W dniach 17-21 lutego na naszej uczelni odbyła się międzynarodowa konferencja ENTER25 eTourism Conference, którą zorganizowaliśmy we współpracy z International Federation for Information Technologies and Travel & Tourism (IFITT) oraz Convention Bureau Wrocław.

 

Wydarzenie to zgromadziło przedstawicieli świata nauki i biznesu z całego globu. Wspólnie debatowaliśmy na temat tego, w jaki sposób technologie mogą pomóc w rozwoju branży turystycznej, zwłaszcza w czasach takich jak obecne, gdy sztuczna inteligencja stwarza zarówno wyzwania, jak i otwiera nowe możliwości. Dyskusje toczyły się również wokół wyzwań branży turystycznej, które wynikają z konieczności bycia bardziej zrównoważoną społecznie, ekonomicznie i środowiskowo.

 

"Po raz pierwszy na Uniwersytecie WSB Merito dobyło się wydarzenie naukowe z obszaru turystyki o takiej wielkości i znaczeniu jak Enter25. Wspólnie z IFITT i Convention Bureau gościliśmy w murach naszej uczelni kilkaset osób z kilkudziesięciu krajów, które są największymi autorytetami naukowymi na świecie z obszaru wykorzystania nowoczesnych technologii w turystyce. Jest to kluczowy, szczególnie w przypadku sztucznej inteligencji, kierunek dalszego rozwoju biznesu turystycznego, co wskazuje także na ogromne znaczenie praktyczne podejmowanej podczas konferencji problematyki. To bezprecedensowe wydarzenie nie odbyłoby się jednak bez ogromnego zaangażowania wielu osób zarówno w proces pozyskania – konferencja po raz pierwszy odbyła się w Polsce, jak i jej organizacji. Jestem dumny, że mogłem mieć swój udział w pozyskaniu tego wydarzenia dla naszej uczelni oraz dla Wrocławia. Na szczególne uznanie zasługują władze uczelni na czele z kanclerz dr Joanną Nogieć, a także: dr Jarosław Tomaszewski, dr inż. Julita Markiewicz-Patkowska, dr Edyta Pijet-Migoń, dr Karolina Królikowska, dr inż. Agnieszka Pawlak-Wolanin oraz dr. hab. inż. Anna Zgrzywa-Ziemak, prof. UWSB Merito.
Godny podkreślenia jest także fakt, że wiceprezesem Convention Bureau Wrocław, współodpowiedzialnym za organizację Enter25 jest absolwentka kierunku turystyka i rekreacja w naszej uczelni – mgr Wiktoria Król-Cieciorowska.
Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu miał ponadto duży wkład merytoryczny w Enter25. Nasi pracownicy zaprezentowali dwa referaty naukowe z pogranicza zrównoważonego rozwoju i nowoczesnych technologii w turystyce, które w formie artykułów zostaną opublikowane w renomowanych czasopismach. Przedstawiciele naszej uczelni zorganizowali także warsztat o zastosowaniu Lean Management w procesie pisania pracy doktorskiej oraz nawiązali szereg relacji zawodowych, które przyczynią się do dalszego rozwoju uczelni, w tym kierunku studiów turystyka i rekreacja."

Relacjonuje dr hab. Daniel Puciato, prof. UWSB Merito, menedżer kierunku studiów turystyka i rekreacja, współinicjator organizacji konferencji Enter25 we Wrocławiu.

 

"W dniach 17–21 lutego 2025 w murach Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu, miało miejsce wielkie wydarzenie naukowe – międzynarodowa konferencja Enter25 - eTourism towards 2060. Konferencja Enter jest jednym z najważniejszych światowych wydarzeń w eTurystyce i od ponad trzydziestu lat gromadzi naukowców i praktyków, których innowacyjne działania kształtują przyszłość branży turystycznej. Pierwszy raz konferencja została zorganizowana w 1994 r. w Austrii, w Innsbrucku. Przez kolejne lata odbywała się w wielu europejskich krajach np. w Szwajcarii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Holandii ale także i po za Europą, w Kanadzie, Egipcie czy w Republice Południowej Afryki.
Wraz z dr. hab. Danielem Puciato, prof. UWSB Merito oraz przy ogromnym wsparciu kanclerz dr Joanny Nogieć, staraliśmy się już od 2022 roku o to, aby Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu mógł zostać gospodarzem tak ważnego wydarzenia naukowego. Ostatecznie podejmowane działania zakończyły się sukcesem i konferencja mogła zagościć w murach uczelni. Organizatorami tego wydarzenia była International Federation for IT and Travel & Tourism (IFITT) i Convention Bureau Wrocław. Ze strony uczelni, organizacja konferencji była koordynowana przez dr. Jarosława Tomaszewskiego.
W tym roku, konferencja Enter, koncentrowała się na najważniejszych technologiach stosowanych w branży turystycznej, takich jak e-marketing i personalizacja ofert, sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość i zrównoważony rozwój. Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu odniósł nie tylko sukces organizacyjny, sprawdzając się jako gospodarz tak wielkiego, międzynarodowego wydarzenia, ale i naukowy. W ramach panelu „Innovative Solutions and Showcases”, dwa zespoły badawcze z naszej uczelni zaprezentowały efekty swoich badań. Miałam przyjemność zaprezentować wyniki badań prowadzonych pod kierunkiem dr hab. Daniela Puciato, podczas prelekcji pod tytułem „Socio-economic determinants of self assessment ecological awareness of hotel guests”. W badaniach dotyczących samooceny świadomości ekologicznej gości hotelowych, uczestniczyli także dr Jarosław Tomaszewski, dr Edyta Pijet-Migoń i dr Karolina Królikowska. Dr Jarosław Tomaszewski i Tomasz Garpiel z fundacji wspierającej turystykę lokalną i ochronę środowiska naturalnego, Polska Górom, mówili o wykorzystaniu autorskich aplikacji w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju turystyki, podczas wystąpienia pt: „Gamification: Digital Transformation of Tourism for Sustainable Development”. Działania tego zespołu badawczego, w którego pracach bierzemy udział w raz z dr. hab. Danielem Puciato, stanowią świetny przykład połączenia nauki i praktyki na rzecz zrównoważonego rozwoju w turystyce."

Relacjonuje dr inż. Julita Markiewicz-Patkowska, wykładowczyni uczelni i współinicjatorka organizacji konferencji Enter25 we Wrocławiu.

 

"Z satysfakcją pragnę poinformować o zakończonej konferencji Enter25 eTourism conference eTourism towards 2060, która odbyła się w murach naszej uczelni. Podczas konferencji gościliśmy prawie 300. uczestników, wielu czołowych ekspertów i naukowców z całego świata, specjalizujących się w technologiach informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) w sektorze podróży i turystyki. Konferencja Enter jest jednym z najważniejszych światowych wydarzeń w eTurystyce. Od ponad trzech dekad gromadzi naukowców, liderów branży i decydentów, aby omawiać najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne i ich wpływ na turystykę. W 32. roku swojego istnienia Enter nadal napędza badania, innowacje i współpracę, wspierając globalną społeczność poświęconą kształtowaniu przyszłości eTurystyki.
Organizacja przedsięwzięcia wymagała zaangażowania wielu jednostek administracyjnych uczelni. Ważne było wcześniejsze zbudowanie partnerstwa z The International Federation for Information Technology and Travel & Tourism (IFITT) (inicjatorzy: prof. D. Puciato, dr inż. J. Markiewicz-Patkowska), a także współpraca z Fundacją Promocji Turystyki Kongresowej Convention Bureau – Wrocław.
Konferencja Enter25 to dowód, że Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu jest liderem w kształceniu specjalistów z zakresu IT i turystyki, a także ważnym partnerem w rozwoju innowacyjnych rozwiązań dla tych dynamicznie rozwijających się branż. Organizacja tej konferencji to także impuls do rozwoju naukowców z naszej uczelni, jak i nowa ścieżka rozwoju umiędzynarodowienia uczelni. Opinie, które do tej pory otrzymaliśmy od uczestników konferencji są bardzo pozytywne, goście uznali wydarzenie za znaczące, angażujące i wywierające wpływ.
Jako koordynator konferencji Enter25z ramienia uczelni mam dużą satysfakcję z jej przebiegu i efektów. Wydarzenie pokazało, że Uniwersytet WSB Merito Wrocław jest rozwijającym się ośrodkiem akademickim, który potrafi organizować wydarzenia o międzynarodowym zasięgu, integrując środowisko naukowe z biznesem i administracją.
Chciałbym podziękować współpracownikom z zespołu organizacyjnego, tj. dr. hab. Danielowi Puciato, prof. UWSB Merito, dr inż. Julicie Markiewicz-Patkowskiej oraz dr Edycie Pijet-Migoń a także wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Enter25: partnerom, prelegentom, uczestnikom, władzom i pracownikom uczelni, którzy mieli swój wkład w przygotowanie i realizację wydarzenia."

Podsumowuje dr Jarosław Tomaszewski, koordynator konferencji Enter25 z ramienia uczelni.

 

Uroczyste otwarcie wydarzenia obyło się 19 lutego br. i dokonali go przedstawiciele organizatorów:

  • Jacques Bulchand Gidumal, IFITT President, 
  • dr Joanna Nogieć, kanclerz UWSB Merito we Wrocławiu,
  • Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta, Urząd Miejski Wrocławia,
  • Wiktoria Król-Cieciorowska, wiceprezeska zarządu Convention Bureau Wrocław,
  • Dimitrios Buhalis, Chair ENTER2025 - zdalnie,
  • Peter O’Connor, Research CoChair ENTER2025, University of South Australia.
     
Bogaty program

Podczas czterodniowej konferencji odbyło się kilkadziesiąt warsztatów, panelów dyskusyjnych i wykładów. W bogatym programie merytorycznym znalazły się sesje tematyczne dotyczące takich obszarów jak:

  • smart tourism (inteligentna turystyka),
  • artificial intelligence application (zastosowanie sztucznej inteligencji),
  • digital culture and heritage (kultura cyfrowa i dziedzictwo),
  • training in the ai and metaverse era (szkolenia w erze AI i metawersum),
  • technology innovations in tourism (innowacje technologiczne w turystyce),
  • robots and autonomous devices (roboty i urządzenia autonomiczne dla turystyki),
  • detecting emotions in user generated content and their influence on tourist satisfaction (wykrywanie emocji w treściach generowanych przez użytkowników i ich wpływ na zadowolenie turystów),
  • e-gamifications (e-gamifikacje).

W programie odbyły się także warsztaty dla doktorantów dot. czynników sukcesu badawczego. Szczegółowe informacje na ich temat zajdziesz w programie wydarzenia.

 

Wpływ konferencji na rozwój kierunku studiów turystyka i rekreacja

"Organizacja przez uniwersytet wraz z IFITT i Convention Bureau międzynarodowej konferencji Enter25 to największy dotąd sukces naukowy kierunku turystyka i rekreacja. Przez cztery dni w murach uczelni gościło kilkuset przedstawicieli najważniejszych ośrodków naukowych zajmujących się problematyką wykorzystania nowoczesnych technologii w turystyce z wszystkich kontynentów. Przyciągnięcie Wydarzenia do uczelni wiązało się z kilkuletnią pracą całego sztabu pracowników uczelni: władz, pracowników Zespołu Dydaktycznego Turystyki oraz absolwentów uczelni, na czele z absolwentką kierunku Wiktorią Król-Cieciorowską, obecnie wiceprezesem Convention Bureau Wrocław" - opowiada dr hab. Daniel Puciato, prof. UWSB Merito, menedżer kierunku studiów turystyka i rekreacja.

Pracownicy kierunku: dr Jarosław Tomaszewski, dr Julita Markiewicz-Patkowska, dr Edyta Pijet-Migoń, dr Karolina Królikowska oraz Prof. Daniel Puciato byli ponadto mocno zaangażowani w organizację Konferencji oraz wkład merytoryczny. W ramach konferencji wygłosili dwa referaty naukowe:

  • dr Jarosław Tomaszewski, dr hab. inż. Julita MarkiewiczPatkowska, Tomasz Garpiel, Gamification: Digital Transformation of Tourism for Sustainable Development,
  • dr inż. Julita Markiewicz-Patkowska, dr hab. Daniel Puciato, prof. UWSB Merito, dr Jarosław Tomaszewski, dr Edyta Pijet-Migoń, dr Karolina Królikowska, Socio-economic determinants of selfassessment ecological awareness of hotel guests.

W proces organizacji było ponadto zaangażowanych kilkudziesięciu wolontariuszy - studentów, którzy swoim wspaniałym zaangażowaniem znacznie przyczynili się do sukcesu organizacyjnego konferencji.

Wpływ konferencji na dalszy rozwój kierunku dotyczy m.in. następujących aspektów:

  • Rozwój zawodowy studentów poprzez działalność wolontariacką.
  • Rozwój naukowy pracowników poprzez publikacje referatów z znaczących czasopismach naukowych.
  • Modyfikacja efektów uczenia się oraz programów studiów - z rozszerzeniem treści związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w turystyce i rekreacji.
  • Rozwój współpracy Uczelni z uczelniami zagranicznymi - wymiana studentów i pracowników, wspólne przedsięwzięcia naukowe i dydaktyczne.
  • Kontynuacja współpracy z prelegentami, która może w przyszłości zaowocować, m.in. włączeniem częsci z nich do zespołu wykładowców i członków rady biznesu kierunku.

 Chcesz wiedzieć więcej o kierunku turystyka i rekreacja? Zobacz na strony kierunku:

 

O IFITT

International Federation for Information Technology and Travel & Tourism (IFITT), czyli Międzynarodowa Federacja Technologii Informacyjnych i Podróży i Turystyki jest wiodącą, niezależną globalną społecznością zajmującą się tworzeniem i rozpowszechnianiem wiedzy w zakresie ICT w sektorach podróży i turystyki. Zaangażowani w nią pasjonaci tworzą unikalne środowisko, w którym naukowcy i profesjonaliści mogą wspólnie generować pionierskie rozwiązania i szeroko się nimi dzielić. Społeczność rozwija się dzięki kulturze dialogu, dzieleniu się najnowocześniejszymi zasobami i tworzeniu platform do wymiany doświadczeń. Oprócz przezwyciężania podziałów między środowiskiem akademickim i przemysłem, członkowie IFITT są zwolennikami rozpowszechniania innowacyjnych wyników badań i dbania o to, aby znalazły one oddźwięk zarówno na uczelniach, jak i salach konferencyjnych. IFITT jest na czele pielęgnowania kultury otwartej wymiany wiedzy i promowania widoczności badań.

Konferencja ENTER eTourism, organizowana przez IFITT, jest wiodącym globalnym forum do dzielenia się i kwestionowania najnowszych spostrzeżeń na temat stosowania ICT w branży podróży i turystyki. Organizacja IFITT jest kierowana przez prezesa profesora Jacquesa Bulchanda Gidumala z University of Las Palmas de Gran Canaria w Hiszpanii i jego zarząd. Obecnie IFITT ma ponad 10 000 obserwujących z Europy, Azji, Ameryki Południowej i Północnej, Afryki i Australii.


Warsztat o zastosowaniu Lean Management w procesie pisania pracy doktorskiej
Odwiedziliśmy z kamerą warsztat dla naukowców, który odbył się w naszym Centrum Lean Management i dotyczył zastosowania metodologii lean management w procesie pisania pracy doktorskiej. Jak dokładnie przebiegał? Opowiedziały reprezentantki zespołu i nasze wykładowczynie z kierunku studiów inżynieria zarządzania - dr hab. inż. Anna Zgrzywa-Ziemak i dr inż. Agnieszka Pawlak-Wolanin, dyrektor Centrum Lean Management. O konferencji opowiedziała zaś Wiktoria Król-Cieciorowska z Convention Bureau - Wrocław.


Warsztat pt. "PhD Synergies and innovations – What is the waste in the Doctoral Process" został opracowany merytorycznie i poprowadzony przez zespół naukowców w składzie: Ulrike Gretzel z University of Southern California, Rodolfo Baggio z Università Bocconi, Katarzyna Minor z Cardiff Metropolitan University, Arkadiusz T Tomczyk PhD z Bournemouth University, Agnieszka Pawlak-Wolanin i Anna Zgrzywa-Ziemak z naszej uczelni oraz Agata Klaus-Rosińska z Politechniki Wrocławskiej

 

 

Ostatni dzień konferencji - 21 lutego przypadł na Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji poprosiliśmy naszych studentów i wykładowców, w tym uczestników konferencji, aby polecili dolnośląskie atrakcje, które ich zdaniem warto odwiedzić. Zapraszamy do inspirowania się, zwiedzania świata oraz najbliższego regionu!

 

Czytaj więcej