Czego się dowiesz?

Co roku mnóstwo młodych osób decyduje się na podjęcie studiów językowych. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza filologia angielska, ale zyskują też germanistyka czy języki nieco bardziej „egzotyczne”. Co można zyskać, podejmując naukę na studiach językowych i jakie perspektywy zawodowe czekają ich absolwentów?

Studia językowe: najważniejsza systematyczna nauka

Większość zajęć na studiach filologicznych poświęcona jest nauce języka – studenci poznają gramatykę i fonetykę, uczą się pisać krótsze i dłuższe formy w obcym języku, biorą udział w licznych konwersacjach. Wszyscy, którzy kiedykolwiek uczyli się jakiegokolwiek języka obcego doskonale zdają sobie sprawę z tego, że przyswajanie nowego słownictwa, zasad gramatycznych i próby porozumiewania się w nowym języku wymagają systematyczności i dużego zaangażowania ze strony uczącego się. Podobnie jest na studiach językowych – tyle, że zajęcia nie odbywają się raz czy dwa razy w tygodniu (jak zazwyczaj na kursach), ale praktycznie codziennie. Właśnie dlatego na studiach językowych tak ważna jest systematyczność.

 

Warto jednocześnie zaznaczyć, że na studiach językowych – wbrew pozorom – studenci nie tylko uczą się samego języka, ale też zazwyczaj poznają historię danego kraju, jego literaturę czy kulturę. Oprócz tego są również przygotowywani na zajęciach do wykonywania tłumaczeń.

filologia

Jakie są perspektywy zawodowe dla absolwentów studiów językowych?

Sporo osób wychodzi z założenia, ze studia językowe przygotowują głównie do zawodu tłumacza. I o ile faktycznie część absolwentów filologii języka obcego pracuje w biurach tłumaczeniowych (lub zakłada własne), to wiele osób znajduje pracę m.in. w handlu międzynarodowym czy w dużych korporacjach – czyli tam, gdzie biegła znajomość konkretnego języka jest niezwykle istotna. Warto pamiętać o tym, że obecnie większość pracodawców wymaga od kandydatów (niezależnie od branży) komunikatywnego języka obcego; najczęściej chodzi oczywiście o język angielski. Co więcej, często mniej istotne są inne kompetencje twarde, takie jak umiejętność obsługi konkretnych programów, znajomość systemów itd.  

 

Obecnie kandydaci na stanowiska młodszych specjalistów (znowu – często niezależnie od branży) powinni być po prostu komunikatywni, szybko przyswajać nową wiedzę, być zaangażowani i… znać język obcy na poziomie, który pozwoli im na swobodną komunikację z zagranicznymi klientami czy zespołami. Przydatna może być również podstawowa wiedza z zakresu zarządzania, ekonomii czy marketingu; z tego względu odpowiednie przedmioty, umożliwiające jej zdobycie, zostały uwzględnione w programie kierunku Język angielski w biznesie na Uniwersytecie WSB Merito Chorzów.

 

Absolwenci studiów językowych często mają zatem przewagę nad innymi kandydatami. Po pierwsze dlatego, że kilka lat poświęcili niemal wyłącznie nauce języka, czego najczęściej nie mogą powiedzieć osoby, które wybrały inny kierunek studiów. Po drugie – poziom nauki języka w szkole czy na kursach często nie jest zbyt wysoki, a uczniowie rzadko osiągają efekty, które w pełni ich satysfakcjonują. Studia filologiczne wymuszają z kolei ciągły kontakt z językiem, co przekłada się później na swobodę w komunikacji czy wyszukiwaniu informacji w źródłach obcojęzycznych.

Własna działalność na wyciągnięcie ręki

Osoby, które ukończyły studia filologiczne, często decydują się również na otwarcie własnego biznesu. Mowa zarówno o wspomnianych już biurach tłumaczeniowych, ale też – szkołach językowych czy przedsiębiorstwach handlowych, skupiających się głównie na obsłudze klientów zagranicznych. Biegła znajomość języka obcego jest przy tym nieoceniona. 

Łatwiejszy start zagranicznej kariery

Część absolwentów studiów językowych decyduje się również na kontynuowanie swojej kariery zawodowej w innym kraju – dzięki biegłej znajomości języka obcego powinni bez przeszkód znaleźć zatrudnienie również poza granicami Polski. Osobom, które ukończyły studia językowe, często łatwiej przychodzi stanie się częścią zagranicznego zespołu, ponieważ płynna komunikacja nie stanowi żadnego wyzwania.  

 

Zalet studiów językowych jest zatem mnóstwo, a absolwenci filologii języka obcego bez przeszkód znajdą zatrudnienie niemal w dowolnej branży – właśnie ze względu na świetną znajomość języka. Coraz więcej młodych osób zdaje sobie sprawę z tego, że umiejętność biegłej komunikacji w języku obcym (zwłaszcza w języku angielskim) daje dużą przewagę na początku kariery zawodowej – i dlatego właśnie studia językowe cieszą się tak dużą popularnością. 

filologia

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Jakie studia wybrać?".

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: