Czego się dowiesz?

Nie jest tajemnicą, że niektóre kierunki studiów są znacznie bardziej oblegane od innych – z różnych przyczyn. Zazwyczaj najwięcej kandydatów na jedno miejsce mają kierunki, na które uczelnia przewidziała najmniej miejsc; często ze względu na prestiż danej dziedziny studiów (i mniejszą liczbę specjalistów mogących prowadzić zajęcia), czasem – ze względu na brak odpowiednich możliwości technicznych. Które kierunki studiów są szczególnie oblegane i na jakie może być trudno się dostać?

Najbardziej oblegane kierunki studiów: dane MEiN

O popularności różnych kierunków studiów można sporo dowiedzieć się z oficjalnych danych, którymi dysponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dzięki nim wiadomo na przykład, na które kierunki studiów w roku akademickim 2022/2023 złożono najwięcej aplikacji, a które przeżywały największe oblężenie, jeśli chodzi o liczbę kandydatów na jedno miejsce.  

 

Okazuje się, że według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów na kierunek studiów, najwięcej osób złożyło aplikację na… informatykę – na uczelnie z całej Polski nadzorowane przez MEiN wpłynęło aż 44 163 zgłoszeń. To nie powinno jednak specjalnie dziwić; już od dłuższego czasu popularność studiów informatycznych stale rośnie. Coraz więcej osób marzy o pracy w branży IT, która słynie z wysokich zarobków i elastycznego czasu pracy. 

Drugie miejsce w zestawieniu zajęła psychologia – 40 642 zgłoszeń, natomiast trzecie – zarządzanie, na które zgłosiło się 36 532 kandydatów. Oba wymienione kierunki pozwalają zdobyć wiedzę przydatną w wielu zawodach; na przykład absolwenci psychologii nie tylko otwierają własne gabinety czy są zatrudniani przez specjalistyczne placówki, ale często znajdują pracę również w międzynarodowych firmach w działach HR.

 

Z kolei absolwenci zarządzania świetnie radzą sobie właściwie w każdej branży; zazwyczaj są odpowiedzialni za zarządzanie projektami czy zespołem, choć wiele zależy też od specjalności wybranej przez nich na studiach.

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce: dla niektórych to może być zaskoczenie

Ministerstwo Edukacji i Nauki dysponuje również danymi na temat najbardziej obleganych kierunków studiów w oparciu o liczbę zgłoszeń na jedno miejsce. Dla niektórych osób zaskakujący może być fakt, że pierwsze trzy kierunki z tej listy tylko częściowo pokrywają się z kierunkami, na które złożono najwięcej zgłoszeń. Okazuje się bowiem, że najwięcej kandydatów na jedno miejsce odnotowano w przypadku koreanistyki (średnio 25,4). Drugim kierunkiem w tym zestawieniu była informatyka społeczna (ze średnim wynikiem 24,8), natomiast trzecim – orientalistyka-koreanistyka (24).  

 

Skąd takie wyniki? W przypadku filologii łatwo jest zgadnąć, że prawdopodobnie tylko wąskie grono specjalistów w Polsce ma kompetencje do prowadzenia zajęć na studiach koreanistycznych; niewiele uczelni decyduje się też na otwarcie takiego kierunku. Warto jednak zwrócić uwagę na dalsze kierunki w zestawieniu. Okazuje się bowiem, że wysokie pozycje zajęły również takie kierunki jak zarządzanie i prawo w biznesie (średnio 16,4) czy komunikacja wizerunkowa (15,7). Po wynikach rekrutacji, którymi dysponuje MEiN, można również stwierdzić, że do obleganych kierunków studiów należą też te związane ze sztuczną inteligencją, mechaniką oraz informatyką i systemami informacyjnymi.

Palec

Chcesz studiować na najpopularniejszych kierunkach?

Najbardziej oblegane kierunki studiów: co to oznacza dla kandydata?

Osoby, które chciałyby uczyć się na najbardziej obleganych kierunkach studiów (jeśli chodzi o liczbę kandydatów na jedno miejsce) prawdopodobnie będą musiały uzyskać wysokie wyniki na maturze lub zdać dodatkowe egzaminy na studia. Z drugiej strony warto mieć świadomość, że często chcą aplikować na kierunki unikatowe w skali kraju; nic dziwnego zatem, że np. na 10 czy 20 miejsc na kierunku aplikuje kilkaset osób. Nie zawsze świadczy to jednak o tym, że sam kierunek jest niezwykle trudny. Warto też mieć świadomość, że osoby pasjonujące się na co dzień daną dziedziną (a często to właśnie prawdziwi pasjonaci wybierają takie kierunki studiów) będą prawdopodobnie w stanie szybciej przyswoić wymaganą wiedzę.

 

Dane o najbardziej obleganych kierunkach studiów z pewnością można uznać jednak za przydatne – dzięki temu kandydaci wiedzą, jakie studia cieszą się w danym momencie szczególną popularnością. To z kolei może skłonić kandydata do zastanowienia się, skąd bierze się ta popularność i czym jest motywowana – i czy chodzi o pasję, specyficzne zainteresowania, czy może perspektywę wysokich zarobków.   

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Jakie studia wybrać?".

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: