Panująca na świecie sytuacja jest dla wielu osób sytuacją nietypową, niekomfortową, ale i dla niektórych zbawienną! Wszechogarniający nas natłok informacji sprawia, że czujemy lęk o zdrowie, życie i przyszłość. W takiej sytuacji trudno mówić o równowadze, ale najważniejsze, to nie wpadać w panikę i nie bodźcować się wszystkimi informacjami, ale spróbować złapać grunt pod nogami. ,,Tylko nieznane budzi lęk, lecz jeśli ośmielimy się stawić mu czoło, przestaje być nieznanym” – pisał Antoine de Saint-Exupéry. Dlatego też my sami zatrzymajmy się (pomimo tego, że i tak wirus nas zatrzymał) i pozwólmy gromadzącym się myślom i odczuciom przepłynąć przez nasz umysł. Przeżywane emocje wprawiają w osłupienie, ale też mobilizują do działania. Jak przetrwać w czasie samoizolacji w domu?

 

 

  • Jeśli masz home-office, wstawaj normalnie jak do pracy, ubieraj się i pracuj.
  • Jeżeli masz dzieci wymagające Twojej opieki, warto zaplanować z partnerem, kto w jakich godzinach opiekuje się potomstwem, by można było pracować. Dom to teraz po prostu mała firma. Jedni się uczą lub pracują, a inni opiekują się małymi dziećmi. I tak na zmianę.
  • Jeżeli nie masz partnera, ustal z dzieckiem zasady, że mama/tata teraz pracuje (1-2 godz.), a dziecko w tym czasie również popracuje ze swoimi lekcjami, książkami, zabawkami, czy bajkami.
  • Czas, który spędzasz w domu, należy rozplanować na kartce – cały dzień podziel na różne czynności i aktywności. Jeżeli możesz, dziel się obowiązkami. Jest to ważne dla zachowania równowagi psychicznej, aby nie tylko jedna osoba była odpowiedzialna za czynności dnia codziennego.
  • Chwile te możesz wykorzystać na przyjemności, na które brakowało wcześniej czasu. Warto je zaplanować, aby nie mieć poczucie bezsensowności oraz ich marnowania, więc ustal, co możesz zrobić wspólnie z innymi domownikami, a co może zdziałać każdy z osobna dla siebie i innych.
  •  Ten okres może być zbawienny, ponieważ masz możliwość bycia razem, wspólnego przygotowywania i jedzenia posiłków, zrobienia wiosennych porządków w szafach, papierach, szufladach, garażach, piwnicach. Przeczytaj odłożone książki, obejrzyj filmy, zdjęcia, wyciągnij gry planszowe, a przede wszystkim zadzwoń do bliskich lub dawno niesłyszanych znajomych.

 

 

  • To czas na wspomnienia, odnowienie czy odświeżenie znajomości – oczywiście przez telefon lub online
  •  Życie w jednej przestrzeni może budzić emocje i być męczące czy uciążliwe. To normalne, ponieważ jesteśmy ludźmi, czujemy, myślimy. Nie tłum emocji, ale nie pozwól, by Cię przytłoczyły.  Zastanów się, na co masz wpływ w tej sytuacji, a na co nie. Kieruj swoją energię na to, co możesz zmienić i co możesz zdziałać. Poproś rodzinę o czas dla siebie, by uwolnić się od zbyt silnych odczuć. W ten sposób zabezpieczysz swoich bliskich przed samym sobą. Daj sobie przyzwolenie na chwilę bycia w ciszy i spokoju, by odpocząć od codziennych obowiązków, myśli, zmartwień. Istotny w tym czasie jest szacunek i akceptacja siebie nawzajem, a wtedy wszyscy z tego skorzystamy.  
     
Zobacz także