansach
 • Rynki finansowe
 • Sprawozdawczość finansowa
 • Podstawy zarządzania
 • Finanse przedsiębiorstw
 • Prawo cywilne i gospodarcze
 • Analiza ekonomiczno-finansowa
 • Finanse międzynarodowe
 • Przedsiębiorczość

 

Zobacz szczegółowy program studiów na kierunku Finanse i rachunkowość (niestacjonarne)

Zobacz szczegółowy program studiów na kierunku Finanse i rachunkowość (stacjonarne).

Zobacz szczegółowy program studiów na kierunku Finanse i rachunkowość (hybrydowe).

Zobacz program studiów

Wykładowcy

dr inż. Bogna Janik
Jacek Połczyński
Tomasz Tylisz
Grzegorz Szumiński
Piotr Maryniak
Ewa Drygas
Jolanta Brabletz
Jakub Rajfur
Marcin Resler
dr Artur Stefański

Menedżer kierunku finanse i rachunkowość.

Doktor nauk ekonomicznych, specjalista z dziedziny analizy finansowej i oceny ryzyka kredytowego. Doświadczony trener biznesu i analizy finansowej, praktyk gospodarczy z kilkuletnim doświadczeniem w bankowości, samodzielny konsultant finansowy....

dr inż. Bogna Janik

Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, adiunkt na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu, kierownik Katedry Bankowości i Rynku Finansowego na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu (2010-2013); wieloletni praktyk w zakresie bankowości i rynków kapitałowych; współautorka kompendium wiedzy...

dr Jacek Połczyński

Z Uniwersytetem WSB Merito związany jestem od jej początków, ponieważ pracuję tu jako pracownik etatowy od, bez mała, dwóch dekad. Zawdzięczam to ludziom, którzy stworzyli i rozwijali tę Szkołę i którzy sprawili, że przez lata było to miejsce przyjazne dla wykładowców i...

Maria Golec

Zajmuje się ona tworzeniem oferty programowej dla kierunku i poszczególnych specjalności. Współpracuje z wykładowcami przygotowującymi przedmioty dla kierunku a także nadzoruje prowadzone zajęcia i kursy e’learnigowe. Od początku swojej aktywności zawodowej w różnych rolach...

Tomasz Tylisz

Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu). Studiował na Matej Bel University w Banskiej Bystricy na Słowacji. Ukończył studia podyplomowe z zarządzania wartością klienta i psychologii w biznesie. Po studiach odbył staż w Lloyds TSB Bank w...

Grzegorz Szumiński

Współpracuje z Uniwersytetem WSB Merito w Poznaniu od samego początku jego istnienia (wcześniej jako Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu). Wykłada przedmioty związane z bankowością. Jako praktyk łączy zainteresowania dydaktyczne z doświadczeniem zdobytym w pracy w bankach. Aktualnie...

Piotr Maryniak

Ekspert w zakresie zarządzania ze specjalizacją w obszarze zarządzania operacyjnego, controllingowego, projektowania rozwiązań on-line wspierających procesy biznesowe i blended learningu. Pracownik największych firm doradczych w zakresie audytu i due diligence (E&Y i PwC) oraz menedżer w...

Ewa Drygas

Biegły rewident, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ma ponad 20-letni staż pracy w działach finansowo-księgowych spółek z o.o. i spółdzielni, w tym na stanowisku głównego księgowego. Od początku istnienia Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu (wcześniej Wyższej Szkoły...

Jolanta Brabletz

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Praktyk, wieloletni pracownik organów podatkowych i skarbowych, obecnie kieruje Urzędem Kontroli Skarbowej w Poznaniu. Doświadczony szkoleniowiec i wykładowca akademicki. Związana z uczelniami wyższymi...

Jakub Rajfur

Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu). Ukończył specjalność  bankowość i usługi finansowe. Laureat nagrody Spółdzielczego Instytutu Naukowego za pracę magisterską poświęconą tematyce spółdzielczej. Aktualnie doktorant na...

Marcin Resler

Z Uniwersytetem WSB Merito współpracuje nieprzerwanie od 2009 r. prowadząc zajęcia z takich przedmiotów jak: portfel inwestycyjny, rynki finansowe, rynek instrumentów pochodnych, zarządzanie ryzykiem. Na co dzień pracuje w Departamencie Zarządzania Ryzykiem Rynkowym i Kredytowym w...

Poznaj innych wykładowców

Partnerzy kierunku

Współpracujemy z wieloma firmami, dzięki czemu na bieżąco dostosowujemy program nauczania do wymagań danej branży.

Dla kogo ?

To kierunek dla osób, które:

 •   lubią matematykę i statystykę oraz doskonale czują się w świecie liczb
 •   mają zdolności analityczne i potrafią szybko przetwarzać informacje
 •   interesują się tym, jak działają międzynarodowe rynki finansowe oraz tym, jak funkcjonuje gospodarka
Hand icon

Jeśli wiesz już, co chcesz studiować

Zapisz się online
Pobierz stronę do PDF