Cele. Stawiamy je sobie sami, stawiają je przed nami inni. Żeby je osiągnąć, to wyznaczamy określony termin realizacji. To właśnie on determinuje motywację i koncentrację na zadaniach, które są ważne do ich osiągnięcia. Czas to w dzisiejszych czasach jeden z najcenniejszych zasobów, a zarządzanie czasem to kluczowa umiejętność, która pozwala na efektywniejszą pracę, zwiększenie produktywności i osiąganie celów w krótszym czasie.

 

Niezależnie od tego czy jesteś studentem, pracujesz, czy stawiasz przed sobą osobiste wyzwania, dzięki skutecznemu zarządzaniu czasem skoncentrujesz się na najważniejszych zadaniach i nie będziesz marnować czasu na nieistotne czynności. 

 

Poznaj kilka skutecznych technik zarządzania czasem, które pomogą w efektywnym planowaniu i wykorzystaniu czasu.

 

zarzadzanie czasem

 

Twórz listy zadań

 

To prawdopodobnie najprostsza, a zarazem jedna z najbardziej skutecznych technik zarządzania czasem. Polega na spisywaniu wszystkich zadań, jakie masz do wykonania w ciągu dnia. Pozwala uporządkować obowiązki i zadania, a co za tym idzie kontrolować, co masz do zrobienia i uniknąć zapomnienia o ważnych rzeczach. Planowanie dnia zapobiega chaosowi i zmniejsza stres.

 

Korzystaj z technologii

 

Istnieje wiele dostępnych na smartfony i komputery aplikacji, które pomagają planować i porządkować zadania. Pozwalają na tworzenie list zadań, przypominają o terminach i śledzą postępy. Przykłady takich aplikacji to Todoist, Microsoft To-Do czy Trello. Warto również korzystać z elektronicznych kalendarzy, takich jak Google Calendar czy Microsoft Outlook, które dzięki przypomnieniom i powiadomieniom, pozwalają być na bieżąco z harmonogramem.

 

W organizacji czasu mogą pomóc również wirtualni i głosowi asystenci: Siri, Google Assistant czy Amazon Alexa. Możesz ustalić przypomnienia i korzystając z funkcji głosowych zadawać pytania dotyczące swojego harmonogramu, planować spotkania czy sprawdzać różne informacje.

 

Technologię możesz również wykorzystać do blokowania rozpraszaczy. Istnieją narzędzia i aplikacje, które pozwalają zablokować na określony czas dostęp do serwisów społecznościowych, stron internetowych czy gier. To pomaga skupić się na konkretnym zadaniu i uniknąć utraty czasu na bombardujące zewsząd rozpraszacze.

 

Warto skorzystać również z aplikacji do monitorowania czasu, które umożliwiają śledzenie czasu spędzonego na różnych zadaniach i działaniach. Dzięki temu możesz zobaczyć, ile czasu poświęcasz na poszczególne zadania i ocenić, czy są one zgodne z Twoimi celami i priorytetami. Sama świadomość, że Twoje działania są monitorowane, skłania do większej koncentracji, a tym samym bardziej skutecznej pracy.

 

zarzadzanie czasem

 

Bądź jak Eisenhower – eliminuj nieistotne zadania

 

Dwighta D. Eisenhower, były prezydent Stanów Zjednoczonych, uważany jest za mistrza skutecznego zarządzania czasem, warto więc skorzystać z jego doświadczenia i zwiększyć swoją produktywność korzystając z Matrycy Eisenhowera, narzędzia służącego do kategoryzowania zadań według ich ważności i pilności. Matryca składa się z czterech kwadratów, które przedstawiają różne kombinacje ważności i pilności zadań. Kwadraty te oznaczone są literami A, B, C i D.

 • Kwadrat A: Zadania ważne i pilne.
  Zadania, które są ważne i pilne, są najważniejsze i wymagają natychmiastowego wykonania. Są to zwykle nagłe sprawy, problemy i sytuacje awaryjne. Te zadania należy wykonać w pierwszej kolejności.
 • Kwadrat B: Zadania ważne, ale niepilne.
  Zadania, które są ważne, ale niepilne, wymagają czasu na ich wykonanie, ale nie są naglące. Są to zadania, które mają wpływ na długoterminowe cele i plany. Przykładem takiego zadania może być np. przygotowanie prezentacji na ważne spotkanie. Te zadania należy zaplanować i wykonywać w drugiej kolejności.
 • Kwadrat C: Zadania nieistotne, ale pilne.
  Zadania, które są nieistotne, ale pilne, zwykle pochodzą od innych ludzi lub zewnętrznych źródeł i nie są ważne dla naszych celów i planów. Te zadania można delegować lub wykonać szybko, aby skupić się na ważniejszych zadaniach.
 • Kwadrat D: Zadania nieistotne i niepilne.
  Zadania, które są nieistotne i niepilne, nie mają wpływu na cele i plany oraz nie są naglące. Mogą to być np. przeglądanie wiadomości na Facebooku lub przeglądanie internetowych sklepów w poszukiwaniu czegoś, co nie jest nam potrzebne. Te zadania należy zwykle zignorować lub odłożyć na później.

Korzystanie z Matrycy Eisenhowera polega na przypisaniu każdego zadania do jednego z czterech kwadratów. Następnie zadania z kwadratu A wykonujesz w pierwszej kolejności, a zadania z pozostałych kwadratów w kolejności według ważności i pilności.

 

Planowanie, priorytetyzacja i alokacja czasu na zadania związane z naszymi celami przyczyniają się do ich osiągnięcia. Właściwe zarządzanie czasem redukuje stres, umożliwia większą kontrolę nad harmonogramem i unikanie opóźnień oraz nadmiernego obciążenia. Efektywne zarządzanie czasem pozwala na znalezienie równowagi między nauką, pracą i życiem osobistym, co wpływa na poprawę jakości życia i satysfakcję.

 

Zobacz także