Nasze wydarzenia podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną bez przerw od 1998 roku. Aktualnie odbywa się we wrześniu (edycja stacjonarna) i październiku (sesje wyjazdowe w Legnicy, Zgorzelcu, Lubinie, Dzierżoniowie, Głogowie, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich, Bystrzycy Kłodzkiej i Bolesławcu). Organizowany jest przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane.

 

Więcej

Harmonogram

Tytuł: Gimnastyka językowa: jak się uczyć, żeby się nauczyć – język niemiecki 

Opis: Jak rozruszać nasz mózg, żeby szybciej zapamiętywał słówka w języku niemieckim lub frazy w języku polskim? Nasz mózg to narzędzie, które musi otrzymać odpowiednie impulsy, aby być w stanie przetworzyć je na słowa i frazy gramatyczno-leksykalne. Impulsów takich może dostarczyć wykorzystanie techniki shadowingu, gier słownych czy planszowych w języku niemieckim. Zapraszamy na warsztat, którego celem jest poprawa umiejętności zapamiętywania w języku niemieckim oraz zwiększenie pewności siebie w posługiwaniu się tym językiem. Zapraszamy do aktywnego udziału w naszym warsztacie, który połączy naukę z efektywną zabawą! Warsztat jest skierowany zarówno do osób dorosłych, które chcą doskonalić swoje umiejętności językowe w niemieckim, jak i do młodszych uczniów szkół średnich zainteresowanych nauką języka niemieckiego. Uczestnicy mogą mieć różne poziomy zaawansowania językowego - od początkujących do zaawansowanych. 

Miejsce: Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu, ul. Fabryczna 14G, sala 112 

Data i godzina: 16.09.2024, w godzinach 9:30-11:00

Prowadząca: Sabina Bursy

sala tłumaczeń

Tytuł: Odkrywanie, wzmacnianie i rozwój kompetencji przyszłości jako zwiększenie efektywności w dążeniu do oczekiwanych rezultatów 
Opis: Celem wykładu jest zrozumienie przez uczestników siebie oraz poziomu swoich kompetencji w odniesieniu do otaczającej rzeczywistości. Żyjemy w dobie cyfryzacji, globalizacji i robotyzacji co sprawia, że rynek pracy potrzebuje ludzi przygotowanych do mierzenia się z jego wyzwaniami. Potrzebne są osoby świadome i efektywne, posiadające nie tylko wiedzę, ale też umiejętność jej wykorzystania. Osoby, które mają cel, a co za tym idzie określoną motywacje do wykonywanych zadań. Rezultaty tych wartości przeciwdziałają wypaleniu zawodowemu oraz podnoszą efektywność działań. Podczas spotkania poruszymy następujące zagadnienia: - lepsza i bardziej efektywna komunikacja, - radzenie sobie ze stresem i konfliktami, - motywacja do osiągania wyników w obszarach produktywnych, - przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu, - zdecydowanie większa efektywność w działaniu, - umiejętność zarządzania sobą w czasie i nadawaniu priorytetów, - satysfakcja z dokonywanych wyborów.

Miejsce: Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu, ul. Fabryczna 14G, sala 113

Data i godzina: 16.09.2024, w godzinach 12:00-13:30

Prowadzący: Roman Brzezina

Grupa spotkanie biznes wykres

Tytuł: Czy tworzywa polimerowe mogą charakteryzować się większą wytrzymałością mechaniczną aniżeli stale?
Opis: W czasie wykładu poruszona zostanie tematyka materiałów kompozytowych na osnowach polimerowych oraz stopów metali lekkich obecnie szeroko stosowanych w lotnictwie. Prowadzący wykład zwróci uwagę na aspekty tzw. wytrzymałości specyficznej materiałów co predysponuje je do zastosowań w budowie środków transportu. Zastosowanie takich lekkich i wytrzymałych materiałów kompozytowych powoduje zmniejszenie zużycia paliwa przez pojazdy, a więc wpływa na mniejsze zanieczyszczenie środowiska, zwiększenie ich zasięgu oraz parametrów dynamicznych. 

Miejsce: Online

Data i godzina: 16.09.2024, w godzinach 11:15-13:00

Prowadzący: prof. dr hab. inż. Jacek W. Kaczmar

ekonomia

Tytuł: Nie od razu sukces zbudowano: momenty zwrotne w historii marek
Opis: Wykład "Nie od razu sukces zbudowano: momenty zwrotne w historii marek" to fascynująca podróż przez kluczowe momenty, które zmieniły trajektorie rozwoju firm ostatecznie gwarantując im sukces na rynku. Uczestnicy będą mieli okazję zgłębić studia przypadków przedsiębiorstw, które dokonały transformacji swojego modelu biznesowego, wykorzystując benchmarking i identyfikując niewykorzystane nisze rynkowe. Analiza tych historii ujawni, jak strategiczne decyzje i innowacyjne myślenie przyczyniły się do ich późniejszego triumfu na rynku. Wykład ten dostarczy nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także praktycznych wskazówek, jak zastosować te lekcje w kontekście własnej działalności gospodarczej. To inspirujące spojrzenie na to, jak cierpliwość, wytrwałość i ciągłe dążenie do doskonałości mogą przekształcić wyzwania w możliwości.

Miejsce: Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu, ul. Fabryczna 14G, sala 302

Data i godzina: 20.09.2024, w godzinach 09:30-11:00

Prowadzący: Magdalena Murzyn

sala budynek grupa ludzie rozmowa wykres

Tytuł: Influencer – silna marka osobista i profesjonalny sprzedawca
Opis: Influencer marketing stał się niezbędnym elementem strategii marketingowych wielu firm. Znaczenie influencerów rośnie a w gronie tym są nie tylko ludzie związani z branżą rozrywkową, lecz również wielu profesjonalistów - osób rozpoznawalnych i silnie oddziałujących w swoich branżach. Mają oni wpływ na zainteresowania, poglądy i decyzje zakupowe swoich odbiorców, a to sprawia, że marki coraz częściej i chętniej sięgają po współpracę z nimi. Jak znaleźć się w tym gronie i budować swoją markę osobistą jako influencer? Jak działać nie tracąc prawdy o sobie i autentyczności a przy tym realizować influencer marketing profesjonalnie? Przyjdź na wykład i spotkaj się z Aleksandrem Zuchowskim, który świat influencerów branżowych zna doskonale! Dowiesz się czym jest obecnie influence marketing i jak korzystają z niego marki oraz otrzymasz wskazówki jak działać skutecznie w social mediach.

Miejsce: Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu, ul. Fabryczna 14G, sala 001

Data i godzina: 20.09.2024, w godzinach 11:30-13:00

Prowadzący: Aleksander Zuchowski

dziewczyna chłopak rozmowa

Tytuł: Pierwsza pomoc przedmedyczna - nauka z wykorzystaniem technologii Virtual Reality
Opis: Czy można wykorzystać wirtualną rzeczywistość (Virtual Reality) do nauki udzielania pierwszej pomocy? Tak! Zapraszamy na zajęcia, podczas których założysz specjalne gogle i przeniesiesz się w wirtualny świat, aby trenować resuscytację krążeniowo-oddechową oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Dowiesz się również, jak zachować bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia i jak postępować w przypadku różnego typu urazów. Będziesz mógł wybrać jeden typu urazu i nauczyć się postępowania w tym konkretnym przypadku. 

Miejsce: Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu, ul. Fabryczna 14G, sala 309

Data i godzina: 

  • 20.09.2024, w godzinach 10:00-11:30
  • 20.09.2024, w godzinach 12:00-13:30

Prowadzący: dr. inż. Agnieszka Pawlak-Wolanin

lab vr

Prowadzący

Sabina Bursy - Ukończyła Lingwistykę Stosowaną oraz studia podyplomowe ”Handel zagraniczny”. Tłumaczka przysięgła języka niemieckiego, freelancerka, egzaminator certyfikowany ÖSD, dydaktyk-praktyk,  lektorka, wykładowczyni akademicka, która pokochała nauczanie online. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się ze studentami kierunków filologicznych, studiów podyplomowych. Tłumaczenie i nauczanie to pasja, zawód i przyjemność, które realizuje już od ponad 20 lat, prowadząc działalność gospodarczą i dzieląc się swoją wiedzą w trakcie licznych szkoleń i spotkań.

Roman Brzezina - Przedsiębiorca, charyzmatyczny lider, trener biznesu i sprzedaży. Szkoli z zakresu m.in. negocjacji, sprzedaży, komunikacji, zarządzania sobą i własnym rozwojem. Z pasją dąży do osiągania wytyczonych celów. Stawia na Permanentny Rozwój Osobisty poparty gigantyczną dawką praktyki. Wiedzę i umiejętności zdobywał u wielu cenionych autorytetów z zakresu rozwoju osobistego m.in. Fryderyka Karzełka, Briana Tracy, Mateusza Grzesiaka, Andrzeja Fesnaka, Franciszka Staniszewskiego. Od wielu lat buduje świadomość poprzez wykłady i szkolenia. Wykształcił liczne grono managerów i doradców finansowych. Od 2008 roku jest certyfikowanym trenerem w firmie Persolog Polska Sp. z o.o. gdzie wykorzystując znajomość modelu zachowań oraz osobowości prowadzi liczne szkolenia. Warsztaty prowadzone na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu pozwalają uczestnikom na zgłębienie wiedzy zarówno ze względu na komunikację międzyludzką jak i empatię do zachowań drugiego człowieka.

prof. dr hab. inż. Jacek W. Kaczmar - Profesor nauk technicznych. Specjalizuje się w kompozytach w budowie maszyn, mechanice i budowie maszyn, ubezpieczeniach technicznych oraz zarządzaniu ryzykami w obiektach technicznych. Profesor w Uniwersytecie WSB MERITO we Wrocławiu. Jest absolwentem wrocławskiego III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Studia z mechaniki ukończył na Politechnice Wrocławskiej. Doktorat w dziedzinie inżynierii materiałowej obronił na Politechnice Wrocławskiej w 1978 roku. W latach 1990–1991 przebywał na stażu naukowym Fundacji Humboldta na Technische Universität Clausthal (Dolna Saksonia, Niemcy). Habilitował się w 1998 roku, tytuł naukowy profesora nauk technicznych został mu nadany w 2015 roku. 

Magdalena Murzyn - Doradca i konsultant z zakresu marketingu, specjalizuje się w marketingu strategicznym, zarządzaniu marketingowym i badaniach marketingowych. Od ponad 20 lat zawodowo związana z marketingiem, współpracowała z takimi markami jak Dekoral, Tytan, Impel, Clarena, Mactronic, Vantage Development i Tesco. Od 10 lat wykładowca akademicki. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Marketing i PR, absolwentka studiów podyplomowych z Nowoczesnego marketingu oraz Zarządzania sprzedażą w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet WSB Merito). Absolwentka studiów III stopnia na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Posiada międzynarodowy certyfikat DIMAQ Professional.

Aleksander Zuchowski  - Właściciel TIME4PROGRESS. Od 12 lat związany z obszarem B+R+I w branży Pharma, Medical i Lab. Wydawca czasopism branżowych: Czas na Farmację i kwartalnika LIFE SCIENCE. Interesuje się content marketingiem. Trener biznesu i partner biznesowy Uniwersytetu Merito we Wrocławiu. 

dr. inż. Agnieszka Pawlak-Wolanin - Dyrektor Centrum Lean Management działającego na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu. Doktor nauk ekonomicznych. Studia doktoranckie w Politechnice Wrocławskiej w Instytucie Organizacji i Zarządzania. Absolwentka Wydziału Inżynierii Ochrony Środowiska oraz Wydziału Informatyki i Zarządzania w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Stypendystka School of Applied Sciences, University of Glamorgan, Environmental Pollution Science, Wales – Great Britain. Pełniła funkcję menedżera kierunku inżynierii zarządzania w latach 2018-2021 oraz funkcję pełnomocnika Kanclerza ds. dydaktyki (2009), Dziekana Wydziału Zarządzania i Marketingu (2009-2012), Pełnomocnika Rektora ds. współpracy międzynarodowej (2012-2013) w Wyższej Szkole Menedżerskiej. W latach 2012-2017 wykładowca Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie. Od ponad 20 lat związana z Wyższą Szkołą Bankową we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet WSB Merito)  jako wykładowca akademicki, gdzie prowadzi zajęcia m.in.: zarządzanie procesami, zarządzanie jakością w produkcji, zarządzanie zmianą w organizacji, narzędzia i metody Lean Management, Lean Office oraz warsztaty skutecznego lidera zespołów produkcyjnych. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych wydanych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Poza działalnością akademicką zajmuje się konsultingiem, szkoleniami oraz organizacją warsztatów w zakresie problematyki Lean Management oraz Lean Thinking. W latach 2019-2020 koordynator pilotażowego programu studiów dualnych na kierunku inżynieria zarządzania realizowanych we współpracy z firmą Materialise SA Organizator spotkań branżowych na styku nauki i biznesu m.in.: Forum Industry 4.0 – w drodze do przyszłości. Twórczyni Centrum Lean Management, zarówno od strony merytorycznej jak i wdrożeniowej. W swojej pracy naukowo-dydaktycznej wypromowała ponad 200 prac inżynierskich. Współpracuje z takimi firmami jak: Mercedes-Benz Manufacturing Poland Sp. z o.o., Dr. Schneider Automotive Polska Sp. z o.o., Kelvion Machine Cooling Sp. z o.o., Impel BS, Materialise SA, Sitech, Velux NM Polska Sp. z o.o., DPC Polska Sp. z o.o., Tarczyński SA, Dr. Schumacher Sp. z o.o., Joyson Safety System Poland Sp. z o.o. Prywatnie pasjonatka sportów ekstremalnych, podróży oraz zlotów motocyklowych. W pracy zawodowej i życiu prywatnym przyświeca jej myśl Petera Druckera „Nie ma nic bardziej nieefektywnego, niż robienie efektywnie rzeczy, których nie powinno się robić wcale”.