Początek nowego roku sprzyja podejmowaniu postanowień na cały rok. Dość często mają one charakter finansowy. Z przeprowadzonych badań wynika, że połowa z nas porzuca noworoczne postanowienia już po tygodniu. A przecież wcale tak nie musi być! Osiągnięcie celów finansowych nie jest wcale trudne, pod warunkiem zastosowania kilku prostych zasad.  

 

 

Określ cel finansowy

 

O wiele łatwiej jest osiągnąć cel, jeśli go dokładnie określimy. Zatem pierwszym krokiem powinno być zdefiniowanie naszych celów finansowych. Może to być remont mieszkania, zakup roweru, komputera czy wyjazd z przyjaciółmi na wakacje. Ważne jest, aby w miarę precyzyjnie oszacować kwotę, jaka jest nam potrzebna do realizacji celu. Następnie należy ustalić, jakie będzie źródło finansowania wyznaczonego zadania. Mogą być to oszczędności, podjęcie dodatkowej pracy, sprzedaż zbędnego majątku lub darowizna. Ważne jest również określenie horyzontu czasowego. Kiedy to wszystko już zdefiniujemy, czas na kolejny krok.

 

 

Pozyskaj środki

 

Z reguły, niezbędne na realizację celów finansowych pieniądze, pozyskujemy poprzez oszczędności oraz dodatkowe dochody. Oszczędzanie jest procesem wymagającym konsekwencji i odpowiedniego planowania domowego budżetu. Przede wszystkim oszczędzać należy regularnie, przeznaczając na oszczędności około 10% dochodu. Taka kwota w sposób znaczący nie obciąży domowego budżetu, a pozwoli na zebranie niezbędnego kapitału. I co bardzo ważne, pieniądze przeznaczone na oszczędności, nie powinny zostać na koncie rozrachunkowym. Po prostu przelej je na konto oszczędnościowe (subkonto). 

 

Innym sposobem na pozyskanie pieniędzy jest zwiększenie dochodów, na przykład poprzez podjęcie dodatkowej pracy. Możliwości jest wiele: zwiększenie liczby godzin pracy przy obecnym zatrudnieniu, dodatkowe zlecenia czy połączenie zarabiania pieniędzy z pasją (np. rękodzieło artystyczne, robienie tortów na zamówienie czy naprawa komputerów).  

 

 

Ogranicz wydatki

 

Oczywiście nie da się ukryć, że oszczędzanie oznacza ograniczanie wydatków. Zatem zastanów się, z czego możesz zrezygnować. Nie zakładaj zbyt restrykcyjnej redukcji kosztów – szybko stracisz motywację. Jednak oszczędzanie zbyt małych kwot nie pozwoli na realizację zakładanych celów. Ważne jest, abyś miał(a) świadomość kierunku wydatkowania swoich pieniędzy. Planując i kontrolując te wydatki, jesteś w stanie je ograniczyć, bez wielkich wyrzeczeń. Przede wszystkim zastanów się, jakie są Twoje rzeczywiste potrzeby, czy nie są aby tylko wykreowane przez producentów dóbr i usług. Czy potrzebujesz kolejnych gadżetów, ubrań, urządzeń. Pomyśl także o kwestiach ekologicznych i spójrz na swoje wydatki w szerszej perspektywie.  

 

 

Wytrwaj w postanowieniach

 

Jeśli cel, kwota i sposób oszczędzania został już ustalony, warto zastanowić się nad doborem odpowiednich narzędzi. Może warto skorzystać z wielu dostępnych produktów bankowych, np. możliwości automatycznego naliczania oszczędności od wpływów na konto, wykorzystania aplikacji mobilnych, ułatwiających zarządzanie pieniędzmi i oszczędzanie. Warto też monitorować swoje postępy, sprawdzić, jaką kwotę udało nam się zebrać, ile jeszcze potrzebujemy do osiągnięcia celu, czy nasz domowy budżet, mimo oszczędzania, się spina. Być może potrzebujesz wsparcia. Poszukaj grup związanych z finansami osobistymi w mediach społecznościowych, posłuchaj podcastów o tej tematyce, przeczytaj teksty na blogu z praktycznymi wskazówkami.  

 

Z pewnością wdrożenie tych zasad w życie początkowo może wydawać się trudne. Jednak z czasem pewne czynności stają się nawykiem. Można też zacząć proces realizacji celów finansowych od niewielkich kwot i, w miarę możliwości, powiększać je. I co bardzo ważne, jeśli zdecydujesz się wytrwać w tych postanowieniach, nic nie tracisz, a możesz tylko zyskać

Zobacz także