Czego się dowiesz?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego co roku publikuje informację o wynikach rekrutacji na studia. Z zestawienia można dowiedzieć się, jakie kierunki studiów cieszyły się w danym roku akademickim największym zainteresowaniem kandydatów. W rekrutacji na rok akademicki 2020/2021 bezsprzecznym liderem rankingu była informatyka. 

Najpopularniejsze kierunki studiów w rekrutacji 2020/2021

Najwięcej studentów – już kolejny rok – złożyło aplikację na kierunek informatyka (aż 33 687 zgłoszeń). Taki trend nie zaskakuje; wiele młodych osób wiąże przyszłość z branżą IT, m.in. ze względu na wysokie zarobki i stabilność zatrudnienia. Dodatkowo zazwyczaj programiści, testerzy czy developerzy mogą bez przeszkód pracować zdalnie – także z dowolnego miejsca na świecie, ponieważ w większości firm praca ma charakter projektowy. 


Interesujące jest natomiast, że drugie miejsce w zestawieniu zajęła psychologia (29 239 zgłoszeń). Może to wynikać z faktu, że absolwenci tego kierunku są w stanie pracować na wielu różnych stanowiskach. Psycholodzy mogą zarówno otworzyć własny gabinet terapeutyczny (po zdobyciu dodatkowych uprawnień) jak i np. pracować w branży HR. 


Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazł się kierunek zarządzanie (25 369 zgłoszeń). To wyraźna oznaka, że po chwilowym spadku zainteresowania tym kierunkiem, młodzi ludzie znów chętnie się na niego zapisują. To nie powinno dziwić – absolwenci zarządzania bez problemu znajdą pracę w korporacjach, ale i agencjach reklamowych, głównie na stanowiskach takich jak account manager, executive manager i office manager. To także świetny kierunek dla osób, które planują w przyszłości założyć własny biznes. Wielu studentów zarządzania łączy też naukę na tym kierunku z innymi studiami – np. prawniczymi czy finansowymi. 

Poza podium: prawo, kierunek lekarski czy ekonomia

Na czwartym miejscu znalazł się natomiast kierunek prawo (studia jednolite magisterskie – 19189 zgłoszeń). To z kolei dowód na to, że młodzi ludzie nie obawiają się mocnej konkurencji na rynku pracy – prawników z odpowiednimi uprawnieniami (już po zdaniu egzaminu zawodowego) przybywa z roku na rok. Wiele z osób składających aplikację na prawo ma jednak na siebie konkretny pomysł – i chce działać w niszy z potencjałem na duży rozwój. 


Kolejne miejsce w zestawieniu przypadło kierunkowi lekarskiemu, a następne – ekonomii, finansom i rachunkowości czy filologii angielskiej. Wszystkie wymienione wyżej kierunki (oprócz kierunku lekarskiego) ma w swojej ofercie Wyższa Szkoła Bankowa – co tylko dowodzi, że jest to oferta uwzględniająca zapotrzebowanie na rynku i ambicje studentów. 


Można się też spodziewać, że zainteresowanie wymienionymi wyżej kierunkami studiów nadal będzie utrzymywało się w kolejnych latach – ich absolwenci pracują zazwyczaj na dobrze płatnych i stabilnych stanowiskach lub rozwijają własny biznes. 

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Jak poradzić sobie na maturze?".

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: