Tydzień Mózgu - 13-17 marca 2023

 

Z okazji obchodów Światowego Tygodnia Mózgu, święta dociekliwych poznawczo, zapraszamy na cykl spotkań z mózgiem w tle!  

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, z uwagi na duże zainteresowanie spotkaniami w ramach Tygodnia Mózgu, zapraszamy na kolejną edycję, przygotowaną wspólnie z zaproszonymi gośćmi. Tematem przewodnim spotkań w tym roku jest:

 
Mózg w czasach niespokojnych. Złap równowagę w 2023 roku!

 

Zapisuję się!

 

Planujemy porozmawiać o tym jak budować relacje i gdzie szukać motywacji do zmian w naszym życiu. Na warsztatach praktycznych Mindfullness skupimy się na wejściu w świat sztuki uważności, a także poznamy techniki kreatywne zmuszające nasz mózg do wysiłku. Odpowiemy również na pytanie czy dieta roślinna jest dobra dla mózgu i czy warto się.. kłócić.

 

Zadbaj o swój mózg i odkryj jego potencjał razem z nami!
 

 

Program:

 

  • Poniedziałek, 13 marca, godz. 17:00

Wojciech Giżowski

Dlaczego relacje są ważne i jak o nie dbać?

Relacje. Pojęcie, które wydaje się dla każdego z nas oczywiste. Czy tak jest zawsze? Otóż często zapominamy, żeby mieć wartościowe relacje, trzeba czegoś więcej niż jeden kontakt w ciągu roku. Podczas spotkania omówimy, o czym trzeba pamiętać przy budowaniu relacji i jak sprawić by była to wartościowa relacja dla obu stron.

 

  • Poniedziałek, 13 marca, godz. 18:30

Katarzyna Gulcz

Sztuka dialogu motywującego jako wstęp do zmiany myślenia nad możliwością wprowadzania życiowych zmian

Czym jest dialog motywujący? Czy faktycznie może motywować do zmiany w naszym życiu? Podczas spotkania dowiesz się jak skutecznie prowadzić dialog z samym sobą i z innymi osobami w celu motywowania do wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim życiu. Poznasz podstawowe techniki dialogu motywującego, które pozwolą Ci na zwiększenie swojej samoświadomości oraz na rozwój umiejętności prowadzenia skutecznych rozmów motywacyjnych.

 

  • Wtorek, 14 marca, godz. 17:00

Magdalena Tybura

Mindfullness - sztuka uważności. Warsztat praktyczny z elementami teorii

Czym jest Mindfulness? Dlaczego warto praktykować uważność? Co wiemy o neuroplastyczności mózgu i jak ją wykorzystujemy w medytacjach? Dlaczego działanie na ‘autopilocie’ jest niekorzystne i jak je zmienić? W jaki sposób zdobyte umiejętności mogą przyczynić się do poprawy Twojego zdrowia i samopoczucia? W trakcie warsztatu doświadczysz bezpośredniego wpływu prostych medytacji na stan Twojego umysłu i odkryjesz w jaki sposób świadoma uwaga wpływa na zmianę doświadczenia, wzbogacając je i prowadząc do wglądu, z którego uczymy się odnoszenia do naszych myśli, uczuć oraz innych doznać jako zdarzeń, które nie muszą decydować o naszym samopoczuciu tak, jak to się zazwyczaj dzieje, czyli bez udziału naszej woli czy świadomości. Trening umysłu pozwala wypracować nowe, zdrowe nawyki odnoszenia się do naszego umysłu, abyśmy mogli z niego korzystać w sposób, jaki nam najlepiej służy, a nie byli nadużywani przez niego, pozostając w nieświadomości.

 

  • Środa, 15 marca, godz. 18:30

Łukasz Murawski

Jak zmusić leniwy mózg do wysiłku, czyli techniki kreatywne, które pomogą Ci dostrzec to, czego nie widać

Ile razy słyszałem szefów, którzy mówią „niech Pan, Pani coś wymyśli” albo „na pewno Pan, Pani coś wymyśli”. Jeśli to nie musi być tu i teraz (na spotkaniu) to pół biedy, ale i tak to nie jest to proste zadanie. Spróbuj usiąść i coś wymyślić na zadany temat. Czasem się uda, a czasem nie. Na pewno nie jest to zadanie, które można wykonywać na akord. Ludzie mają tendencję do bronienia własnych hipotez i do szybkiego zakochiwania się we własnych (pierwszych) pomysłach. Wymyślanie to proces bolesny, to wysiłek, którego naturalnie unikamy. Jednak żeby coś wymyślić, trzeba zmusić nasz mózg do wysiłku. W innym wypadku to, co zrobimy, nie będzie się niczym różniło od tego, co potrafi dzisiaj AI, która czerpie z tego, co zna. Nasz mózg jest wypełniony tym, co znamy, co widzieliśmy, czego doświadczyliśmy. To jednak nie jest jedyne źródło pomysłów. Czasem to, co wiemy, jest wręcz przeszkodą.
Zapraszam na spotkanie podczas które opowiem Ci o technikach, które ułatwią Ci znajdowania pomysłów, nowych koncepcji, idei, które być może zrobią rewolucję na rynku lub zmienią świat.

 

  • Czwartek, 16 marca, godz. 17:00

Magda Bellwon

Jak się kłócić kreatywnie czyli jak nasz mózg radzi sobie w sytuacjach konfliktowych?
Czy można pokłócić się kreatywnie? Kreatywnie to znaczy jak? Ktoś kiedyś powiedział "Nie bądź kwadratowy, myśl nieszablonowo" - myślenie schematami, stereotypami, utartymi torami myślowymi to najczęściej to, co przeszkadza nam w rozwinięciu naszej kreatywności i spojrzeniu na otaczające nas problemy z innej perspektywy. Dodatkowo nasz mózg nie lubi się męczyć i prowadzi nas najprostszą drogą do rozwiązania, nie zawsze takiego jakiego oczekujemy w czasie sporu, bazując na naszych przyzwyczajeniach i błędach poznawczych.
Podczas spotkania dowiesz się jakich pułapek unikać w komunikacji, jak mówić językiem potrzeb - dbając o potrzeby innych równocześnie nie zapominając o sobie. Poznasz emocje, które najczęściej towarzyszą nam w czasie kłótni, które lubi nasz mózg, i sposoby na mówienie „dobrego” nie.  Poznasz również najczęstsze błędy poznawcze, schematy i heurystyki, których doświadczamy w czasie sporu. Wspólnie poznamy tajniki asertywności i sposoby na komunikowanie o rzeczach dla nas trudnych.

 

  • Piątek, 17 marca, godz. 16:00

Magdalena Maciejewska-Cebulak

Czy mózg lubi dietę roślinną? Fakty i mity
Jeśli interesujesz się zdrowym odżywianiem oraz wpływem diety na funkcjonowanie mózgu to masz doskonałą okazję, aby uzyskać rzetelną wiedzę na temat wpływu diety roślinnej na nasze zdrowie oraz aby rozwiać ewentualne wątpliwości związane z tym tematem. Dowiesz się jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą dieta roślinna, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy wprowadzaniu tej diety oraz dlaczego ograniczenie spożywania mięsa służy naszemu ciału i umysłowi.

 


Prelegenci:

 

Wojciech Giżowski

Specjalista od budowy relacji z doświadczeniem w projektowaniu produktów zarówno softwarowych, jak i hardware’owych. W swojej karierze zawodowej nawiązał relacje z partnerami z ponad 40 krajów. Na co dzień pracuje w branży IT w firmie Devopsbay.

 

Katarzyna Gulcz

Zawodowy kurator sądowy wykonujący orzeczenia w sprawach karnych, Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku.  Certyfikowany Praktyk Dialogu Motywującego. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego - pedagogika społeczna. Absolwentka studiów podyplomowych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - psychologia kliniczna. Absolwentka studiów podyplomowych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu - Dialog Motywujący.
 

Magdalena Tybura

Z upodobań humanistka, ukończyła skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Z pasji jest trenerką uważności z certyfikatami nauczycielskimi kilkutygodniowych kursów dla dorosłych MBLC, CBLC i MBCT-L, dla dzieci według Metody Eline Snel© i młodzieży według szkolenia .b oraz MBLC-YA. W ramach kilkuletniej własnej ścieżki rozwoju, przeszła przez wszystkie etapy szkolenia przy Mindfulness Association UK - kurs Mindfulness MBLC, kurs Współczucia CBLC, kurs Insight oraz Wisdom.
Posiada także certyfikat trenera Familylab Polska (pedagogika Jespera Juula) i prowadzi seminaria inspirujące dla rodziców.

 

Łukasz Murawski

Psycholog społeczny  od początku drogi zawodowej związany z brandingiem. Pomaga firmom wyróżnić się na rynku i wypracować założenia komunikacji. Zwolennik upraszczania skomplikowanych teorii – po ludzku tłumaczy zagadnienia związane z tworzeniem wizerunku. Prowadzi warsztaty i szkolenia zarówno po polsku, jak i po angielsku. Doradza startupom w inkubatorach przedsiębiorczości. Publikuje w najważniejszych polskich magazynach poświęconych marketingowi. Tworzy pierwszy w Polsce cykl wywiadów z światowej klasy ekspertami w dziedzinie brandingu.

 

Magda Bellwon
Z wykształcenia prawniczka. Z pasji i zawodu mediatorka i trenerka umiejętności mediacyjnych. Absolwentka Akademii Rozwoju Umiejętności Trenerskich na SWPS i ko-trener mediacji rodzinnych Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych, certyfikowana trenerka Action Learningu i facylitacji. Wykładowczyni akademicka współpracująca m.in. z Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską oraz Wyższą Szkołą Bankową. Właścicielka firmy „Conseo”, zajmującej się prowadzeniem mediacji, negocjacji  oraz propagowaniem idei polubownego rozwiązywania sporów. Na codzień propaguje myślenie „poza schematami”, poszukuje kreatywnych rozwiązań, pomaga znaleźć rozwiązanie w sprawach, które wydają się bez wyjścia.

 

Magdalena Maciejewska-Cebulak

Doktor nauk medycznych, dietetyk medyczny, psycholog, współautorka książki „Nie daj się rakowi. Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej”. Dietetyk Samodzielnego Zespołu Dietetyków Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, w ramach którego odpowiada za konsultacje żywieniowe na oddziałach onkologicznych. Wykładowca akademicki i menadżer kierunku dietetyka w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Członek Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) oraz Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. 

Czytaj więcej