Aktualności

Okres wakacyjny:

od 13 lipca do 30 sierpnia Biblioteka pracuje w trybie wakacyjnym: od wtorku do piątku w godzinach 9:00 - 15:00. 
Ze względu na aktualizację systemu bibliotecznego Biblioteka będzie zamknięta w dniach 15-23 sierpnia. 

 
***
Sztuczna Inteligencja w pracach naukowych

Generatywna Sztuczna Inteligencja (SI, AI) to stosunkowo nowa, szybko rozwijająca się technologia, której narzędzia (takie jak ChatGPT) mogą znacząco usprawnić proces znajdowania i wykorzystywania informacji, ale niosą też za sobą wiele zagrożeń.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą autorską infografiką, której celem jest pomoc w krytycznym korzystaniu z generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji:

 

  

 

 

***

Serdecznie zapraszamy na stałą wymianę książkową, która odbywa się w Czytelni w godzinach jej pracy.

Książki przeznaczone na wymianę to beletrystyka. Wymiany książek należy dokonywać w  na zasadzie 1:1. 

Na wymianę nie przyjmujemy książek zniszczonych, pobrudzonych oraz wybrakowanych. Podczas wymiany nie będą brane pod uwagę następujące typy książek: literatura dziecięca, podręczniki szkolne, książki naukowe, atlasy, zeszyty naukowe, encyklopedie oraz słowniki. 

Zapraszamy! :) 

Zasoby online

Biblioteka cyfrowa WSB-DSW

Umożliwia dostęp do zasobów naukowych, dydaktycznych i edukacyjnych Uczelni WSB Merito i Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW dla studentów i wykładowców. Po zalogowaniu (używając logowania do Extranetu lub Intranetu) masz dostęp do:

 • materiałów video nagranych przez ekspertów różnych dziedzin,
 • książek i artykułów z czasopism uczelnianych,
 • podcastów,
 • case study,
 • manuali, czyli podręczników z rozpisanymi tematami z danego przedmiotu.

Znajdziesz je TUTAJ.


Przewodniki po źródłach online

Aby wspomóc system kształcenia online pracownicy Biblioteki przygotowały dla Was gotowe do pobrania przewodniki po zasobach elektronicznych. Znajdziesz je TUTAJ.

Kilka słów o naszej Bibliotece

 • Biblioteka Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu Filii w Chorzowie mieści się na pierwszym piętrze budynku przy ulicy Sportowej 29. 
 • To tutaj studenci i pracownicy znajdą bogaty księgozbiór, liczne czasopisma i wiele pozycji naukowych. Pomogą one w napisaniu pracy licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej, zdaniu egzaminu i pogłębieniu wiedzy w interesującej dziedzinie.
biblioteka

Jesteśmy przyjazną Biblioteką:

 • Pomoc -  Pracownicy Biblioteki chętnie służą pomocą przy poszukiwaniu literatury oraz sporządzaniu bibliografii, potrzebnej przy pisaniu prac dyplomowych, inżynierskich i magisterskich.
 • Zakupy książek na życzenie - Na życzenie czytelników Biblioteka dokonuje zakupu potrzebnych pozycji książkowych. Jeżeli potrzebujesz książki, której nie ma zbiorach Biblioteki, a jest dostępna na rynku księgarskim, zgłoś się do nas!
 • Łatwy dostęp - Biblioteka otwarta jest 6 dni w tygodniu, także w weekendy. Jest to bardzo wygodne zarówno dla studentów systemu stacjonarnego jak i niestacjonarnego oraz uczestników studiów podyplomowych, studiów MBA.
43 000

Tyle książek liczy księgozbiór Biblioteki Uniwersytetu WSB Merito Chorzów.

43 000
Książek
51

Tytułów czasopism w wersji papierowej znajdziesz w naszych zasobach.

51
Czasopism
20

Specjalistycznych baz danych z ebookami oraz innymi elektronicznymi materiałami jest dostępnych bezpłatnie dla naszych studentów.

20
Baz danych
10

Komputerów podłączonych do Internetu dostępnych w czytelni, w tym 4 z możliwością użycia drukarki.

10
Stanowisk komputerowych
 • Nasza biblioteka jest otwarta dla wszystkich, studentów, pracowników oraz dla osób z zewnątrz, jednak czytelnicy spoza uczelni mogą korzystać z jej zbiorów wyłącznie na miejscu – w czytelni.
 • Ty, będąc studentem Uniwersytetu WSB Merito, możesz wypożyczać książki z biblioteki, korzystać ze zbiorów elektronicznych lub pracować w czytelni bez ograniczeń. Jednorazowo możesz wypożyczyć aż 15 książek na miesiąc. Legitymacja studencka to także karta biblioteczna, dzięki temu obsługa jest znacznie szybsza. Książki wypożyczamy na 4 tygodnie, ale w razie potrzeby termin ten możemy przedłużyć. Chcąc poznać dokładne zasady przejdź do REGULAMINU.
biblioteka

Pracujemy w oparciu o system komputerowy Prolib, który umożliwia czytelnikom:

 • przeglądanie zasobów biblioteki z pełną informacją o książce, jej położeniu i dostępności danego egzemplarza;
 • rezerwację wypożyczonych egzemplarzy;
 • kontrolę własnego konta bibliotecznego - samodzielne prolongaty i zamówienia.

  Jeśli chcesz skorzystać z systemu zaloguj się do ekstranetu i przejdź do zakładki katalog biblioteczny.

Zamówione książki możesz odebrać całodobowo w dwóch Książkomatach umiejscowionych na parterze Uczelni. Jak to zrobić? Sprawdź instrukcję.

Książkomat