Matura z matematyki? Oto najlepsze sposoby na stres, które pomogą Ci ją zdać!

Matura z matematyki jest przez wiele osób uważana za zdecydowanie najtrudniejszy egzamin, a tym samym za najbardziej stresujący. Przed przystąpieniem do niego warto znać kilka sposobów na opanowanie stresu i wyciszenie emocji. Niektóre z podanych niżej metod są uniwersalne – mogą je stosować np. studenci w trakcie sesji.


Sposoby na stres przed maturą:


1. Poćwicz oddech
Może się wydawać, że to banał. Okazuje się jednak, że odpowiednie ćwiczenia oddechowe umożliwiają lepsze dotlenienie organizmu, a także obniżenie ciśnienia krwi i w efekcie – uspokojenie się. Warto w tym celu opanować specjalną technikę. Przy wdechu należy liczyć do czterech (nie przerywając czynności), następnie, wstrzymując oddech, znowu policzyć do czterech i na koniec – powoli wypuścić powietrze, również licząc do czterech. Czynność najlepiej powtórzyć 5 do 7 razy.


2. Postaw na logiczne myślenie
Warto pamiętać, że matematyka w dużej mierze opiera się po prostu na logicznym myśleniu. Ważne jest czytanie poleceń ze zrozumieniem, pomaga wypisanie znanych danych. W wielu przypadkach analogiczne zadania wykonywane były na lekcji kilka lub nawet kilkanaście razy, warto więc pomyśleć chwilę, przypomnieć sobie i zachować spokój.


3. Wizualizacja
To technika, która nie każdemu może przypaść do gustu, jednak cieszy się coraz większą popularnością. Wizualizować można sobie różne rzeczy; w przypadku egzaminu maturalnego z matematyki dobrym pomysłem może być wyobrażenie sobie siebie w sytuacji, gdy arkusz zawiera wyłącznie takie zadania, które potrafimy rozwiązać. Możemy też wyobrazić sobie co się stanie po egzaminie, gdy zadowoleni i uśmiechnięci pójdziemy na lody... Dokładna wizualizacja powinna wyciszyć negatywne emocje.


4. Przywitaj dzień w dobrym humorze
Ważny jest nie tylko moment tuż przed egzaminem, ale też to jak spędzimy poranek. Przed tym ważnym dniem warto przespać przynajmniej 7-8 godzin, a tuż po przebudzeniu poświęcić przynajmniej 10-15 minut na relaks. Może to być słuchanie ulubionej muzyki lub przeczytanie krótkiego rozdziału ciekawej powieści. Przed maturą nie można zapominać o śniadaniu złożonym z prostych i sprawdzonych składników nie wywołujących ociężałości i senności...
Niezależnie od zastosowanych technik i metod niwelujących stres, warto pamiętać o jednym – nawet słabsi uczniowie na ogół radzą sobie z maturą z matematyki, a większość zdających osiąga wyniki znacznie lepsze, niż przewidywała jeszcze przed egzaminem.

 

Wróć do spisu artykułów >