Profesor Romuald M. Łuczyński wykładowca kierunku studiów turystyka i rekreacja został odznaczony Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”!

 

Odznaczenie zostało przyznane na wniosek jeleniogórskiego Archiwum Państwowego i Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry przez władze Sejmiku Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia i ogromny wkład w rozwój regionalnych badań historycznych, opartych na gruntownych poszukiwaniach archiwalnych. Wręczenie odznaki odbyło się 6 października br. z okazji Dnia Archiwisty zorganizowanego przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze.

 


fot. Dr hab. Romuald M. Łuczyński, prof. UWSB Merito


- Dawno temu, myślę że minęło już dwadzieścia parę lat, nakręcono film o mojej działalności, o książkach, które już wtedy pisałem na temat zamków i pałaców. Tytuł tego filmu był dość charakterystyczny, bo brzmiał „Chciałbym dostać order” i faktycznie był to fragment mojej wypowiedzi z filmu, gdzie zadeklarowałem, że chciałbym kiedyś dostać order. Odznaka „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” to w prawdzie nie tytułowy order, ale jest dla mnie o wiele ważniejsza. Traktuję ją jako podsumowanie tego, co dotychczas zrobiłem – pisząc o Dolnym Śląsku i organizując wystawy mu poświęcone. To dla mnie znaczące wyróżnienie, bo czuję się dolnoślązakiem, wrocławianinem, człowiekiem silnie zawiązanym z tymi fascynującymi terenami. Zawsze starałem się pisać i mówić o Dolnym Śląsku tam, gdzie tylko było możliwe i cieszę się, że zostało to docenione. Oczywiście to nie koniec moich planów badawczych i pomysłów, ale bardzo dla mnie ważna i symboliczna klamra pewnego etapu działalności, za co serdecznie dziękuję – powiedział dr hab. Romuald M. Łuczyński, prof. UWSB Merito.


 

Ceniony i lubiany wykładowca

 

Profesor Romuald M. Łuczyński jest wykładowcą kierunku turystyka i rekreacja na naszej uczelni na studiach:

To niezwykle ceniony i lubiany przez studentów dydaktyk, który wykłady zamienia w ciekawe opowieści o regionie, zamkach, pałacach, uzdrowiskach i szlacheckich rodach. Zawsze chętnie poleca lokalne atrakcje turystyczne i podpowiada gdzie warto się wybrać by podziwiać perły architektury. Swoją wiedzą dzieli się nie tylko ze studentami lecz również z opinią publiczną na łamach mediów.

 

Dr hab. Romuald M. Łuczyński, prof. UWSB Merito

 

Dr hab. nauk humanistycznych, profesor i wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu. Redaktor naczelny wydawanego od ponad 20 lat czasopisma „Sudety. Przyroda. Kultura. Historia”. W 2023 r. oznaczony Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” za wybitne osiągnięcia i ogromny wkład w rozwój regionalnych badań historycznych, opartych na gruntownych poszukiwaniach archiwalnych. Od sierpnia 2021 r. ekspert zewnętrzny w Narodowym Programie Rozwoju Humanistyki przy Ministerstwie Edukacji i Nauki. Członek Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego oraz Fundacji Księżnej Daisy w Wałbrzychu. Badacz dziejów Dolnego Śląska, autor książek i publikacji naukowych o tematyce dolnośląskiej. Swoją wiedzą dzieli się nie tylko ze studentami, ale też podczas licznych prelekcji wygłaszanych na konferencjach i wystąpień gościnnych w dolnośląskich domach kultury i bibliotekach oraz na spotkaniach pasjonatów, gdzie barwnie snuje opowieści o dziejach regionu, przytacza nowoodkryte fakty, ilustrując je autorskimi fotografiami. Z wykształcenia prawnik i historyk, z pasji fotograf i bibliofil, kolekcjoner i organizator wystaw dawnej książki, grafik, ekslibrisów oraz fotografii dolnośląskich rezydencji i sudeckich krajobrazów.

 

Autor książek m.in.: "Gastronomia wrocławska w czasach małej stabilizacji (1957-1970)" z 2020 r., „W dni bezciastkowe lody tylko owocowe. Gastronomia wrocławska w latach 1945-1956” z 2018 r., „Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach polskich – Sudety Wschodnie i Przedgórze Sudeckie” z 2018 r., „Uzdrowiska Sudetów Środkowych i Przedgórza Sudeckiego w latach 1951-1966” z 2017 r., „Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach polskich. Sudety Środkowe” z 2017 r., „Uzdrowiska w Sudetach Zachodnich w latach 1951-1966” z 2016 r., „Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach polskich. Sudety Zachodnie” z 2016 r., „Zamki, dwory i pałace w Sudetach” II wyd. z 2016 r., „Uzdrowiska sudeckie w latach 1945-1950” z 2016 r., „Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach czeskich. Sudety Wschodnie” z 2014 r., „Rezydencje i majątki szlacheckie w powiecie legnickim do 1945 roku” z 2013 r., „Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach czeskich. Sudety Zachodnie i Środkowe” z 2012 r., „Losy rezydencji dolnośląskich w latach 1945-1991” z 2010 r.

 


Książki Profesora dostępne są w Bibliotece Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu dla wszystkich studentów.
Polecamy również najnowszy film z udziałem Profesora pt. „Szczawno. Uzdrowisko książęce”.


Informacja o odznaczeniu na stronie Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Czytaj więcej