Czego się dowiesz?

Kreatywność jest niezwykle przydatna w wielu zawodach. Przyjęło się, że ma ogromne znaczenie przede wszystkim w wykonywaniu wszelkiego rodzaju prac artystycznych. W praktyce jednak odgrywa również ważną rolę w wykonywaniu takich zawodów jak pedagog, marketingowiec, czy… inżynier i informatyk. 

Jakie zawody są najodpowiedniejsze dla osób kreatywnych?

Kreatywność jest utożsamiana z umiejętnością tworzenia idei i rzeczy nowych oraz – często – niekonwencjonalnych. Tym samym kreatywność jest pożądana w wielu zawodach. Najbardziej przydaje się oczywiście w pracy artystów; malarzy, fotografów, muzyków czy reżyserów. Warto jednak podkreślić, że bycie kreatywnym jest dużą zaletą również w innych profesjach.

 

Za branżę typowo kreatywną uważany jest na przykład marketing – osoby zajmujące się zawodowo reklamą tworzą różnorodne kampanie, mające przynieść konkretny efekt. Kreatywność pomaga w tworzeniu oryginalnych koncepcji, odróżniających markę czy produkt od innych. W kreacji reklamowej każdy element ma znaczenie. Osoby, które czują, że odnalazłyby się w tej branży, powinny rozważyć studia na kierunku Marketing i sprzedaż.

 

Kolejną branżą, w której duże znaczenie ma kreatywność, jest branża rozrywkowa, obejmująca m.in. działalność kin, teatrów, ale i – do pewnego stopnia – telewizji i innych mediów, a nawet rynek gier wideo. Tworzenie programów, usług i produktów, które spełnią oczekiwania społeczeństwa, jest niezwykle trudne; konieczna jest znakomita znajomość trendów, ale i kreatywność, pozwalająca na wykorzystanie nieszablonowych rozwiązań.  

 

Z branżą rozrywkową ściśle są związane również media (niekiedy nawet klasyfikowane jako część branży rozrywkowej). Teoretycznie kreatywność nie wydaje się w tym przypadku niezbędna; w praktyce jednak nawet dziennikarze pracujący w redakcjach newsowych czy reportażyści powinni być kreatywni – choćby w kwestii doboru tematów, sposobu ich przedstawienia czy zadawania nieoczywistych pytań. Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w dziennikarstwie lub szeroko rozumianej branży medialnej, mogą aplikować na taki kierunek jak Media i komunikacja w biznesie. Jego absolwenci będą przygotowani zarówno do pracy w redakcji, jak i w działach PR czy jako specjaliści ds. social media. W każdej z tych prac kreatywność będzie wręcz niezbędna.

Inżynier czy informatyk również powinni być kreatywni

Zawody „ścisłe” i kreatywność? Dla wielu osób to połączenie może na pierwszy rzut oka wydawać się bezsensowne. W rzeczywistości jednak informatycy, inżynierowie czy logistycy muszą często polegać na swojej kreatywności – choć wykorzystując ją do nieco innych celów niż artyści, marketingowcy czy osoby pracujące w mediach.  

 

Przedstawiciele zawodów ścisłych często są zmuszeni do rozwiązywania różnego rodzaju problemów, które pojawiają się w ich pracy; nierzadko wymaga się od nich nieszablonowych, innowacyjnych pomysłów. Dodatkowo inżynierowie czy badacze często pracują nad nowymi produktami i technologiami. W tym przypadku kreatywność również jest niezwykle pożądana. Zdolność do generowania nowych pomysłów i umiejętność ich przełożenia na konkretne rozwiązanie jest kluczowa w tej pracy. Kreatywność przydaje się też programistom czy logistykom – zwłaszcza w reagowaniu na nieoczekiwane zdarzenia i problemy. Osoby, które są kreatywne, ale jednocześnie cechuje je analityczny umysł, mogą spróbować swoich sił na takich kierunkach jak Inżynieria zarządzania, Informatyka czy Logistyka

Kreatywność i edukacja zawsze idą ze sobą w parze

Kolejnymi zawodami, które wymagają na co dzień sporo kreatywności, są nauczyciel i pedagog. Przedstawiciele obu tych zawodów pracują najczęściej z dziećmi i młodzieżą i muszą szukać sposobów na zaangażowanie swoich podopiecznych. Często wymaga to nie lada wysiłku, pomysłowości i niestandardowych rozwiązań. W ich znalezieniu pomaga właśnie kreatywność. Aby rozpocząć karierę w branży edukacyjnej, można zapisać się na kierunek Pedagogika.  

 

Warto mieć zatem świadomość, że kreatywność przydaje się w naprawdę wielu zawodach – choć może być różnie wykorzystywana. Nie zawsze jednak polega na tworzeniu sztuki czy kreacji; często przejawia się w rozwiązywaniu skomplikowanych, niecodziennych problemów, umiejętności odnalezienia się w nowej sytuacji czy pracy nad nowym produktem. Osoby kreatywne, poszukujące swojej ścieżki zawodowej, mogą zainspirować się stworzoną w tym artykule listą zawodów kreatywnych, jednak nie powinny zapominać, że zdolność do tworzenia różnych rozwiązań i generowania pomysłów przyda się w niemal każdej branży. 

Pedagogika

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Jakie studia wybrać?".

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: