Święta Bożego Narodzenia są jednym z bardziej magicznych i oczekiwanych momentów w roku. Jest to czas rodzinnych spotkań i chcemy, aby w tych dniach atmosfera była wyjątkowa i radosna. Wiąże się to ze sporymi wydatkami na dekoracje, żywność, wyjazdy czy prezenty dla naszych bliskich. Co zatem zrobić, aby świąteczne zakupy nie obciążyły znacznie naszego domowego budżetu?  

 

Świąteczne koszty  

 

Jak wynika z badań, w 2021 roku Polacy planowali wydać na święta średnio 2129 zł, to o 11 proc. więcej niż w roku 2020. W tym roku kwota ta zapewne ulegnie zwiększeniu, ze względu na wysoką inflację i wzrost cen produktów i usług. 70 proc. tych kosztów stanowią żywność i prezenty. Około połowa Polaków spędza święta w domu, druga część preferuje wyjazdy do rodziny lub w formie zorganizowanej. Badania wskazują, że kupujemy średnio siedem prezentów. Przede wszystkim będą to upominki dla dzieci (63 proc.), na nie także zostanie przeznaczona największa część budżetu (48 proc.). Równie hojnie obdarowujemy partnerów, mężów, żony (61 proc.). Ponadto 56 proc. badanych planuje przygotować niespodziankę dla rodziców. Na prezent najczęściej kupowane będą kosmetyki i perfumy. Popularnymi podarunkami są również zabawki, gry, akcesoria elektroniczne oraz książki.  

 

 

Planowanie to podstawa! 

 

Przede wszystkim, robienie zakupów na ostatnią chwilę, bez ich wcześniejszego planowania, może zakończyć się katastrofą i wydaniem więcej pieniędzy, niż zamierzaliśmy. Dotyczy to zarówno produktów spożywczych, jak i prezentów. Zatem, zwłaszcza zakup prezentów, zaplanuj dużo wcześniej. Będziesz mieć wtedy czas na przemyślane zakupy, poszukanie odpowiedniego produktu i w dobrej cenie. Najlepszym i najprostszym sposobem jest zrobienie listy oraz zaplanowanie, gdzie i kiedy dokonamy zakupu. Część rzeczy możemy kupić w sklepach internetowych, choć należy oczywiście przewidzieć czas dostawy.

 

 

Bardzo ważne jest też zaplanowanie, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na święta i uwzględnić ją w domowym budżecie. Z reguły wydatki te są dość znaczne, co często wymaga skorzystania z naszych oszczędności. Zgromadzenie oszczędności wymaga czasu. Zatem i tu wymagane jest odpowiednie planowanie. Wydatki świąteczne powinniśmy umieścić na liście wydatków jednorazowych rocznych i uwzględnić je w procesie zarządzania finansami osobistymi. Czyli po prostu je zaplanować i konsekwentnie gromadzić środki na ten cel.  

 

Radosne święta 

 

Świąteczny czas, spędzony w gronie bliskich osób może dać nam wiele pięknych wspomnień, poczucia bliskości i szczęścia. Na taki stan będzie miał wpływ również ich materialny wymiar. Radość dawania prezentów i ich otrzymywania, wspólne spożywanie tradycyjnych potraw przy pięknie udekorowanej choince, również są istotnymi elementami budowania świątecznej atmosfery. Zadbajmy również i o to, planując domowy budżet, gromadząc oszczędności, odpowiednio wcześniej dokonując zakupów. I co warto podkreślić, nie zadłużajmy się specjalnie na tę okazję.

 

 

Jeśli budżet jest w danym roku skromniejszy, to również go wcześniej zaplanujmy. Pamiętaj, zarządzanie finansami osobistymi polega na gospodarowaniu ograniczonymi środkami. Tymi, które właśnie posiadamy. Jeśli Twój budżet jest według ciebie niewystarczający, to znaczy, że być może nie uwzględniłeś(-aś) tych wydatków wcześniej w swoich planach finansowych. Postaraj się to zmienić w przyszłym roku. Aspekt finansowy, choć ważny, jest tylko jednym z elementów pięknych i spokojnych świąt. Święta ponad miarę możliwości finansowych, mogą wymagać spłacania zadłużenia przez wiele miesięcy i znacznie wpływać na domowy budżet.  

 

Zainteresował Cię temat świąt? Przeczytaj artykuł pt. Nie daj się przedświątecznej gorączce.

 

Zobacz także