Czego się dowiesz?

Coraz częściej media podejmują temat sztucznej inteligencji, a wielu ekspertów zastanawia się, jak AI wpłynie na rynek pracy w przyszłości. Czy jej rozwój sprawi, że niektóre zawody stracą rację bytu, a zadania, które obecnie wykonuje część pracowników, przejmie właśnie sztuczna inteligencja? Czy AI jednocześnie wykreuje nowe zawody?

Do czego wykorzystuje się AI?

Warto w pierwszej kolejności przypomnieć, do czego wykorzystuje się AI. Obecnie prawdopodobnie największą popularnością cieszy się ChatGPT, odpowiadający na zadane pytania. To jednak tylko jedno z wielu narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji.

 

AI wykorzystuje się przede wszystkim do analizy danych i uczenia maszynowego; dzięki temu możliwe jest identyfikowanie wzorców, prognozowanie trendów czy nawet podejmowanie decyzji biznesowych na podstawie danych przeanalizowanych przez sztuczną inteligencję. Algorytmy uczenia maszynowego są wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach – od finansów po medycynę – i przyczyniają się do automatyzacji decyzji, wspomnianego wykrywania wzorców, ale też np. tworzenia spersonalizowanych doświadczeń i rekomendacji dla użytkowników. Ponadto sztuczna inteligencja odgrywa istotną rolę w automatyzacji procesów: w przemyśle czy logistyce, diagnozowania chorób w medycynie czy systemach nawigacji i kontroli pojazdów autonomicznych. Warto mieć również świadomość, że wraz z rozwojem AI zwiększy się również liczba jej zastosowań.

informatyka w biznesie

Jakie zawody przejmie AI?

Znacznie większe emocje niż to, do czego wykorzystuje się AI obecnie, budzi kwestia wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy. Już teraz część ekspertów prognozuje, jakie zawody przejmie AI. Wśród najczęściej wymienianych pojawiają się pracownicy zdalnej obsługi klienta (ich miejsce mogłyby zająć całkowicie chatboty i wirtualni asystenci), księgowi i finansiści, logistycy, marketingowcy (zwłaszcza specjalizujący się w tworzeniu contentu) czy nawet – diagności medyczni i radiolodzy.

 

W dłuższej perspektywie sztuczna inteligencja mogłaby też przejąć część obowiązków niektórych pracowników fizycznych, zatrudnionych np. w przemyśle. Konieczne byłoby jednak najpierw stworzenie odpowiednich robotów, które nie tylko byłyby w stanie wykonywać określone zadania, ale też na tyle tanich, by opłacało się je w ogóle wykorzystywać. 

Jakie zawody stworzy AI?

Nie należy jednocześnie zapominać, że nawet jeśli AI faktycznie przejmie niektóre zawody (co nie jest jeszcze wcale przesądzone), to rozwój sztucznej inteligencji przyczyni się również do stworzenia zupełnie nowych zawodów. Niemal na pewno pojawi się większy popyt na usługi inżynierów i analityków AI. Oprócz tego bardzo prawdopodobne jest, że pojawi się więcej badaczy AI, wyspecjalizowanych w konkretnych kwestiach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.

 

Można również podejrzewać, że powstaną takie zawody jak:

  • specjalista ds. ochrony prywatności w projektach AI (obecnie ta kwestia praktycznie w ogóle nie jest uregulowana),
  • specjaliści ds. rozwijania rynku specjalizujący się w właśnie w kwestiach dotyczących sztucznej inteligencji,
  • specjaliści ds. szkoleń z AI
  • specjaliści ds. etyki AI.

Jedno na pewno nie ulega wątpliwości – rozwój sztucznej inteligencji oznacza wzrost zapotrzebowania na usługi osób, które będą przyczyniać się do tego rozwoju, zarówno od strony technicznej, jak i prawnej, finansowej czy marketingowej. 

Ile zarabia specjalista AI?

Warto równocześnie pamiętać, że już teraz są osoby, które zawodowo zajmują się sztuczną inteligencją – wśród nich przeważają oczywiście informatycy specjalizujący się w AI. Tacy specjaliści mogą liczyć na wysokie zarobki; z danych portalu No Fluff Jobs, na którym publikowane są oferty pracy m.in. dla specjalistów z branży IT wynika, że w 2023 r. średnie wynagrodzenie takich osób sięga nawet 18-26 tys. zł brutto (przy umowie o pracę).

 

Już teraz można również zaobserwować rosnący popyt na usługi specjalistów, którzy nie tylko doskonale rozumieją na czym polega transformacja cyfrowa i automatyzacja w biznesie, ale też wiedzą w jaki sposób wdrażać sztuczną inteligencję do przedsiębiorstwa. Takich specjalistów kształci m.in. Uniwersytet WSB Merito – kierunek Sztuczna inteligencja w zarządzaniu pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy w firmach, które planują w przyszłości wdrożenie sztucznej inteligencji lub już to zrobiły potrzebują pracownika rozumiejącego, na czym to polega, i dlaczego jest to istotne.  

 

Niezależnie jednak od tego, jakie zawody faktycznie przejmie AI, a jakie stworzy, jedno jest pewne – rozwoju sztucznej inteligencji nie da się już zatrzymać. A to z pewnością będzie mieć wpływ na rynek pracy. 

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Nie ma złych pytań".

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: