Opis kierunku

Studia w formule hybrydowej
 

Nową wiedzę i umiejętności zdobywasz, dzięki zajęciom realizowanym w formie hybrydowej. Część zajęć będzie odbywać się w formie tradycyjnej w salach wykładowych, a część w formie online na platformie MS Teams. W zajęciach uczestniczysz zgodnie z ustalonym harmonogramem zjazdów. 

sposób realizacji studiów - hybrydowy

Studia mają na celu przekazanie, usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej niezbędnej dla specjalistów ds. ochrony środowiska w zakresie zrównoważonego rozwoju i zielonej transformacji gospodarki. W szczególności w programie znajduje się przegląd prawnych aspektów ochrony środowiska, źródeł finansowania projektów ekologicznych i działań minimalizujących negatywny wpływ działalności na środowisko i lokalną społeczności, a także kluczowych elementów dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym, efektywności energetycznej jako istotnych działań w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz aspektów prawnych z tym związanych, a także zagadnień ekonomicznych zarządzania ochroną środowiska.

SP

Przedstawiony zostanie również kontekst międzynarodowy, w tym Europejski Zielony Ład jako klucz do neutralnej klimatycznie i zrównoważonej Europy. Program studiów obejmuje najnowsze trendy i regulacje prawne wynikające z wyzwań jakie niesie za sobą wdrażanie polityk związanych ze środowiskiem i zmianami klimatu. W związku z tym, że przed organizacjami, a w szczególności przedsiębiorcami stawiane są coraz wyższe oczekiwania i wymagania w zakresie zrównoważonej i efektywnej działalności , a korzystanie ze środowiska obarczone jest dotkliwymi opłatami i coraz wyższymi kosztami wysokoemisyjnych technologii, przewidziano również przegląd praktycznych rozwiązań prośrodowiskowych oraz spotkania dyskusyjne z praktykami z różnych dziedzin aby poszerzyć świadomość i wiedzę, jak wykorzystać dostępne środki do budowania przewagi konkurencyjnej poprzez wdrażanie celów wynikających z polityki zrównoważonego rozwoju organizacji.

SP_GDY

Co zyskujesz?

  • Pozyskasz wiedzę w zakresie wyzwań zielonej transformacji gospodarki, obowiązującego prawa ochrony środowiska oraz jego praktycznego przełożenia na funkcjonowanie przedsiębiorstwa i zadania specjalisty ds. ochrony środowiska.
  • Pozyskasz wiedzę na temat procedur związanych z uzyskaniem decyzji środowiskowych, pozwoleń na użytkowanie zasobów środowiska i innych zobowiązań związanych ze sprawozdawczością środowiskową.
  • Pozyskasz wiedzę na temat nowoczesnych narzędzi oraz technologii wspierających zrównoważony rozwój.
  • Pozyskasz wiedzę na temat źródeł finansowania, programów regionalnych, krajowych i europejskich wspierających działania na rzecz zielonej transformacji zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
  • Możliwość uzyskania certyfikatu Auditor Systemu Zarządzania Środowiskowego (za dodatkową opłatą 350 zł*cena może ulec zmianie) dzięki udziałowi w certyfikowanym szkoleniu i pozytywnym zdaniu egzaminu, realizowanym w ramach studiów.
  • Uzyskasz wiedzę i umiejętności w zakresie ekonomiki ochrony środowiska.
  • Będziesz mieć możliwość dyskusji ze specjalistami i praktykami na interesujące, bieżące problemy i wyzwania ekologiczne.
  • Zyskasz świadomość i odpowiedzialność ekologiczną. Będziesz przygotowany do promowania zrównoważonego rozwoju oraz korzyści z tego wynikających dla organizacji.

Dla kogo?

Studia skierowane do:

  • pracowników sektora samorządowego,
  • pracowników przedsiębiorstw, spółek, zakładów oraz firm, odpowiedzialni za stosowanie prawa ochrony środowiska,
  • pracowników instytucji państwowych,
  • absolwentów studiów, takich kierunków jak: ochrony środowiska, inżynierii środowiska, gospodarki przestrzennej, kierunków technicznych, chemicznych i pokrewnych, rolniczych, leśnych, przyrodniczych, prawniczych, ekonomicznych i administracji oraz innych kierunków studiów, którzy w ramach rozwoju kariery zawodowej chcą zdobywać wiedzę w zakresie polskiego i unijnego prawa ochrony środowiska, uzyskać kompetencje niezbędne do zarządzania obiegiem odpadów, ich recyklingu lub usuwania ze środowiska,  czy efektywnego zarządzania odnawialnymi źródłami energii, poznać podstawowe zagadnienia ekonomiki ochrony środowiska, których znajomość jest potrzebna inżynierom przy współpracy z ekonomistami w procesie opracowywania analiz ekonomicznych projektów inwestycyjnych w ochronie środowiska.

Uczestnikami studiów mogą zostać również absolwenci studiów licencjackich, inżynieryjnych i magisterskich.

Program studiów

Program studiów podyplomowych na kierunku Specjalista ds. ochrony środowiska z certyfikatem auditora Systemu Zarządzania Środowiskowego

Liczba miesięcy nauki: 9
Liczba godzin: 176
Liczba zjazdów: 10
Liczba semestrów: 2
Zobacz program studiów

Wykładowcy

Włodzimierz Biel
mgr inż. Helena Okuniewska
A.Podsiadly
Włodzimierz Biel

Mgr chemii, specjalność agrobiochemia. Absolwent Uniwersytetu Opolskiego oraz Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu 
Jedenastoletni okres pracy w Elektrowni Opole (1988 – 1999) – na stanowisku kierownika wydziału produkcyjnego (Gospodarki Wodnej i Ściekowej) oraz Głównego Specjalisty...

mgr inż. Helena Okuniewska

Mgr inż. chemii, kierunek ochrona środowiska, specjalizacja chemiczne technologie oczyszczania ścieków i unieszkodliwiania odpadów. Absolwentka Politechniki Gdańskiej. Ukończyła niestacjonarne studia doktoranckie na Wydziale Zarządzania, Katedra Finansów Uniwersytetu...

Adrian Podsiadły

Z wykształcenia inżynier ochrony środowiska oraz specjalista ds. BHP. Absolwent Politechniki Gdańskiej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Doświadczenie w zakresie organów administracji publicznej dotyczącej środowiska zbierał podczas pracy w Regionalnej Dyrekcji Ochrony...

Poznaj innych wykładowców
Hand icon

Jeśli wiesz już, co chcesz studiować

Zapisz się online

Kontakt

Na Twoje pytania odpowie Biuro Rekrutacji

Uwaga! Biuro Rekrutacji pracuje ww wrześniu w wybrane soboty tj. 21 i 28.09 w godzinach 9.00-13.00

Parter - pokój 1
ul. Śląska 35/37
81-310 Gdynia

Godziny otwarcia:
  • pn-pt: 09:00 - 16:00
Pobierz stronę do PDF