Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu realizuje projekt „Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu bez barier = Niezależność, Uczestnictwo, Inkluzywność”  (FERS.03.01.-IP.08-0023/24-00), mający na celu zwiększenie dostępności naszej uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Dzięki współfinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus podejmujemy kompleksowe działania, które pozwolą stworzyć w pełni dostępne środowisko akademickie
i uczynić Uniwersytet WSB Merito miejscem przyjaznym, otwartym i dostępnym dla każdego.

 

Zadania i działania realizowane w ramach projektu: 

  • Powołanie Jednostki ds. Dostępności oraz Rady ds. Dostępności. 
  • Likwidacja barier architektonicznych oraz informacyjno-komunikacyjnych.
  • Publikacja informacji o dostępności na stronie internetowej uczelni. 
  • Zapewnienie dostępności cyfrowej stron internetowych zgodnie ze standardem WCAG. 
  • Stworzenie standardów dostępności uczelnianych serwisów www i aplikacji. 
  • Zapewnienie dostępnych wewnętrznych systemów informatycznych i procedur administracyjnych. 
  • Zakup i zapewnienie dostępności sprzętu wykorzystywanego w procesie edukacyjnym i administracyjnym. 
  • Rozwinięcie zaplecza technologicznego dla procesu kształcenia. 
  • Opracowanie i wdrożenie wewnętrznych procedur dotyczących dostępności. 
  • Wdrożenie zasad przyznawania i udzielania wsparcia. 
  • Zapewnienie dostępności narzędzi wykorzystywanych w edukacji zdalnej. 
  • Przeszkolenie kadry z zakresu wsparcia i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. 

 

Grupy docelowe:  

Projekt skierowany jest do osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami. Uniwersytet WSB Merito dąży do zapewnienia dostępności dla wszystkich studentów, pracowników oraz odwiedzających. 
 

Cele projektu: 

Poprawa dostępności Uniwersytetu WSB Merito poprzez eliminację barier w różnych obszarach działalności uczelni, takich jak struktura organizacyjna, architektura, informacja i komunikacja, technologie, procedury oraz usługi wspierające edukację. Projekt ma na celu zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami możliwości pełnego korzystania z oferty szkolnictwa wyższego w okresie od 1 września 2024 do 30 sierpnia 2028. 

Projekt realizowany jest w sformalizowanej współpracy ze środowiskiem OzN na wszystkich etapach kluczowych dla prawidłowego wdrażania działań służących zapewnieniu dostępności na uczelni z Fundacją na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami FRONIA 
 

Efekty projektu: 

Zwiększenie dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej uczelni. 

Podniesienie świadomości na temat niepełnosprawności wśród pracowników i studentów. 

Zapewnienie dostępności cyfrowej stron internetowych i systemów informatycznych. 

Wdrożenie procedur wspierających osoby z niepełnosprawnościami. 

 

Wartość projektu: 6 129 403,50 zł 

Wkład Funduszy Europejskich: 5 057 983,77 zł 

 

 

 

Uczestniczka/Uczestnik Projektu ma możliwość zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej): 
a. poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Instytucji Pośredniczącej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa, 
b. skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Instytucji Pośredniczącej: /MIR/SkrytkaESP lub /NCBiR/SkrytkaESP. 

 

 

Czytaj więcej