17 marca, godz. 18:00

Środowisko projektowe (IDE, VCS CI/CD)
 
Opis

Jako ludzkość od zawsze tworzymy nowe narzędzia, które pomagają nam wydajnie pracować, załatwiają za nas powtarzające się i nudne czynności. Podczas wykładu prowadzący zgłębi świat narzędzi programistycznych oraz proces tworzenia oprogramowania na przykładzie kilku wybranych IDE oraz systemów do ciągłej integracji (CI/CD).

 

Prowadzący

Michał Bryłka - z wykształcenia informatyk-matematyk specjalizujący się w kryptografii, projektowaniu kompilatorów i przetwarzaniu wielowątkowym. Związany z technologiami Microsoft, w szczególności z platformą .NET. W Capgemini zajmuje się projektowaniem systemów bankowych obracających na giełdzie w czasie rzeczywistym.  Poza pracą – fotograf studyjny, nurek, stolarz, filozof.

31 marca, godz. 18:00

Jak wygląda praca testera?
 
Opis

Wokół pracy testera oprogramowania pojawiło się sporo mitów, z którymi podczas wykładu prowadzący chciałby się rozprawić. Następnie, na praktycznych przykładach zaprezentuje typy testów i techniki testowania. Podsumowaniem wykładu będzie opis umiejętności (twardych i miękkich), które powinny cechować testera oprogramowania.

 

Prowadzący

Marek Lewandowski - absolwent Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej. Lider testów w projektach realizowanych dla polskiej administracji publicznej oraz międzynarodowych instytucji finansowych. Obecnie zarządza projektami z obszaru bankowości elektronicznej w Capgemini Software Solutions Center w Poznaniu oraz prowadzi zajęcia dla studentów informatyki na poznańskich uczelniach. W wolnym czasie biega i jeździ na rowerze. 

14 kwietnia, godz. 18:00

Ciekawostki z projektów
 
Opis

Czy życie programisty to tylko nudne klepanie formularzy? Co takiego dzieje się na „froncie serwerowym”? Podczas wykładu uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jakie błędy popełniają programiści (i jak je naprawiają). Prowadzący opowie również o tym, jak wygląda codzienność w projektach informatycznych.

 

Prowadzący

Michał Bryłka - z wykształcenia informatyk-matematyk specjalizujący się w kryptografii, projektowaniu kompilatorów i przetwarzaniu wielowątkowym. Związany z technologiami Microsoft, w szczególności z platformą .NET. W Capgemini zajmuje się projektowaniem systemów bankowych obracających na giełdzie w czasie rzeczywistym.  Poza pracą – fotograf studyjny, nurek, stolarz, filozof.

28 kwietnia, godz. 18:00

Systemy Business Inteligence
 
Opis

Podczas wykładu prowadzący zaprezentuje przegląd nowoczesnych systemów Business Intelligence. Ważnym elementem wykładu będzie także praktyczny pokaz przeprowadzania analizy danych oraz budowy Kokpitu Menadżerskiego przy użyciu narzędzia Power BI.

 

Prowadzący

Sebastian Wieczorek - pracownik Capgemini od 10 lat. Brał udział w kilku projektach w obszarze hurtowni danych oraz systemów Business Intelligece. Aktualnie jest Architektem Technicznym w projekcie budowy hurtowni danych dla jednej z niemieckich firm telekomunikacyjnych.

12 maja, godz. 18:00

Zwinne metodyki wytwarzania oprogramowania
 
Opis

Czym tak naprawdę jest zwinność i co ma wspólnego z wytwarzaniem oprogramowania? Dlaczego praktycznie wszyscy wielcy gracze na rynku odeszli od starych modeli, decydując się na implementację Agile? Globalne szaleństwo, moda czy może coś więcej? Na te i inne pytania odpowiedzą podczas wykładu prowadzący, zabierając uczestników w krótką podróż po historii zwinności.

 

Prowadzący

Tomasz Stępnik - od niemal 12 lat w świecie IT. Karierę zaczynał jako programista Java, by po krótkim czasie zdecydować się na rozwój związany z metodykami zwinnymi. Od wielu lat pracuje jako Scrum Master, Agile Coach oraz Agile Trainer.     


Artur Czartoryski - związany z branżą IT od ponad 20 lat, początkowo jako administrator systemów i konsultant IT. Od ponad 8 lat szlifuje swoje umiejętności w zarządzaniu zespołami, w szczególności w metodykach zwinnych. Fan Agile’a i codziennego doskonalenia siebie i swojej pracy. W Capgemini pracuje m. in. jako Scrum Master, Agile Coach oraz Trener. 

26 maja, godz. 18:00

Zaawansowane przetwarzanie danych w chmurze (I&D)
 
Opis

Podczas wykładu prowadzący opowiedzą o pracy w dziale Insights&Data w Capgemini oraz o tym, czym jest tzw. chmura, jakie znaczenie mają dane oraz w jaki sposób można połączyć je z chmurą. Zagadnienia wyjaśnią na podstawie przykładów projektowych.

 

Prowadzący

Arkadiusz Maciejowski - absolwent SGH i Politechniki Warszawskiej. Obecnie pracuje jako architekt systemów analizy i przetwarzania danych, jest związany z tym obszarem od 17 lat. Interesuje się budową systemów, rozwiązaniami chmurowymi oraz uczeniem maszynowym. Jego hobby to jazda na rowerze górskim, trekking i narciarstwo.
 

Dominik Kolankowski - absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. W ciągu swojego 15-letniego doświadczenia w branży IT, piastował różne role: od technicznych (administrator, DevOps, architekt), po liderskie (kierownik zespołów, projektów). Pasjonat nowych technologii. Obecnie w Capgemini pełni rolę Engagement Managera oraz prowadzi program upskillingowy z obszaru Azure. Jego hobby to: sztuki walki, broń biała, kowalstwo, rower.

9 czerwca, godz. 18:00

Internet of Things (IoT) – factory of the future made real
 
Opis

Internet Rzeczy powoduje, że nasze życie codziennie, domy, samochody, miasta i fabryki stają się coraz bardziej inteligentne. Podczas wykładu uczestnicy będą mieli możliwość zgłębienia wiedzy z zakresu sztucznej inteligencji (AI), Smart Industry i Smart Home. Słuchacze będą mogli dowiedzieć się o rozwoju nowoczesnych technologii, które umożliwiają współpracę pomiędzy systemami informatycznymi (IT) i operacyjnymi (OT). Prowadzący opowiedzą również o tym, w jaki sposób ich praca i firma Capgemini w realizowanych projektach przyczynia się do ciągłego rozwoju technologii i systemów IoT.

 

Prowadzący

Maciej Kościelski - Starszy Inżynier Oprogramowania z ponad 5-letnim stażem w Capgemini, zajmujący się głównie rozwiązaniami mobilnymi – w tym szczególnie aplikacjami na urządzenia z systemem Android. Prywatnie – miłośnik elektroniki, IoT oraz kolekcjoner płyt winylowych. 


Michał Grenda – absolwent Politechniki Poznańskiej, na kierunku Mechatronika. Kierownik Projektu oraz Scrum Master z ponad 8-letnim doświadczeniem w branży motoryzacyjnej, przemysłowej i informatycznej. Poza pracą – miłośnik kolarstwa przygodowego, sportów wodnych oraz podróżowania po świecie.

ZAPISZ SIĘ NA WYKŁAD