Dochód pasywny oznacza uzyskiwanie dochodów, w które nie trzeba cały czas angażować swojej pracy. Inaczej można powiedzieć, że są to aktywa, które generują dla nas zyski. Przykładem tu może być wynajem posiadanej nieruchomości, zyski z lokaty bankowej, dywidenda czy zaangażowanie się w marketing sieciowy.

 

Czym jest dochód pasywny?

 

Jest to rodzaj aktywności, który poza naszym głównym źródłem utrzymania przynosi nam dodatkowe dochody. Wypracowanie dochodu pasywnego wymaga na początkowym etapie zaangażowania, zgromadzenia kapitału i poświęcenia swojego czasu. Ponadto musimy też wykazać się wytrwałością i konsekwencją. Takie działania dają nam możliwość uzyskania dodatkowego dochodu, bez potrzeby angażowania własnej pracy. Zatem, nieco upraszczając, dochód pasywny to sytuacja, w której wykonujemy określoną czynność lub wydajemy określoną kwotę kapitału i potem czerpiemy z tego korzyści przez krótszy lub dłuższy okres. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to żadnej aktywności, ponieważ przy różnego typu inwestycjach, potrzebne jest choć minimum uwagi i zaangażowania.

 

Sposoby na dochód pasywny

 

Zarabianie pasywne najczęściej zaczyna się od pomysłu. Przed wdrożeniem go w życie, warto jednak zastanowić się, czy to na pewno odpowiedni rodzaj biznesu lub zajęcia dla nas. Niektóre z możliwości wymagają od nas zaangażowania i wytrwałości (np. zbudowanie zespołu w ramach marketingu sieciowego), pozyskania wiedzy i umiejętności (np. umiejętność programowania do stworzenia aplikacji mobilnej) lub zgromadzenia kapitału (np. na zakup nieruchomości). Oto kilka możliwości uzyskania dochodu pasywnego:

 • wynajem nieruchomości (mieszkanie, parking, garaż), 

 • dzierżawa gruntu, 

 • wynajem samochodów/maszyn/urządzeń, 

 • marketing sieciowy, 

 • inwestycje na rynkach finansowych (dywidenda, lokaty, fundusze inwestycyjne),  

 • marketing online (reklamy na stronach internetowych, artykuły sponsorowane), 

 • urządzenia samoobsługowe (automaty i maszyny vendingowe),  

 • stworzenie e-booka lub audiobooka, 

 • reklama na samochodzie lub nieruchomości,  

 • stworzenie aplikacji/gry na smartfony,  

 • inwestowanie w pożyczki (udzielanie pożyczek). 

 
Dochód pasywny – warto!

 

Możliwości uzyskania dochodu pasywnego jest bardzo wiele. Z pewnością każdy z nas jest w stanie wybrać opcję adekwatną do naszych umiejętności, talentu czy dyspozycji czasowej. Otrzymywanie przez dłuższy czas profitów finansowych w wyniku raz wykonanej pracy lub działania (np. inwestycji) jest zaletą samą w sobie. Oznacza bowiem nic innego, jak posiadanie źródła przychodów, które są niezależne od naszego zaangażowania. To regularny dopływ gotówki, którą możemy przeznaczyć na kolejne inwestycje, budowanie bufora finansowego albo traktować jako uzupełnienie domowego budżetu. Niektórym osobom udaje się osiągać na tyle wysoki dochód pasywny, że mogą się dzięki niemu zrezygnować z pracy zarobkowej. A to daje realne szanse na zbudowanie wolności finansowej.

Zobacz także