Co zyskujesz, studiując filologię na Uniwersytecie WSB Merito?

NOWY forma studiów

Studia na tym kierunku możesz realizować w jednej z dwóch form: niestacjonarnej lub stacjonarnej.

 • Jeśli wybierzesz studia niestacjonarne, Twój plan zajęć będzie zorganizowany w weekendowe zjazdy (i niektóre poniedziałki lub piątki po 17:30 – zajęcia online) zgodnie z harmonogramem zjazdów na dany rok akademicki (dostępny w Extranecie), średnio raz na dwa tygodnie.
 • Na studiach stacjonarnych będziesz miał zajęcia w murach uczelni w wybrane dni od poniedziałku do piątku. Staramy się tak ułożyć plany, aby obowiązkowe zajęcia były tylko 3-4 dni w tygodniu. Część zajęć wykładowych oraz lektoratów może być realizowana z wykorzystaniem MS Teams.
   

Zajęcia planowane są w taki sposób, aby nie tworzyć długich okienek. 

NOWY sposób realizacji studiów

Studia na tym kierunku zrealizujesz w sposób:

 • hybrydowy - studia realizowane w formie niestacjonarnej. Nową wiedzę i umiejętności zdobywasz zarówno na zajęciach odbywających się online, jak i tych w murach uczelni. Jak wygląda taki hybrydowy układ zajęć? Przykładowo, w sobotę uczysz się online z domu, a na uczelnię przyjeżdżasz w niedzielę. Dopuszczalne są zdalne zajęcia synchroniczne w piątki lub poniedziałki po południu (wybrane zajęcia i seminaria).
 • tradycyjny - zajęcia na studiach tradycyjnych zrealizujesz spotykając się z wykładowcami i pozostałymi studentami z grupy w salach w murach uczelni.
WSB Wrocław, grupa osób, profesjonaliści, dyskusja

Zyskujesz szansę na ciekawe perspektywy kariery. Jeżeli posługujesz się językiem obcym, jesteś bardzo wartościowym pracownikiem. Przekłada się to nie tylko na ciekawe wyzwania w pracy czy też międzynarodowe wyjazdy i projekty, ale znajduje odzwierciedlenie w wyższym wynagrodzeniu.

Kobieta zewnątrz

Masz możliwość nauki języka angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i norweskiego od podstaw na jednej z 4 filologii. Następnie masz możliwość wyboru specjalizacji, na której będziesz uczył się np. języka biznesowego lub tłumaczeń.

 

 

WSB Wrocław, kobieta i mężczyzna przy mapie

Nauczysz się wskazywać i rozpoznawać różnice kulturowe oraz stosować tę wiedzę w skutecznej komunikacji. Dodatkowo poznasz branżowe słownictwo, co z pewnością ułatwi Ci poruszanie się na rynku pracy.

Wybrane zajęcia odbywają się m.in. w specjalnych kabinach tłumaczeniowych. Część zajęć będzie prowadzona przez native speakerów, dzięki temu będziesz mógł trenować znajomość języka z rodzimymi mieszkańcami danego kraju. 

Studia anglojęzyczne

Uczysz się nie tylko języka, ale również fonetyki oraz poznajesz historię, literaturę w zależności od wybranej filologii: angielską, germańską, hiszpańską, lub norweską. Możesz również wyjechać na zagraniczną uczelnię w ramach programu Erasmus+.

Mężczyzna facet komputer laptop

Bezpłatny pakiet Microsoft 365 dla naszych studentów

Dodatkowym atutem kierunku jest to, że dostaniesz nieograniczony dostęp do pakietu Microsoft 365 w ramach subskrypcji Microsoft 365 A3 dla uczniów lub studentów. Pakiet ten będziesz mógł wykorzystywać przez całe studia. W jego ramach otrzymujesz dostęp do najnowszych wersji aplikacji: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, a przede wszystkim do MS Teams, który na szeroką skalę wykorzystywany jest na zajęciach online oraz hybrydowych.

Czy warto studiować filologię angielską i co można robić po studiach na tym kierunku (lub nawet w trakcie!)? Opowiada Magdalena, studentka filologii angielskiej na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Czy wiesz, że Uniwersytetom WSB Merito zaufało już ponad 550 000 studentów? Ty też możesz!

Kluczowe cechy kierunku:

Książki
słownictwo branżowe
tłumaczenia z języka polskiego na obcy i odwrotnie
kabiny tłumaczeniowe
Krawat
nauka funkcjonowania w międzynarodowym środowisku biznesowym
Mózg
nauka z wykładowcami pasjonatami
WSB Wrocław, wykładowca. Kobieta w jasnej koszuli siedząca przy biurku.

Masz zdolności językowe, łatwo przychodzi Ci nauka języka obcego? Z zapartym tchem uczysz się słówek i szlifujesz akcent? Wykorzystaj swój potencjał i zapisz się na filologię. Bardzo dobrze rozumiem Twój zapał, ponieważ mnie też od zawsze fascynował język obcy. Właśnie dlatego dziś jestem menedżerem kierunku filologia i ucząc studentów, mogę dzielić z nimi moją pasję. Przekonasz się, że studiowanie filologii zdecydowanie poszerza horyzonty. Poza tym, gdy, podejmiesz decyzję o karierze zawodowej, znajomość języka obcego ułatwi Ci start w międzynarodowym przedsiębiorstwie. Prężnie rozwijamy ścisłe kontakty z zagranicą, dzięki czemu coraz więcej studentów wyjeżdża na międzynarodowe staże i stypendia. Staniesz się nowoczesnym obywatelem świata. Poza tym na kierunku filologia, w zależności od specjalności i poziomu nauczania, będziesz zgłębiać translatorykę i pracować nad swoim akcentem. To studia, które otwierają przed Tobą wiele możliwości. Kształcimy nowoczesnych filologów, którzy z łatwością potrafią odnaleźć się we współczesnym świecie.

dr Bojana Bujwid-Sadowska

Menedżer kierunku filologia angielska

opinia absolwenta filologia i stopien 1

Język angielski fascynował mnie od zawsze i odkąd pamiętam, chciałam go poznać. Jeszcze w liceum byłam pewna, że zdecyduję się na filologię angielską. Do WSB przekonały mnie program studiów oraz podejście do studentów. Teraz na studiach spełniam marzenia – poznaję język, kulturę i historię krajów anglojęzycznych. Na uczelni otaczają mnie pozytywnie nastawieni studenci, pracownicy, a przede wszystkim – wykładowcy z pasją. To ułatwia załatwianie wszelkich formalności i motywuje do nauki. 

Patrycja Adamska

Absolwentka WSB (obecnie Uniwersytet WSB Merito)

opinia filologia studenta

Pasjonuję się psychologią, językami obcymi i bardzo lubię współpracować z innymi ludźmi. Będąc na 2 roku studiów podjęłam decyzję o założeniu własnej działalności - szkoły języków obcych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzięki temu, że uczelnia dała mi bardzo dużo możliwości, mogłam spełnić swoje marzenia. Myślę, że jestem dobrym przykładem na to, że uczelnia może dać Wam dużo wiedzy i bardzo zmienić Waszą przyszłość zawodową. 

Magdalena Kostecka

Studentka Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu

Czego nauczysz się w trakcie studiów?

Grupa zieleń zewnątrz ławka
Stosować zasady pisemnego i ustnego tłumaczenia z języka polskiego na obcy i z języka obcego na język polski.
Ferie zimowe w WSB
Swobodnie posługiwać się słownictwem branżowym z zakresu: gospodarki rynkowej, marketingu, IT, sprzedaży, zarządzania, finansów i HR, co z pewnością ułatwi Ci poruszanie się na rynku pracy.
Wskazywać i rozpoznawać różnice kulturowe oraz stosować tę wiedzę w skutecznej komunikacji.
Korzystać z nowoczesnych narzędzi i technologii informatycznych w komunikacji językowej.

Zobacz specjalności na tym kierunku

Specjalności:
Filologia angielska
Niestacjonarne Stacjonarne Tradycyjne
od 455 zł 522 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 522 zł
Filologia angielska
Niestacjonarne Hybrydowe
od 455 zł 522 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 522 zł
Filologia germańska
Stacjonarne Tradycyjne
od 455 zł 522 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 522 zł
Filologia germańska
Niestacjonarne Hybrydowe
od 455 zł 522 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 522 zł
Filologia hiszpańska
Stacjonarne Tradycyjne
od 455 zł 522 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 522 zł
Filologia hiszpańska
Niestacjonarne Hybrydowe
od 455 zł 522 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 522 zł
Filologia norweska
Niestacjonarne Hybrydowe
od 587 zł 654 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 654 zł

Program studiów

Program studiów obejmuje m.in.:

 • przedmioty praktycznej nauki języka,
 • kultura i historia danej filologii,
 • przedmioty specjalizacji zawodowej.
Zobacz program studiów

Wykładowcy

Anna Kęsek-Chyży
Norbert Morciniec
Frindo
m.bieniasz
Maksymilian Drozdowicz
Monika Grossman-Kliber
prof. dr hab. Lesław Cirko
dr Jerzy Achmatowicz
Emilia Wójcik
Alejandro Trapero Díez
dr Agnieszka Martínez Lozano
Grzegorz Piątkowski
Paulina Piątkowska
dr Dawid Czech
dr Patrycja Karpińska
dr Anna Kęsek-Chyży

Menedżer kierunku filologia na specjalnościach filologia germańska, hiszpańska, norweska. Wykładowca filologii hiszpańskiej, gdzie prowadzi zajęcia m.in.: praktyczna nauka języka hiszpańskiego sprawności zintegrowane oraz ćwiczenia redakcyjne, kultura i historia hiszpańskiego obszaru...

prof. dr hab. Norbert Morciniec

Germanista, niderlandysta, za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne wyróżniony szeregiem wysokich polskich i zagranicznych odznaczeń państwowych oraz członkostwem renomowanych akademii i towarzystw naukowych. Od 2020 r. związany z Wyższą Szkołą Bankową we...

dr Ewa Mikulska-Frindo

Literaturoznawczyni, absolwentka germanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim i Wiedeńskim, członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, tłumaczka literacka z języka niemieckiego, od niedawna również audiowizualna. Prowadzi zajęcia z m.in.: historii literatury niemieckiej, wstępu do...

dr Magdalena Bieniasz

Literaturoznawczyni, absolwentka filologii germańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu prowadzi m.in.: seminarium magisterskie, warsztaty z analizy tekstu literackiego oraz komunikacji interkulturowej, wykład z kultury krajów niemieckiego obszaru...

dr hab. Maksymilian Drozdowicz, prof. UWSB Merito

Filolog hiszpański, wykładowca akademicki, nauczyciel języka hiszpańskiego w liceum ogólnokształcącym. Na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu prowadzi zajęcia m.in.: analiza tekstu literackiego, wprowadzenie do historii literatury hiszpańskiego obszaru językowego, interkulturowość...

Monika Grossman-Kliber

Wykładowca języka norweskiego, zatrudniona w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet WSB Merito) od 2021 roku, prowadzi zajęcia na studiach I stopnia z następujących przedmiotów: gramatyka praktyczna, sprawności zintegrowane, komunikacja ustna, ćwiczenia redakcyjne....

prof. dr hab. Lesław Cirko

Filolog germański, językoznawca. Z Wyższą Szkołą Bankową we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet WSB Merito) związany od 2021 r., prowadzi zajęcia z językoznawstwa kognitywnego, gramatyki strukturalnej języka niemieckiego i pisania tekstów naukowych oraz wstęp do językoznawstwa i...

dr Jerzy Achmatowicz

Prawnik i filozof, dziennikarz, tłumacz języka hiszpańskiego, działacz polonijny w Meksyku i Chile, wykładowca akademicki. Na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu prowadzi zajęcia na specjalności filologia hiszpańska m.in.: wybrane problemy interkulturowości, tłumaczenia...

Emilia Wójcik

Germanistka, na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu prowadzi ćwiczenia redakcyjne oraz warsztat języka w środowisku zawodowym. Współpracuje z Niemieckim Towarzystwem Oświatowym oraz Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim. Doświadczenie zawodowe zdobywała...

Alejandro Trapero Díez

Wykładowca specjalności filologia hiszpańska na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu, prowadzi zajęcia z fonetyki, języka w marketingu oraz ćwiczenia redakcyjne. Wykładowca na Universidad San Dámaso w Madrycie, doktor filozofii sztuki, magister sztuki i filozofii. Przez pięć lat...

dr Agnieszka Martínez Lozano

Filolog, tłumacz, lektor języka hiszpańskiego, właścicielka szkoły językowej. Wykłada na specjalności filologia hiszpańska, gdzie prowadzi warsztat pracy tłumacza pisemnego, projekt z zakresu tłumaczeń audiowizualnych, zajęcia ze sprawności zintegrowanych oraz zastosowania nowych...

Grzegorz Piątkowski

Tłumacz ustny i pisemny języka angielskiego, działający na rynku od 2007 roku i prowadzący własną działalność gospodarczą od 2013 r. Z Wyższą Szkołą Bankową we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet WSB Merito) związany od 2020 r., wcześniej od 2013 r. z Wyższą Szkołą...

Paulina Piątkowska

Tłumaczka ustna i pisemna języka angielskiego, działająca na rynku i prowadząca własną działalność gospodarczą od 2011 r. Prowadzi zajęcia z tłumaczeń medycznych pisemnych i ustnych na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu i na Studiach Podyplomowych Angielskiego Języka...

dr Dawid Czech

Doktor nauk humanistycznych z dziedziny językoznawstwa, filolog, tłumacz języka angielskiego i niemieckiego. Wykładowca na specjalności filologia angielska, gdzie prowadzi zajęcia z teorii i praktyki przekładu oraz semantyki kognitywnej. Poza pracą dydaktyczną w WSB realizuje się...

dr Patrycja Karpińska

Filolog, tłumacz języka angielskiego specjalizujący się w tłumaczeniach naukowych, zwłaszcza z zakresu pedagogiki, socjologii i językoznawstwa. Współwłaścicielka biura tłumaczeń, wykładowca akademicki. Kierownik Zespołu Dydaktycznego Filologii Angielskiej na Uniwersytecie WSB...

Poznaj innych wykładowców

Partnerzy kierunku

Współpracujemy z wieloma firmami, dzięki czemu na bieżąco dostosowujemy program nauczania do wymagań danej branży.

Czy wiesz, że?

Na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu organizujemy różnego rodzaju inicjatywy, szkolenia i spotkania z ciekawymi ludźmi, w których możesz brać udział i poszerzać swoją wiedzę.

słowo w akcji filologia2
Hand icon

Jeśli wiesz już, co chcesz studiować

Zapisz się online

Kontakt

Na Twoje pytania odpowie Biuro Rekrutacji - studia I stopnia, jednolite studia magisterskie

bud. A, pok. 100
ul. Fabryczna 29-31
53-609 Wrocław

Godziny otwarcia:
 • pn-pt: 08:00 - 16:00
 • so: 09:00 - 13:00
Pobierz stronę do PDF