Czego się dowiesz?

Obecnie możliwość pracy zdalnej już nikogo nie dziwi; przyczyniła się do tego w dużym stopniu pandemia koronawirusa, która upowszechniła pracę z domu. W tym samym czasie na popularności zaczęły też mocno zyskiwać studia online i studia hybrydowe. Warto jednak wiedzieć, że studia online nie funkcjonują już w takiej samej formie jak choćby dwa czy trzy lata temu – a możliwość zdalnego studiowania została ograniczona przez ministerstwo.

Studia online bez zjazdów: czy to nadal możliwe?

Przez pewien czas uczelnie miały możliwość prowadzenia zajęć na studiach wyłącznie w formule online. Wszystko ze względu na pandemię i zagrożenie dla zdrowia studentów oraz ich wykładowców. Co więcej, możliwość nauki w pełni zdalnej zyskali nawet studenci stacjonarni, którzy wcześniej uczestniczyli jedynie w zajęciach organizowanych w siedzibie uczelni.    

 

Ostatecznie jednak studia prowadzone w pełni online to już relikt przeszłości. 1 lipca 2023 r. odwołano stan zagrożenia epidemicznego. To z kolei oznacza, że niektóre przepisy obowiązujące na czas pandemii – w tym te o studiach online – przestały obowiązywać (po zakończeniu okresu przejściowego). Ministerstwo Edukacji i Nauki (obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) potwierdziło zresztą, że od roku akademickiego 2023/2024 uczelnie nie mogą już prowadzić studiów całkowicie online, bez choćby części zajęć w formie stacjonarnej.

 

Studia licencjackie online i studia magisterskie online nie są już zatem dostępne w ofercie szkół wyższych. Zastąpiły je studia hybrydowe, które zaczęły zyskiwać popularność jeszcze przed pandemią. Osoby, które studiują hybrydowo, biorą udział zarówno w zajęciach organizowanych w siedzibie uczelni, jak i w zajęciach zdalnych, prowadzonych np. za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. Dzięki temu osoby studiujące hybrydowo nie muszą tak często pojawiać się na uczelni.

Studia podyplomowe online – jedyny wyjątek, na który pozwala ministerstwo

Warto jednak zaznaczyć, że konieczność powrotu do kształcenia na zasadach ogólnych (i tym samym możliwość organizacji wykładów z wykorzystaniem metod kształcenia na odległość tylko w przypadku części zajęć) nie obejmuje studiów podyplomowych. Uczelnie nadal mogą oferować „podyplomówki” prowadzone w pełni zdalnie; dzięki temu uczestnicy studiów podyplomowych właściwie nie muszą pojawiać się na uczelni. To z kolei jest niezwykle wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mogłyby regularnie bywać w siedzibie szkoły wyższej (na przykład ze względów zawodowych lub przez zbyt dużą odległość). Uczestnicy studiów podyplomowych mogą zatem brać udział w wykładach, ćwiczeniach, dyskusjach i projektach całkowicie online. 

Czy w najbliższej przyszłości MNiSW zdecyduje się na dopuszczenie licencjackich lub magisterskich studiów prowadzonych całkowicie online? Na ten moment wydaje się to mało prawdopodobne, dlatego dla osób, którym zależy na choćby częściowo zdalnych studiach, najlepszym rozwiązaniem będą studia hybrydowe.  

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Jakie studia wybrać?".

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: