Jak zrobić dobrą prezentację w pracy i na studiach?

Dobra prezentacja jest na wagę złota. W rzeczywistości jednak niewiele osób potrafi stworzyć taką, która na dłużej przyciągnie zainteresowanie odbiorców i która faktycznie będzie uzupełniała wystąpienie, a nie zastępowała je. O czym zatem warto pamiętać tworząc prezentację, a czego należy się wystrzegać za wszelką cenę?


Najpierw przygotuj swoje wystąpienie, potem stwórz prezentację


Prezentacja – najczęściej stworzona w programie komputerowym i będąca pokazem slajdów – ma w zamyśle uzupełniać wystąpienie prowadzącego oraz zwrócić uwagę odbiorców na najważniejsze kwestie. Z tego względu powinna powstać zawsze po stworzeniu planu samego wystąpienia. Warto zatem najpierw zrobić dobry research, przemyśleć koncepcję wystąpienia, ułożyć je, a dopiero później – przejść do tworzenia prezentacji. W innym przypadku nie będzie zawierała najważniejszych kwestii, myśli czy ciekawostek, ale… dosłownie wszystko. 
Przy pracy nad samą prezentacją warto powtórzyć te same kroki co przy tworzeniu wystąpienia czyli, wykonać dokładny research i stworzyć plan . O tym, jak się za to zabrać (i jak tworzyć dobre prezentacje) można przeczytać na stronie Wyższej Szkoły Bankowej - https://www.merito.pl/poznaj-wsb/dzielimy-sie-wiedza/jakie-studia-wybra…. Na tej samej stronie znajduje się też mnóstwo wiedzy dotyczącej m.in. technik i metod uczenia się czy sposobów na poprawę koncentracji. 


Unikaj przeładowania treścią


Z tym wiąże się druga rada dla osób, które chcą robić ciekawe, przyciągające uwagę prezentacje. Zgodnie z jedną z podstawowych zasad, w prezentacji nie powinno znaleźć się zbyt dużo treści. Przeładowanie treścią świadczy o tym, że występujący nie potrafi wskazać najważniejszych założeń swojego wystąpienia i wszystko jest dla niego tak samo ważne – co jest oczywiście błędem, niezależnie od tego, czy jest to prezentacja na studia, czy też na spotkanie biznesowe. Ponadto, zbyt dużo treści (zarówno w całej prezentacji jak i na pojedynczym slajdzie) odwraca uwagę od prezentującego – uczestnicy skupiają się wtedy na tym, co wyświetla się na rzutniku, usiłując odczytać całą partię tekstu. Prezentacje zbyt obfite w treść uchodzą również za nudne – odbiorcy mogą szybko stracić zainteresowanie całym wystąpieniem. 


Zadbaj o umieszczenie grafik, wykresów, cytatów – pamiętaj o urozmaiceniu prezentacji


Dobra prezentacja powinna być urozmaicona – dobrze, jeśli znajdą się w niej grafiki, wykresy, cytaty czy stwierdzenia podsumowujące dane zagadnienie. Taki układ nie tylko bardziej zainteresuje uczestników, ale jednocześnie – nie przysłoni samego wystąpienia, a dodatkowo będzie sprzyjał zapamiętaniu poznanych treści na podstawie skojarzeń z prezentacji.  
Nie można też zapominać o estetyce – brzydka czcionka, źle dobrane kolory, zła rozdzielczość grafik i inne błędy tego rodzaju również negatywnie wpływają nie tylko na odbiór samej prezentacji, ale i całego wystąpienia. 

 

Wróć do spisu artykułów >