Czego się dowiesz?

Informatycy – i generalnie specjaliści z branży IT – są obecnie jednymi z najbardziej rozchwytywanych pracowników. Nie dziwi zatem, że wiele osób postanawia spróbować swoich sił w branży informatycznej. Przed podjęciem takiej decyzji warto jednak wiedzieć, jakie predyspozycje są niezbędne do pracy w IT – tak, by móc zdecydować, czy praca w zawodzie informatyka faktycznie będzie dobrym pomysłem. 

Dobry informatyk, czyli jaki? Liczy się wytrwałość i cierpliwość, ale nie tylko

Praca w branży IT (niezależnie czy mowa o programiście, czy o testerze oprogramowania) wymaga dużych pokładów cierpliwości. Aby powstał produkt końcowy, nad którym pracuje informatyk, potrzeba zazwyczaj wielu godzin pracy – często żmudnej i dość monotonnej. Z tego samego względu osoby myślące o pracy w IT powinny być wytrwałe i nie bać się konieczności wprowadzania ciągłych poprawek i udoskonalania projektu, nad którym pracują. Zdecydowanie nie jest to tym samym praca dla każdego. W branży informatycznej raczej nie sprawdzą się osoby, które nie lubią rutyny i nieustannie poszukują nowych wrażeń, i to mimo tego, że sama praca w IT jest często niezwykle ciekawa. 

Jakie cechy powinien mieć informatyk? Ważna jest gotowość do ciągłego podnoszenia kompetencji

Warto mieć świadomość, że praca w branży IT wymaga również nieustannego rozwijania swoich umiejętności i zdobywania nowej wiedzy. Nowinki technologiczne pojawiają się niemal codziennie; można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że informatycy muszą poświęcać na aktualizację swojej wiedzy jeszcze więcej czasu, niż np. prawnicy czy księgowi. Tym samym osoby, które nie są gotowe na ciągłą naukę, powinny zastanowić się, czy praca w branży IT to faktycznie najlepszy wybór.

Informatyka w biznesie
Palec

Informatyka na Uniwersytetach WSB Merito?

W branży IT niezbędne są też zdolności analityczne

Nikt nie ma chyba też wątpliwości, że praca informatyka wymaga zdolności analitycznych – konieczna jest umiejętność logicznego rozumowania, wyciągania wniosków, stawiania hipotez i ich weryfikacji. Należy zresztą pamiętać, że w dużej mierze praca w branży IT polega na eliminacji błędów – a żeby to zrobić, konieczna jest umiejętność prześledzenia całego procesu, co może być trudne przy chaotycznym wnioskowaniu pozbawionym sensu.

informatyka w biznesie

Kluczowa odporność na stres i umiejętność pracy pod presją

Niektórym osobom może się wydawać, że praca w branży IT polega na spędzaniu długich godzin przed komputerem i tworzeniem oraz dopracowywaniem kolejnych projektów. I o ile jest to w dużej mierze prawda, o tyle myli się ten, kto myśli, że informatycy mają na to praktycznie nieograniczoną ilość czasu. Każdy specjalista pracujący w branży IT (podobnie zresztą jak w większości innych branż) musi liczyć się z wyznaczonymi deadline’ami, czyli ostatecznymi terminami ukończenia projektu.

 

A należy przecież pamiętać, że to właśnie w branży IT – jak niemal w żadnej innej – błędy, które należy poprawić, pojawiają się niemal do samego końca i często wymagają szybkiej interwencji zatrudnionego pracownika. Z tego względu informatycy powinni zarówno umieć pracować pod presją, jak i być odporni na stres, jaki może pojawić się zwłaszcza tuż przed wyznaczonym deadlinem. 

Dobry informatyk powinien też umieć… dobrze się komunikować

Umiejętność precyzyjnej i jasnej komunikacji jest w zawodzie informatyka znacznie istotniejsza, niż mogłoby się wydawać. Od specjalistów w branży IT wymaga się ścisłej współpracy z zespołem, który współtworzy często nawet kilkanaście osób. Z tego względu istotne jest, by informatyk potrafił szybko i sprawnie przekazywać niezbędne informacje innym osobom zaangażowanym w proces.  

 

Warto też pamiętać, że coraz więcej informatyków decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. W takim wypadku umiejętność komunikowania się jest jeszcze istotniejsza; specjalista musi bowiem umieć porozumieć się z klientem (niezależnie od tego, czy jest nim osoba fizyczna, czy inny przedsiębiorca).  

 

Dobry informatyk powinien mieć zatem szereg cech umożliwiających wykonywanie powierzonych mu zadań na najwyższym poziomie. Część z nich nie jest tak oczywista, jak mogłoby się to wydawać – dotyczy to zwłaszcza gotowości do ciągłej nauki i umiejętności komunikowania się. Jeśli uważasz, że masz predyspozycje niezbędne do pracy w branży informatycznej, zobacz czego nauczysz się w trakcie studiów na kierunku informatyka na Uniwersytecie WSB Merito – wiedza zdobyta na zajęciach pozwoli na start w IT i znalezienie wymarzonej pracy. 

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Jakie studia wybrać?".

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: