dr Krzysztof Makowski

Doktor politologii, działacz samorządowy, w latach 1994 – 2010 radny Miasta Torunia, przewodniczący komisji rewizyjnej i budżetu; przez ponad dwadzieścia lat menadżer w biznesie, na stanowiskach kierowniczych. Wieloletnie doświadczenie dydaktyczne (UMK i Uniwersytet WSB Merito w Toruniu) w zakresie: funkcjonowanie samorządu terytorialnego, finansowanie samorządu terytorialnego, relacje samorządu terytorialnego z otoczeniem politycznym i gospodarczym, administracja publiczna we wszystkich przejawach, wieloaspektowość życia politycznego, prawne aspekty działalności władzy publicznej, prawa człowieka, zewnętrzne uwarunkowania funkcjonowania  przedsiębiorstwa. Autor licznych publikacji i artykułów naukowych związanych z problematyką samorządu terytorialnego i zarządzania publicznego.

dr hab. Jolanta Maria Ciak, prof. UWSB Merito

Dr hab. nauk ekonomicznych, prof. UWSB Merito, Dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów na Wydziale Zarządzania i Finansów Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse uzyskała w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalizuje się w problematyce finansów publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem długu publicznego i deficytu budżetowego, bezpieczeństwa finansów publicznych, bankructwa państw i samorządów, a także audytu wewnętrznego w sektorze publicznym. Autorka i współautorka ponad 130 publikacji naukowych z ww. zakresu (w tym książek, rozdziałów w monografiach oraz artykułów naukowych w języku polskim, angielskim i rosyjskim). Promotor licznych prac licencjackich i magisterskich. Recenzentka w wielu krajowych, jak i międzynarodowych czasopismach naukowych. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Polskiego Stowarzyszenia Finansów i Bankowości w Łodzi, Stowarzyszenia Centrum Informacji Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej w Białymstoku, The Risk, Banking and Finance Society oraz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

dr hab. Robert Gawłowski, prof. UWSB Merito

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji, a także Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Laureat prestiżowego konkursu na najlepsze prace doktorskie z zakresu samorządu terytorialnego czasopisma „Samorząd Terytorialny” Wydawnictwa Wolters Kluwer w 2012 r. Pracownik naukowy oraz praktyk współpracujący z administracją rządową i samorządową. Autor licznych artykułów naukowych i publicystycznych związanych z problematyką samorządu terytorialnego i zarządzania publicznego. Autor wielu artykułów i komentarzy w mediach lokalnych i ogólnokrajowych na temat samorządu terytorialnego, zarządzania publicznego oraz bezpieczeństwa wewnętrznego.   

Krzysztof Czarnecki
dr Krzysztof Czarnecki

Stopień doktora nauk prawnych w specjalności prawo finansów publicznych uzyskał w 2017 r. na podstawie rozprawy pt. „Dotacje budżetowe – konstrukcja prawna i procedury”, obronionej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie pracuje jako adiunkt w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku, prowadzi także wykłady na Uniwersytecie WSB Merito w Toruniu (wydziały: Toruń, Bydgoszcz). Jest członkiem Międzynarodowego Centrum Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego oraz Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Od 2013 r. współtworzy czasopismo naukowe – kwartalnik „Prawo Budżetowe Państwa i Samorządu”, pełniąc w nim funkcję Sekretarza redakcji. Prowadzi badania dotyczące budżetu państwa, finansów samorządowych, dyscypliny finansów publicznych. Jego dorobek naukowy obejmuje m.in. monografię poświęconą dotacjom budżetowym, współautorstwo komentarza do ustawy o finansach publicznych oraz około 20 artykułów naukowych z zakresu prawa finansowego. Interesuje się również edytorstwem i działalnością wydawniczą, w szczególności prac naukowych. Od 2018 r. pełni funkcję Redaktora naczelnego Wydawnictwa Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku. W 2022 r. ukończył podyplomowe studia w zakresie redakcyjno-wydawniczym na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

dr Joanna Modrzyńska

Stopień doktora w zakresie nauk o polityce uzyskała na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego w 2010 r. na podstawie pracy „Polityka Unii Europejskiej wobec krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku”. Obecnie jest adiunktem na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prowadzi badania dotyczące szeroko rozumianej integracji europejskiej, roli miast we współczesnych stosunkach międzynarodowych oraz protokołu dyplomatycznego i etykiety w biznesie. Jest autorką i współautorką około 40 artykułów naukowych oraz 8 monografii. Od wielu lat prowadzi zajęcia na studiach MBA oraz szkolenia dla sektora biznesu i jednostek samorządu terytorialnego z zakresu etykiety i protokołu dyplomatycznego.   

Maciej Wnuk
Maciej Wnuk

Autor publikacji z zakresu etyki i antykorupcji, m.in.: „Procedury antykorupcyjne w jednostkach sektora publicznego i prywatnego”, „Świadomość ryzyka korupcji i zmowy przetargowej w zamówieniach publicznych”, „Konflikt interesów – czym jest i jak go unikać?”.

Pełnił funkcję pełnomocnika ds. antykorupcyjnych w MON i MSZ. Problematyką antykorupcyjną zajmował się także jako radny i kontroler w warszawskim samorządzie oraz członek zarządu Transparency International Polska. Obecnie szkoli i pomaga wdrażać systemy antykorupcyjne i compliance w sektorze publicznym i prywatnym.

Strona internetowa: https://maciejwnuk.pl/