W dniach 5 -7 czerwca br. odbyła się kolejna edycja Szkoły Liderów, programu rozwojowego organizowanego przez Biuro Karier Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu.
 

Szkoła Liderów to program skierowany do tych studentów, którzy pragną zdobywać i rozwijać swoje kompetencje przywódcze. Wyłonieni podczas rekrutacji studenci wyjechali na bezpłatne szkolenie wyjazdowe do malowniczego Folwarku Leszczynówka w okolicach Srebrnej Góry. W ramach pobytu wzięli też udział w grze terenowej zorganizowane w kopalni „Złoty Stok”.

Szkolenie realizowane było przez trenerkę Joannę Gawinek ze Strefy Energii a całość programu koordynowane przez Katarzynę Likus specjalistę ds. kariery Biura Karier.
 
 - Szkoła Liderów to program rozwojowy o jasno określonym celu - kształtowania kompetencji liderskich. Przez 3 dni 14. ambitnych studentów rozwijało kompetencje z tematu samoświadomości, komunikacji, efektywności osobistej, motywowania, stylów przywódczych, zarządzania pracą zespołową, projektami i celami. Program nawiązuje również do celu strategicznego uczelni – budowania społeczności studentów Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu. W związku z tym studenci podczas wyjazdu  stworzyli zespoły projektowe w ramach których będą podejmowali się organizacji projektów realizowanych na rzecz społeczności akademickiej - mówi Katarzyna Likus, koordynatorka Szkoły Liderów.Nad czym pracowali nasi studenci podczas szkoleń?


Czerwcowy wyjazd to I etap udziału w Szkole Liderów. W jego programie znalazły się m.in.:

  1. Lider, za którym podążają ludzie. Kształtowanie postawy dobrego lidera, w tym autentyczność, samoświadomość mocnych stron, umiejętność budowania dobrych relacji w oparciu o autorytet, autoprezentacja.
  2. Skuteczna komunikacja. Rozwijanie liderskiej umiejętności budowania komunikacji i porozumienia z zespołem. Ćwiczenie aktywnego słuchania oraz udzielania i przyjmowania informacji zwrotnej.
  3. Elastyczność i przedsiębiorczość liderska. Style przywództwa, wpływ społeczny, proaktywność i sprawczość.
  4. Zarządzanie zespołem. Wiedza i praktyka z zakresu budowania efektywnego zespołu oraz specyfiki współpracy zespołowej, w tym rozpoznawanie potencjału członków zespołu, delegowanie zadań, rozwiązywanie konfliktów, konstruktywne podejście do problemów.
  5. Efektywność osobista. Organizacja pracy własnej i zarządzanie sobą w czasie.
  6. Motywowanie. Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna oraz jej znaczenie w kontekście zarządzania zespołem. Odkrywanie potrzeb i motywacji członków zespołu.
  7. Zarządzanie celami. Rozwijanie umiejętności strategicznego myślenia. Wyznaczanie celów oraz ich skuteczna realizacja.
  8. Zarządzanie projektami. Definicja i etapy pracy projektowej. Metody i narzędzia pracy projektowej. Rozwijanie umiejętności.

 

Jaką dodatkową aktywność podjęli studenci?


Wzięli udział w grze terenowej  zaprojektowanej na terenie XVI- wiecznej zabytkowej Kopalni Złota w Złotym Stoku, dzięki czemu zyskali możliwość zintegrowania się i poznania sekretów obiektu z całkiem innej strony. Wcielili się w rolę poszukiwaczy złota. Wyposażeni w odpowiednie sprzęty takie jak: plecaki, mapy, telefony komórkowe z aplikacją wspólnymi siłami poszukiwali i realizowali zadania rozmieszczone na terenie kopalni, zarówno zewnętrznej jak i wewnętrznej części. Przy pomocy specjalnych map poruszali się po sztolniach i zakamarkach Kopalni, rywalizując między sobą. W przewodnikach poszukiwaczy złota znajdowali także mnóstwo ciekawych informacji dotyczących historii obiektu.


Co przed nimi?


Wyjazd szkoleniowy dobiegł końca, ale przed uczestnikami Szkoły Liderów drugi etap - realizacja projektów w zespołach stworzonych podczas wyjazdu szkoleniowego, których podejmą się w semestrze zimowym roku akademickiego 2024/2025.

Życzymy naszym studentom sukcesów w ich realizacji!
 


O Szkole Liderów na antenie Radia Luz opowiedziały koordynatorka projektu Katarzyna Likus oraz nasza studentka Gabriela Lubas.

Rozmowy można wysłuchać online, polecamy!

 

 


Więcej informacji i kontakt

Zastanawiasz się nad karierą, szukasz pracy, potrzebujesz konsultacji?
Koniecznie skontaktuj się z Biurem Karier!
Telefon: 71 376 23 28
E-mail: biuro.karier@wroclaw.merito.pl

Czytaj więcej