Od czego są wakacje? Oczywiście od tego, aby odpocząć i dobrze się bawić! To również czas na korzystanie z pełni lata, podróże i przygody. Jednak żeby wakacje były naprawdę udane, muszą być bezpieczne i zakończone szczęśliwym powrotem do domu.

O tym, co warto wiedzieć, czego unikać i jak wychodzić z trudnych sytuacji, które mogą nas spotkać dowiesz się z serii podcastów "Bezpieczne wakacje".
 

Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 rozmów z wykładowcami i gośćmi naszej uczelni. Poruszamy w nich tematykę bezpieczeństwa, każda rozmowa dotyczy innego obszaru - z każdym z nich na pewno masz lub będziesz mieć styczność w swoim życiu!

 

pierwsza pomoc

cyfrowe
bezpieczeństwo

w podróży

planowanie wyjazdów

asertywność
i relacje
wakacyjna dieta


Podcastów posłuchasz za darmo, aby otrzymać do nich dostęp zapisz się - wypełnij formularz.
Otrzymasz playlistę, z której możesz korzystać, kiedy tylko chcesz!

 

Chcę podcasty - zapisuję się!

 

Tematy podcastów
 
 • Wiem, co robić! Jak udzielać pierwszej pomocy i dbać o bezpieczeństwo w wakacje

 • Sztuka odmawiania, czyli jak unikać kłopotów

 • Cyberbezpieczeństwo na wakacje, czyli jak chronić elektronikę i cyfrową tożsamość

 • Wakacyjna dieta, czyli jak się odżywiać, żeby mieć energię do zabawy, sportu i podróżowania

 • W drogę! Zaplanuj z głową wakacyjną wyprawę


Te podcasty są dla Ciebie, jeśli:

 • wybierasz się na wakacje lub przedłużony weekend,
 • spędzisz wakacje ze znajomymi,
 • planujesz urlop w Polsce lub za granicą, w mieście lub w terenie,
 • chcesz się przygotować na różne sytuacje, które mogą Cię spotkać!

   

O czym są podcasty i kogo wysłuchasz

 


Temat: Wiem, co robić! Jak udzielać pierwszej pomocy i dbać o bezpieczeństwo w wakacje

W wakacje mogą zdarzyć się sytuacje awaryjne, w których przydadzą się mocne nerwy I podstawowa wiedza z zakresu pierwszej pomocy. Z tego podcastu dowiesz się, jak sobie wtedy poradzić a przede wszystkim, jak uniknąć niebezpieczeństw dzięki rozsądnej ocenie okoliczności I odrobinie wyobraźni. Poznasz przykłady najczęściej zdarzających się latem sytuacji wymagających udzielenia pomocy medycznej I dowiesz się jak jej udzielić. Nieważne, czy spędzasz letni czas w mieście czy w terenie, ten podcast pozwoli Ci się przygotować na bezpieczne wakacje!


Gość specjalny!
Rozmowa z mgr. rat med. Karolem Bączkowskim, ratownikiem medycznym.

Ma ponad 14 lat doświadczenia pracy w wyjazdowych zespołach Państwowego Ratownictwa Medycznego. Przepracował ponad 40 000 godzin na pokładzie karetki, do pacjentów wyjeżdżał ponad 20 000 razy. Trener pierwszej pomocy, propagator zdrowego trybu życia, prostego wykładania pierwszej pomocy oraz publicznego dostępu do defibrylatorów zewnętrznych. Pomysłodawca projektu o wartości 1 mln zł w ramach Gdańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017 na zakup i instalację ogólnodostępnych defibrylatorów AED, służących do udzielania pierwszej pomocy w przestrzeni miejskiej. Absolwent kierunku Ratownictwo Medyczne na Akademii Medycznej w Gdańsku oraz kierunku Zdrowie Publiczne na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Influencer, jego profil na Linkedin znajduje się w top 9 polskiego Linkedin oraz jest No1 wśród twórców medycznych na tej platformie społecznościowej w 2024 r. Twórca webinarów medycznych, mówca power speech. Wydawca książki dla dzieci pisanej wierszem pt. „Bączek Ratownik”. Mąż, tata 7-letniej Zuzanny i 12-letniego Kuby. #KarolRatownik


 


Temat: Sztuka odmawiania, czyli jak unikać kłopotów

Chcesz cieszyć się wolnością i przygodą, ale jednocześnie unikać kłopotów? W tym podcaście rozmawiamy o umiejętności rozpoznawania i stawiania granic. Dowiesz się, jak rozpoznawać potencjalne niebezpieczeństwa podczas wyjazdów wakacyjnych oraz jak skutecznie odmawiać używek i radzić sobie z presją rówieśniczą. Przedstawimy Ci praktyczne wskazówki, jak dbać o swoje bezpieczeństwo i jednocześnie nie stracić sympatii grupy, a także jak reagować, gdy przyjaciele prezentują niebezpieczne zachowania.


Rozmowa z Darią Cerazy, psychologiem i wykładowcą kierunku psychologia.


 


Temat: Cyberbezpieczeństwo na wakacje, czyli jak chronić elektronikę i cyfrową tożsamość

Z tego podcastu dowiesz się, że jak zapewnić sobie bezpieczeństwo cyfrowe podczas podróży. Omawiamy kwestie związane z ochroną danych osobowych, korzystaniem z publicznych sieci Wi-Fi, publikowaniem informacji w mediach społecznościowych oraz ochroną przed kradzieżą danych i sprzętu. Czy wiesz, że nie w każdym miejscu możesz robić zdjęcia lub latać dronem, bo może to mieć konsekwencje prawne? W tej rozmowie usłyszysz wiele ciekawostek i rekomendacji, a jeśli jesteś fanem Apple, dowiesz się sporo o funkcjonalnościach, które pomogą Ci uchronić dane przed hakerami i złodziejami.
 

Rozmowa z Miłoszem Staszewskim, certyfikowanym trenerem Apple, partnerem k7, wykładowcą kierunku informatyka.


 


Temat: Wakacyjna dieta, czyli jak się odżywiać, żeby mieć energię do zabawy, sportu i podróżowania

Wakacje blisko, czy daleko - to nie ma znaczenia! Przepisem na udane wakacje jest głowa pełna pomysłów i zachowanie racjonalnych zasad żywieniowych. Wysłuchaj tego podcastu, aby letni czas nie zaskoczył Cię gorszym samopoczuciem, spadkiem sił do działania lub co gorsze - wakacyjnym zatruciem, bądź odwodnieniem. Dowiesz się po jakie produkty i posiłki sięgać, by mieć energię do wakacyjnych aktywności oraz jak w prosty sposób uniknąć zatruć pokarmowych, na które w okresie upałów i podczas egzotycznych podróży jesteśmy szczególnie narażeni. Dietetyk podpowie również, jak łagodzić zatrucia pokarmowe, gdy już nas dopadną oraz jak zauważyć u siebie pierwsze symptomy odwodnienia i zmniejszyć jego ryzyko, a także jak prostymi, domowymi sposobami uzupełniać płyny i elektrolity. Wyjaśnimy również, dlaczego energetyki nie są najlepszym sposobem na podniesienie energii i w jaki inny – bardziej bezpieczny i skuteczny sposób możesz zapewnić sobie siłę na długie wakacyjne dni.

Rozmowa z dr hab. Katarzyną Zabłocką-Słowińską, dietetykiem, wykładowcą kierunku dietetyka.
 

 


Temat: W drogę! Zaplanuj z głową wakacyjną wyprawę

Kochasz planowanie, mapy, przydatne aplikacje i odkrywanie nieznanego? Z tej rozmowy dowiesz się, jak podróżować bezpiecznie i organizować się z głową. Omawiamy kroki do zaplanowania udanej wycieczki, takie jak sprawdzenie bezpieczeństwa miejsca docelowego, wymiana waluty, ubezpieczenie turystyczne i szczepienia. Poruszamy tematy związane z podróżami górskimi, omawiamy różne rodzaje ubezpieczeń, w tym ubezpieczenie medyczne i odpowiedzialności cywilnej. Rozmawiamy o tym, jak wybrać ofertę wakacyjną z uwzględnieniem ceny, bezpieczeństwa i własnych potrzeb oraz jak podróżować z szacunkiem dla odwiedzanych kultur i gdzie szukać inspiracji do wakacyjnych podróży.

Rozmowa z dr. Adamem Karpińskim, ekspertem branży turystycznej, wykładowcą kierunku turystyka i rekreacja.

 


 Host podcastu: rozmowy prowadzi gościnnie Joanna Cieślak-Ospalska

Trenerka, social media i employee advocacy manager, podcasterka. Od ponad 20 lat pokazuje, jak budować markę, wzmacniać wizerunek i stosować komunikację spójną z wartościami. Prowadzi szkolenia dotyczące marketingu online, mediów społecznościowych oraz wystąpień publicznych. Współpracuje z firmami, fundacjami, stowarzyszeniami, osobami indywidualnymi i uczelniami wyższymi. Wykłada na Uniwersytecie WSB Merito na studiach podyplomowych związanych z marketingiem. Jest autorką i prowadzącą podcastu „Marka Eksperta Online”, który dotyczy budowania marki osobistej, działań w Internecie oraz dobrej organizacji pracy, a także podcastu “Opanuj LinkedIn”, w którym pokazuje, jak skutecznie działać na LinkedIn. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku filozofia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów podyplomowych Executive Marketing i Psychologia w biznesie.

 

 


Zajrzyj też na wydarzenie na Facebooku, publikujemy w nim próbki podcastów!

 

 Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!


Koordynator: Katarzyna Saranek, dział marketingu Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu
Mail: katarzyna.saranek@merito.pl

Czytaj więcej