Czego się dowiesz?

Niektóre osoby, mimo podjęcia studiów, decydują się na przerwanie nauki w szkole wyższej. Przyczyny są różne – od braku możliwości pogodzenia studiów z pracą zawodową po sytuację rodzinną, uniemożliwiającą dalszą naukę w danym momencie. Część osób, po latach, chciałoby jednak powrócić na studia i zdobyć dyplom ukończenia szkoły wyższej. Czy to w ogóle możliwe, a jeśli tak – to w jakich sytuacjach?

Powrót na studia: kiedy jest możliwy?

Na przykład zgodnie z regulaminem Uczelni WSB Merito osoba, która przerwała studia i została skreślona z listy studentów może liczyć na uznanie zaliczeń i egzaminów w dotychczasowym toku studiów, jednak pod pewnymi warunkami. Dziekan może nie wyrazić zgody na uznanie dotychczasowych wyników w nauce, jeśli nastąpiła zmiana planu studiów, programu kształcenia czy też przerwa w studiowaniu trwała dłużej niż dwa lata. Niestety oznacza to, że np. osoba, która zdecydowała się na porzucenie studiów cztery czy pięć lat temu, a teraz chciałaby powrócić na uczelnię (najlepiej rozpoczynając naukę od wyższego semestru), może nie mieć takiej możliwości. 

 

Nieco inaczej wygląda sytuacja osób, które wprawdzie zdecydowały się na przerwanie studiów, ale już w chwili podjęcia decyzji wiedziały, że przerwa będzie trwać nie dłużej niż semestr czy rok akademicki. Studenci, którzy spełniają warunek rejestracji na kolejny semestr, mogą uzyskać urlop semestralny (krótkoterminowy) lub urlop roczny (długoterminowy). W tym celu należy złożyć podanie o urlop dziekański.

 

W czasie urlopu student zachowuje pełnię swoich praw, a co za tym idzie – po zakończeniu urlopu bez przeszkód może wznowić naukę na kolejnym semestrze. Tym samym osoby, które dopiero rozważają przerwanie studiów, ale jednocześnie wiedzą, że w stosunkowo krótkim czasie będą mogły znowu podjąć naukę, powinny zwrócić się do dziekana z odpowiednim podaniem. 

Przerwanie nauki na studiach nigdy nie jest łatwą decyzją – zwłaszcza, jeśli student ma za sobą już pierwszą sesję egzaminacyjną i angażował się w naukę. Czasem jest to jednak konieczne. Kiedy sytuacja życiowa byłego studenta ustabilizuje się, często pojawiają się myśli o powrocie na studia.

 

Kiedy jest to możliwe? Wiele zależy tu od regulaminu szkoły wyższej (i to od jego przestudiowania powinien zacząć były student) oraz od okoliczności, w których nauka została przerwana.

jak szkolimy

Wznowienie studiów: jak to wygląda w praktyce?

Regulamin Uczelni WSB Merito jasno określa również, jak przebiega procedura wznowienia studiów. Osoby skreślone z listy studentów powinny złożyć podanie o wznowienie studiów najpóźniej miesiąc przed rozpoczęciem semestru, na który ma nastąpić wznowienie; jeśli zrobią to później, zostaną przywrócone dopiero na kolejny semestr. Należy też pamiętać, że osoby skreślone z listy studentów jeszcze w czasie trwania semestru mogą wznowić naukę na tym semestrze, ale tylko w okresie miesiąca od daty skreślenia; w innym wypadku wznowienie będzie możliwe dopiero w kolejnym semestrze.

 

W najlepszej sytuacji są studenci ostatniego semestru, którzy zostali skreśleni z listy; jeśli przed skreśleniem złożyli w dziekanacie pozytywnie ocenioną pracę dyplomową, mogą ubiegać się o wznowienie studiów i dopuszczenie do egzaminu dyplomowego bez konieczności powtarzania semestru. Należy jednak pamiętać, że podanie o wznowienie studiów i dopuszczenie do egzaminu trzeba złożyć w ciągu dwóch lat od skreślenia z listy.

 

W każdej z tych sytuacji decyzję o przywróceniu studenta na listę podejmuje dziekan, on też wyznacza warunki wznowienia studiów. Może się zatem zdarzyć, że student będzie musiał np. nadrobić różnice programowe, które wynikają z przerwania przez niego nauki w szkole wyższej.

 

Osoby, które rozważają powrót na studia, a jednocześnie nie złożyły podania o urlop dziekański lub zostały skreślone z listy studentów już ponad dwa lata temu – i wznowienie studiów będzie w ich przypadku znacznie trudniejsze – powinny w pierwszej kolejności zwrócić się do dziekanatu. Tam uzyskają informację czy powrót na studia będzie ich w przypadku możliwy i co powinni zrobić, by wznowić naukę.  

 

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Nie ma złych pytań".

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: