Tydzień Odpowiedzialności Środowiskowej to inicjatywa, która ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów związanych z ochroną środowiska. 

W czasie Tygodnia Odpowiedzialności Środowiskowej na Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu odbędą się różnorodne wydarzenia i aktywności, takie jak wykłady otwarte, pokazy edukacyjne i konkurs. Wszystkie te inicjatywy skupią się na tematyce związanej ze zrównoważonym rozwojem oraz ochroną środowiska. Celem jest podniesienie świadomości studentów i pracowników uczelni, jak również otaczającej ich społeczności, na temat wpływu naszych działań na środowisko naturalne, a także zachęcenie do podejmowania działań proekologicznych. Tydzień Odpowiedzialności Środowiskowej ma za zadanie również promować postawę aktywności społecznej na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

 

Organizatorem wydarzenia jest dr Katarzyna Kulig-Moskwa – Pełnomocnik Rektora ds. zrównoważonego rozwoju. Partnerami wydarzenia są:

 • Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
  Jedyna tego typu organizacja w Polsce, założona przez przedsiębiorców wprowadzających na polski rynek produkty w opakowaniach i działająca od 2002 roku. Rekopol realizuje obowiązki prawne przedsiębiorców w zakresie gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, a także wspiera firmy w podnoszeniu świadomości ekologicznej pracowników, klientów i społeczności lokalnych. Aktywnie uczestniczy w poszerzaniu wiedzy społeczeństwa i branży realizując m.in. kampanie edukacyjne (Dzień bez Śmiecenia, Działaj z imPETem!, Miecia, Mistrzowie Wymówek, Re_kologia), doradztwo międzynarodowe, liczne szkolenia, wystąpienia na konferencjach tematycznych oraz bieżące indywidualne doradztwo dla przedsiębiorców.
 • MPWiK Wrocław

  Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu liczy ponad 150 lat. Obecnie spółka dostarcza wysokiej jakości wodę z Oławy i Nysy Kłodzkiej do miliona odbiorców z Wrocławia i gmin ościennych. MPWiK od lat dba o środowisko naturalne i angażuje się społecznie, co wyróżnia je na tle innych organizacji gospodarczych. Podejmuje także działania nastawione na poprawę świadomości ekologicznej, realizując m.in. kampanię społeczną #PijKranówkę. Świetnym tego przykładem jest największy projekt CSR spółki, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis.


WYKŁADY OTWARTE
Wszystkie wykłady odbędą się w formule online.

 

 • 28.03 (wtorek), godz. 18:00 
  #PijKranówkę – It's Not Easy Being Green
  LINK DO WYKŁADU

Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to fakty, które znalazły się w świadomości nawet największych ignorantów. Okazuje się, że działania, które podejmujemy dla dobra planety, przynoszą odwrotny skutek. Jak ograniczyć zużycie plastiku? Jak najskuteczniej oszczędzać wodę? Jak mawia najsłynniejsza żaba na świecie – nie łatwo być „zielonym".

Temat przybliży nam Kamil Chmiel - pasjonat Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, edukator, organizator eventów oraz specjalista ds. kontaktu z klientem biznesowym i budowania marki jedynego centrum wiedzy o wodzie w Polsce w mediach społecznościowych. Jako członek zespołu marketingu wrocławskich wodociągów, można powiedzieć, że człowiek od „lania wody".

 

 • 29.03 (środa),  godz. 18:00 
  Jak wygląda ekologiczna świadomość społeczeństwa? Czy naprawdę wiemy jak segregować odpady? I jak rzeczywiście robić to poprawnie?  
  LINK DO WYKŁADU

Jak wygląda ekologiczna świadomość społeczeństwa? Czy naprawdę wiemy jak segregować odpady? I jak rzeczywiście robić to poprawnie?  Na wszystkie te pytania odpowie Maria Jędrzejewska z Rekopolu. Pokaże, jak poprawnie segregować odpady, jak wygląda proces ich przetwarzania, co może powstać w procesie ich recyklingu oraz zachęci do ekologicznie świadomych zakupów. Maria Jędrzejewska – od ponad dwóch lat związana z Rekopolem Organizacją Odzysku Opakowań, gdzie odpowiedzialna jest za prowadzenie kampanii edukacyjnych oraz działania marketingowe firmy. Z wykształcenia filolożka, ekonomistka, a jej zainteresowania naukowe to przede wszystkim marketing zrównoważony. Od 7 lat koordynatorka ogólnopolskich programów edukacyjnych dla marek z branży farmaceutycznej i ekologicznej. Obecnie koordynatorka autorskiej kampanii Rekopolu Dzień Bez Śmiecenia oraz Mistrzowie Wymówek. 

 

Pszczoły pełnią w przyrodzie kluczową rolę jako zapylacze. Jednocześnie naukowcy notują spadki ich liczebności i różnorodności. Czy miasto może być dobrym miejscem do życia dla pszczół? Co każdy z nas może robić, żeby je chronić? I przede wszystkim, czy na pewno wiemy, co kryje się pod pojęciem „dzikie pszczoły”? Na te pytania poszukamy odpowiedzi w czasie wykładu. Temat przybliżą nam:

Justyna Kierat - dr biologii, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę doktorską poświęciła samotnym pszczołom, głównie murarce ogrodowej. Obecnie bada różnorodność gatunkową dzikich pszczół, interesuje ją między innymi bioróżnorodność obszarów miejskich. Zajmuje się również popularyzacją nauki oraz ilustracją przyrodniczą. Informacje o jej działalności znajdziecie na: facebook.com/podkresska oraz justynakierat.wordpress.com
Daniel Górski - projektant społecznie użyteczny. Coach i Trener odnajdywania ludzkiego potencjału. Wykłada na WSB a z pasji wytrwale rozwija we własnej fundacji projekt miododajni.pl. Konfekcjonuje tzw. miód społecznie odpowiedzialny, który zasila domy pieczy zastępczej oraz buduje domy dla dzikich zapylaczy. Wspiera firmy w realizacjach CSR'owych związanych ze zrównoważoną pszczelą gospodarką. 

 

 • 31.03 (piątek), godz. 18:00
  Młodzi mogą! Wpływ młodzieży na życie publiczne oraz ochronę środowiska
  LINK DO WYKŁADU

Młodzież ma coraz większy wpływ na swoje otoczenie i to nie tylko lokalnie, ale w kontekście ogólnokrajowym. O możliwości angażowania się w życie publiczne, rosnącym znaczeniu głosu młodzieży w Polsce oraz możliwości wpływu przez młodzież na działania służące ochronie środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu opowie Sebastian Warowy- wieloletni działacz polskiej polityki młodzieżowej, przewodniczący Młodzieżowej Rady Klimatycznej, student III roku zarządzania na WSB we Wrocławiu.

 


KONKURS DLA STUDENTÓW

Szczegóły na naszym Facebooku.

 

Dla naszych studentów przygotowaliśmy we współpracy z firmą Rekopol konkurs z nagrodami. Jesteś lokalnym aktywistą, rozumiesz idee zrównoważonego rozwoju a przy okazji masz lekkie pióro? To konkurs dla Ciebie! Do wygrania pakiet upominków takich jak gra planszowa i pufa typu "lazy bag". 

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE

 

Czas trwania konkursu: 22-30 marca 2023.

Przed przystąpieniem do konkursu zapoznaj się z regulaminem.


1 KWIETNIA - WIELKI FINAŁ
Zapraszamy do WSB!

 

Ostatniego dnia Tygodnia Odpowiedzialności Środowiskowej warto odwiedzić nasz kampus, a konkretnie budynek G, gdzie czekać będą takie atrakcje jak:

 • Śmieciarka "Miecia" - mobilna strefa edukacyjna o recyklingu dla najmłodszych.
 • Stoisko firmy REKOPOL, na którym dowiesz się wszystkiego o segregowaniu śmieci.
 • Water Bar Hydropolis, dzięki któremu przekonacie się, że picie tzw. kranówki jest nie tylko bezpieczne, ale i smaczne!

Serdecznie zapraszamy do udziału! 

Partnerzy:
Czytaj więcej