Czego się dowiesz?

Zazwyczaj dość łatwo znaleźć informację o tym, na jaki kierunek studiów trudno się dostać – na przykład ze względu na wysokie progi punktowe czy ogromną liczbę chętnych. Warto jednak zainteresować się także kierunkami, na które najłatwiej się dostać. O jakich kierunkach mowa i czy oznacza to, że są znacznie mniej wymagające?

Na jakie studia jest najmniej chętnych?

Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki (a właściwie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – od 1 stycznia 2024 r. nastąpił podział MEiN na dwa osobne ministerstwa) można łatwo znaleźć informacje o tym, jakie kierunku studiów w rekrutacji na rok akademicki 2022/2023 były najbardziej oblegane. Dla przykładu, najwięcej osób zgłosiło się na takie kierunki jak informatyka, psychologia czy zarządzanie. Te kierunki, jak i wiele innych, można studiować również na Uczelniach WSB Merito aż w 11 miastach w Polsce: kierunki i specjalności studiów I stopnia na Uczelniach WSB Merito.

 

Z kolei według liczby zgłoszeń kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce najbardziej pożądane było studiowanie na koreanistyce i informatyce społecznej. 

Znacznie trudniej znaleźć natomiast informacje o tym, na jakie kierunki studiów było najmniej chętnych. Można teoretycznie posłużyć się danymi ministerstwa, z których wynika, że najmniej chętnych na jedno miejsce odnotowano na europeistykę, analitykę weterynaryjną oraz lotnictwo i kosmonautykę, ale uwzględniono jedynie te kierunki, gdzie zanotowano co najmniej pięć zgłoszeń na jedno miejsce. Nie można też zapominać, że takie rankingi są obarczone pewnymi wadami. Na przykład fakt, że na jakiś kierunek zgłosiło się stosunkowo niewielu chętnych (w przeliczeniu na jedno miejsce) nie oznacza jeszcze, że na taki kierunek łatwo się dostać, czego najlepszym przykładem jest wspomniana wyżej analityka weterynaryjna czy lotnictwo i kosmonautyka.

 

Co jednak z najmniej obleganymi kierunkami studiów? Takie informacje znacznie trudniej znaleźć; zazwyczaj konieczne jest posługiwanie się danymi udostępnionymi przez konkretne uczelnie. Najczęściej jednak wśród kierunków cieszących się najmniejszym zainteresowaniem kandydatów są kierunki uznane powszechnie za niszowe oraz część kierunków humanistycznych. 

To, że na jakiś kierunek łatwo się dostać, nie oznacza, że jest to kierunek bez perspektyw zawodowych

Warto również podkreślić, że do tej pory panuje błędne przekonanie, że jeśli na jakiś kierunek łatwo się dostać, to oznacza, że jego absolwenci mogą mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia w wybranej branży. Tymczasem nie jest to prawda; wszystko zależy od danej osoby i tego, czy będzie rozwijać swoją karierę zawodową już podczas studiów, angażować się w dodatkowe aktywności i zdobywać niezbędne umiejętności, czy też nie. Po każdym kierunku studiów można znaleźć wymarzoną pracę; czasem jedynie będzie to wymagać większych starań. Warto zatem kierować się przede wszystkim swoimi preferencjami i predyspozycjami, a nie rankingami, które nie zawsze są miarodajne. 

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Jakie studia wybrać?".

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: