Czego się dowiesz?

Na polskich uczelniach chce studiować coraz więcej obywateli Ukrainy. Aby móc podjąć naukę w szkołach wyższych w Polsce, muszą jednak dopełnić odpowiednich formalności.

Studia dla Ukraińców w Polsce: na jakich zasadach?

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym każda uczelnia określa własne procedury przyjęć na studiach. Należy jednak podkreślić, że pewne zasady obowiązują wszystkie szkoły wyższe; mowa m.in. o osobach, które w związku z konfliktem zbrojnym za wschodnią granicą Polski postanowiły (chwilowo lub na stałe) przenieść się na terytorium naszego kraju. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym, Ukraińcy, którzy w dniu jego wybuchu (24 lutego 2022 r.) byli studentami działającej na terytorium Ukrainy uczelni i oświadczą, że w tym dniu studiowali na konkretnej uczelni, kierunku i określonym roku studiów, mogą liczyć na uznanie odpowiednich okresów tych studiów w drodze weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się – nawet, jeśli nie dysponują odpowiednimi dokumentami poświadczającymi wcześniejszy przebieg nauki. To z kolei otwiera drogę do kontynuacji nauki na polskich uczelniach (choć najczęściej potrzebne będzie np. złożenie określonych egzaminów ze względu na różnice programowe).  

 

Co jednak w przypadku obywateli Ukrainy, którzy nie studiowali wcześniej w swojej ojczyźnie, a chcą podjąć studia w Polsce? Konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Na przykład, aby cudzoziemiec mógł wziąć udział w rekrutacji na studia na Uniwersytecie WSB Merito, musi przedstawić apostille (to poświadczenie, że dokument pochodzi z właściwego urzędu; potwierdza autentyczność podpisu i pieczęci uczestnika zagranicznego) lub legalizację świadectwa lub dyplom stanowiący podstawę przyjęcia na studia. Na Uniwersytecie WSB Merito apostille obowiązuje każdego kandydata na studia , który posiada zagraniczne świadectwo/dyplom wydany w kraju będącym stroną Konwencji Haskiej; reszta cudzoziemców chcących aplikować na studia na tym że uniwersytecie musi dokonać legalizacji zagranicznych dokumentów. W przypadku obywateli Ukrainy obowiązuje apostille.  

 

Warto jednocześnie zwrócić uwagę na fakt, że cudzoziemcy ubiegający się o przyjęcie na studia na Uniwersytecie WSB Merito muszą również (oprócz dostarczenia reszty niezbędnych dokumentów) spełnić warunek dotyczący znajomości języka polskiego.

 

Szczegółowe informacje dotyczące zasad ubiegania się o przyjęcia na studia na Uniwersytecie WSB Merito znajdują się na stronie uczelni, w zakładce FAQ dla cudzoziemców.

Wiza dla studenta z Ukrainy: legalizacja pobytu

Cudzoziemiec, który planuje podjąć studia w Polsce, może zalegalizować swój pobyt na dwa sposoby – ubiegając się o zezwolenie na pobyt czasowy lub o wizę. W kontekście podjęcia studiów lepszym rozwiązaniem wydaje się wiza.

 

Jeśli chodzi jednak o obywateli Ukrainy, należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, pobyt obywatela tego kraju, który przybył do Polski po 24 lutego 2022 r. oraz deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski, uznaje się za legalny do 4 marca 2024 r. – po tej dacie konieczne będzie ubieganie się o wizę lub zezwolenie na pobyt czasowy.

 

O wizę z adnotacją „student” mogą natomiast ubiegać się wyłącznie studenci studiów stacjonarnych lub osoby udające się do Polski w celu odbycia kursu przygotowawczego do podjęcia nauki na studiach. Należy w tym celu złożyć również odpowiednie dokumenty, takie jak m.in. zaświadczenie jednostki prowadzącej studia o przyjęciu na studia lub o kontynuacji studiów. Tym samym o wizę studencką muszą ubiegać się obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski jeszcze przed 24 lutego 2022 r. (i potrzebują legalizacji pobytu), albo – po 4 marca 2024 r. – Ukraińcy, którzy przybyli do Polski po wybuchu konfliktu zbrojnego w Ukrainie.

Stypendia dla studentów z Ukrainy

Uniwersytet WSB Merito nie przewiduje osobnych stypendiów dla studentów z Ukrainy. Ukraińcy, którzy podejmą studia, mogą jednak ubiegać się – na takich samych zasadach jak wszyscy – m.in. o stypendium rektora czy stypendium dla sportowców.

 

Ukraińcy, którzy chcą podjąć studia na polskiej uczelni, muszą zatem pamiętać o dopełnieniu dodatkowych formalności – zarówno jeśli chodzi o i pobyt w naszym kraju, jak i dokumenty umożliwiające udział w rekrutacji na studia. 

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Nie ma złych pytań".

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: