Wyjazd na wakacje to marzenie wielu z nas. Niestety, często wiąże się to ze znacznymi kosztami, które mogą stanowić istotną barierę. Na szczęście, dzięki odpowiedniemu planowaniu i rozsądnym decyzjom, można zorganizować udany wyjazd bez uszczerbku dla naszego domowego budżetu. Zaplanuj swoje wakacje marzeń i ciesz się nimi bez stresu o finanse.

 

Pięć kroków do spełnienia marzeń

 

 1. Zacznij planować z wyprzedzeniem

  Planowanie i rozsądne decyzje to klucz do sukcesu. Nie kończ na marzeniach tylko przejdź do działania. Ustal konkretny cel swojej podróży. Gdzie i w jakim czasie chcesz pojechać. To ważne, ponieważ w zależności od sezonu, dostępność danego miejsca, ceny i komfort pobytu, mogą być zasadniczo różne.
 2. Określ koszty

  Następnie przejdź to określenia kosztów. Weź pod uwagę zarówno koszty dojazdu, zakwaterowania, wyżywienia, ale też ubezpieczenia czy wydatków na różne atrakcje czy zakupy. Warto też, z uwagi na koszty, wziąć pod uwagę wyjazd poza sezonem, ceny potrafią być znacznie niższe. Sprawdź różne oferty. Dostosuj wydatki do swoich możliwości. Warto też dodać do budżetu około 10-15% na niespodziewane wydatki.
 3. Podejmij działania

  Ważne jest także ustalenie dotyczące źródła finansowania naszego wyjazdu. Być może niezbędne będzie, zaplanowane wcześniej, zgromadzenie potrzebnego kapitału. Może to być regularne oszczędzanie, podjęcie dodatkowej pracy lub nadgodziny. Istotne jest, aby precyzyjnie określić kwotę i sposób jej zdobycia, np. potrzebuję na wakacje 10 tys. zł, co oznacza, że przez najbliższe dziesięć miesięcy muszę odłożyć 1000 zł miesięcznie. Warto też przelewać tą kwotę na inne konto, np. konto oszczędnościowe.
 4. Zaplanuj wakacyjne wydatki

  Masz już ustalony cel podróży, czas wyjazdu i zebrany kapitał. Dobrze jest również podzielić sobie tę kwotę na dni pobytu, żeby wiedzieć, ile danego dnia można wydać. Przy wyjazdach zagranicznych, jeśli płacisz w innej walucie, nie przeliczaj wszystkiego na złotówki. Po prostu przyjmij, że masz określony budżet i staraj się go trzymać.
 5. Czas na wyjazd

  Najważniejsze jest spędzenie wartościowego czasu i wypoczynek bez stresu o finanse. Nie martw się o wydatki, wszystko wcześniej już zostało ustalone, a Tobie pozostał tylko relaks i spędzanie czasu tak, jak lubisz.

 

 

Podsumowanie

 

Udane wakacje to takie, po których wracamy wypoczęci, zrelaksowani, pełni wrażeń i sił na kolejne wyzwania. Z pewnością ustalony wcześniej, starannie zaplanowany i zrealizowany budżet przyczyni się to tego stanu. Warto podjąć się tego wyzwania, aby nie martwić się o stan naszych finansów i cieszyć się wymarzonym wypoczynkiem. Wcześniejsze zaplanowanie wakacyjnych wydatków, pozwoli nie tylko na kolekcjonowanie wspomnień, ale także nie obciąży nadmiernie naszego portfela.

Zobacz także