Poznaj swoje prawa w praktyce!

 

Fundacja Court Watch Polska i Fundacja Media 3.0 zapraszają na szkolenia z monitorowania prawa do sądu metodą obserwacji rozpraw (court watch) oraz z prawa dostępu do informacji publicznej. Zaangażuj się w największy na świecie monitoring rozpraw sądowych i naprawiaj z nami polski wymiar sprawiedliwości - nie tylko wesprzesz pozytywne zmiany w sądownictwie, ale i zdobędziesz cenne doświadczenie i referencje w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego. Zamiast polegać na plotkach i fake-newsach dowiedz się, jak zdobyć rzetelną informację publiczną, która przyda Ci się m.in w działalności społecznej czy biznesowej. 

 

  • Termin: 20 maja 2019 r., godz. 8:00- 11:30
  • Miejsce: ul. Fabryczna 29-31, sala nr 209 (budynek B). Limit miejsc: 50. Bezpłatne wydarzenie
  • Zapisy: www.courtwatch.pl/zapisy

Więcej szczegółów na plakacie.

 

Opis wydarzenia:

a) Obywatelski Monitoring Sądów - Fundacja CWP powstała w celu długofalowej realizacji w Polsce idei Court Watch, czyli ruchu społecznego o zasięgu międzynarodowym. W ramach swojej działalności organizujemy szkolenia na temat polskiego sądownictwa, między innymi,  praw i obowiązków obywatela przed sądem, terminologii używanej w tychże instytucjach, przebiegu rozprawy sądowej oraz przygotowujących do udziału w programie badawczym „Obywatelski Monitoring Sądów”. 

Obserwator zyskuje podstawową wiedzę o wymiarze sprawiedliwości i regułach rządzących procesem sądowym. 
 

Prowadząca: Bogna Kociołowicz-Wiśniewska

 

b) Monitoring procesu legislacyjnego - Fundacja Media 3.0 jest niezależną organizacją pozarządową działającą na rzecz budowy społeczeństwa informacyjnego. Tworzy narzędzia wpływające na partycypację obywatelską i zwiększające transparentność instytucji publicznych. Seminarium pozwoli dowiedzieć się jak skutecznie korzystać z konstytucyjnego prawa dostępu do informacji publicznej oraz zaskarżyć jego ograniczenia. Jeśli nie chcesz polegać na plotkach, fake-newsach albo poszukujesz źródłowych informacji posiadanych przez państwo niezbędnych do Twojej działalności społecznej, ochrony praw człowieka i obywatela, rozwoju start-up'u to czas spędzony z nami będzie znakomitym wyborem. Na seminarium dowiesz się jak być merytorycznym wnioskodawcą dla instytucji publicznej, niezależnie czy jest nią urząd gminy, czy też prezes sądu powszechnego. Poznasz zasady i tryb postępowania, ilekroć natrafisz na wrażliwy lub sporny zasób informacji publicznych. Nauczysz się praktycznych, podstawowych zasad, które pozwolą Ci uniknąć pułapek dostępu do informacji publicznej w Polsce. 
 

Prowadzący: dr hab. Michał Bernaczyk, radcą prawnym, od piętnastu lat zajmuje się prawem do informacji publicznej. Na co dzień pracuje w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorem kilkudziesięciu książek i artykułów w czasopismach naukowych poświęconych wolności uzyskiwania informacji i prawu do informacji. Wielokrotnie reprezentował obywateli, dziennikarzy oraz instytucje publiczne przed sądami cywilnymi, administracyjnymi oraz przed Trybunałem Konstytucyjnym w sporach dotyczących wolności słowa i dostępu do informacji publicznej.

Czytaj więcej