20.01.2022

Temat: Jak radzić sobie ze stresem? Kiedy stres pomaga, a kiedy jest niebezpieczny? 

Prowadząca: prof. nadzw. dr hab. Magdalena Kraczla

W dzisiejszym świecie stres jest zjawiskiem wszechobecnym. Trudno jest uniknąć rzeczy, które nas stresują. Można natomiast nauczyć się kontrolować własne reakcje na stres, tak, aby nie zdominował on naszego życia. Zwłaszcza, że umiarkowana dawka stresu może nam służyć, a nawet być konieczna, zapewniając mobilizację i chęć do działania. Warto zatem nauczyć się rozróżniać - kiedy stres nam sprzyja, a kiedy szkodzi? Kiedy można go potraktować jak wyzwanie, a kiedy jest negatywny i niszczycielski?  

27.01.2022

Temat: Wszędzie gdzie pojawia się człowiek, pojawia się także psychologia, czyli o pięciu efektach psychologicznych, które warto znać.

Prowadzący: mgr Kamil Zieliński
Czy człowiek postępuje racjonalnie? W pierwszych odruchu chcemy przytaknąć. Ale gdy zastanowić się głębiej… Okazuje się, że racjonalność nie jest naszą mocną stroną. A skoro tak, to warto dowiedzieć się „jak działamy”. Z pomocą przychodzi psychologia i badane przez nią zjawiska psychologiczne. Podczas spotkania porozmawiamy o: dysonansie poznawczym, efekcie coctail party, atrybucjach wydawania sądów, efekcie horoskopowym oraz awersji do straty. Wszystko po to, by jeszcze lepiej rozumieć człowieka, lepiej się dogadywać i podejmować mądrzejsze decyzje.

3.02.2022

Temat: Perswazja i manipulacja – jak im przeciwdziałać?
Prowadzący: dr Dariusz Olesiński
Zarówno w świecie społecznym i medialnym, jak i w relacjach osobistych, poddawani jesteśmy nieustającym oddziaływaniom o charakterze perswazyjnym, a nawet manipulacyjnym. Czym zatem jest perswazja, a czym manipulacja, i jakimi technikami się posługują? W powyższym kontekście ważna jest też odpowiedź na pytanie: w jaki sposób możemy sobie z nimi radzić tak, aby chronić swoją autonomię?

10.02.2022

Temat: Dlaczego czasem podejmujemy tak  „głupie” decyzje? Nieświadome uwarunkowania naszych decyzji.
Prowadzący: mgr Roman Kraczla
Czy zauważyliście, że czasem Wam lub Waszym znajomym zdarza się podejmować decyzje, które po jakimś czasie wydają się niewłaściwe, nieoptymalne, a czasami wręcz głupie?  Jak to możliwe, że mądrzy, racjonalnie myślący ludzie podejmują niemądre i nieracjonalne decyzje? Warto dowiedzieć się, jakie są nieświadome determinanty wnioskowania i podejmowania decyzji.  Jak się bowiem okazuje nasza podświadomość często nam pomaga i wspiera, ale bywają takie sytuacje, w których zdecydowanie prowadzi nas na manowce. 

17.02.2022

Temat: Czas: krytyczny czynnik zmiany.

Prowadzący: dr Józef Haber, Profesor WSB

Czy człowiekowi potrzebny jest czas? Dlaczego cechą czasu jest niepewność? Czy można dwa razy wejść do tej samej rzeki? Dlaczego nie podejmując działania i tak  powodujemy zmianę? Co to znaczy, że żyjąc w czasach równoległych zmieniamy siebie i otoczenie? Czas, zmiana i sens życia czyli ciągłe dylematy wyboru nowych celów.

24.02.2022

Temat: Jak być skutecznym w wywieraniu wpływu na człowieka?
Prowadzący: dr Jarosław Legięć
Jak uzyskać wpływ na naszego rozmówcę, na jego sposób myślenia, zachowanie czy decyzje? Możemy tego dokonać tylko wtedy kiedy znamy i potrafimy stosować pewne umiejętności, a tymi umiejętnościami są Techniki Wywierania Wpływu. Wywieranie wpływu na rozmówcę ma także ciemną stronę, gdyż może odbierać prawo i zmuszać do podporządkowania się wbrew woli, zwodzić lub kazać działać na przekór sobie. Czy stosowane Techniki Wywierania Wpływu są regułami etycznymi?
 

3.03.2022

Temat: Dlaczego czasem podejmujemy „głupie” decyzje? Nieświadome uwarunkowania naszych decyzji – część II.
Prowadzący: mgr Roman Kraczla

Czy zauważyliście, że czasem Wam lub Waszym znajomym - nie mówiąc już o politykach - zdarza się podejmować decyzje, które po jakimś czasie wydają się niewłaściwe, nieoptymalne, a czasami wręcz głupie?  Jak to możliwe, że mądrzy, racjonalnie myślący ludzie podejmują niemądre i nieracjonalne decyzje? Warto dowiedzieć się, jakie są nieświadome determinanty wnioskowania i podejmowania decyzji.  Jak się bowiem okazuje nasza podświadomość często nam pomaga i wspiera, ale bywają takie sytuacje, w których zdecydowanie prowadzi nas na manowce. 
 

10.03.2022

Temat: Jak dotrzeć do ludzi? Błędy w komunikacji międzyludzkiej.
Prowadzący: mgr Piotr Zdybał

Jako ludzie jesteśmy istotami, dla których komunikacja z drugim człowiekiem jest czymś normalnym i wkomponowanym w naszą codzienność. Jest to też element naszej interakcji z otaczającym nas światem. Czy zatem opanowaliśmy tę sztukę w wystarczającym stopniu? Czy nasze umiejętności komunikacyjne zawsze pozwalają nam dotrzeć do rozmówcy? Czy też nie zwracamy na to uwagi licząc, że potrafimy przekazać innym to, co widzimy i jak odbieramy rzeczywistość? O tym, jak skutecznie komunikować się z innymi ludźmi oraz o tym, jak nie popełniać błędów lub popełniać ich mniej?
 

17.03.2022

Temat: Osobowość jako system „domyślnych ustawień”. Typy osobowości i ich związek ze zdrowiem.
Prowadzący: prof. nadzw. dr hab. Magdalena Kraczla

Osobowość można śmiało porównać do „domyślnych ustawień” naszych osobistych, niepowtarzalnych wzorców myślenia, odczuwania i zachowania. W tym znaczeniu osobowość wpływa na całość funkcjonowania człowieka, powoduje, że „jesteśmy sobą” i różnimy się od innych. Różne wymiary osobowości mogą tworzyć wzory naszych zachowań, określane jako typy osobowości. Zachowania zgodne z danym typem osobowości mogą z kolei sprzyjać zdrowiu lub chorobie. A zatem warto wiedzieć: Który typ osobowości uznawany jest za najbardziej prozdrowotny, a który związany jest z podatnością na stres? Dlaczego typ osobowości A sprzyja zawałom serca? Który wzorzec zachowania określany jest mianem „osobowości menedżerskiej”? 
 

24.03.2022

Temat: „Dolina niesamowitości”- czy podążasz w jej kierunku?
Prowadzący: dr hab. Anna Wziątek - Staśko, prof. UJ

Robot mistrzem świata w piłce nożnej, robot policjantem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, robot terapeutą, robot dyrygentem orkiestry symfonicznej w Tokio, a może autorem artykułu w znanym czasopiśmie? Czy to twór obecny jedynie w filmach science-fiction? Czy sztuczna inteligencja jest inteligentna? Na te i inne pytania znajdziecie Państwo odpowiedź podczas naszego spotkania, na które serdecznie zapraszam. 
 

31.03.2022

Temat: Psychologia podejmowania decyzji zawodowych.
Prowadzący: dr Jarosław Legięć

Złudzeniem jakiemu ulegamy najczęściej jest tzw. trafność przewidywania. Większość rzeczywistych sytuacji decyzyjnych ma charakter ryzykowny. O czym warto pomyśleć przed podjęciem decyzji? Z jakimi błędami oceniania i podejmowania decyzji mamy do czynienia?


 

7.04.2022

Temat: Gry psychologiczne. W co grają ludzie?
Prowadzący: mgr Roman Kraczla

Teorię gier psychologicznych stworzył Eric Berne, twórca analizy transakcyjnej. Jego zdaniem duża część interakcji pomiędzy ludźmi ma właśnie charakter gier i niesie z sobą szereg konsekwencji, często zaskakujących i niekorzystnych dla biorących w nich udział „graczy”. Na naszym spotkaniu omówię trójkąt dramatyczny i role Ofiary, Ratownika i Prześladowcy oraz opowiem jak się to dzieje, że choć gry nie przynoszą nam realnych korzyści, to tak chętnie w nie gramy. Zapraszam serdecznie!

14.04.2022

Temat: Trzy wielkie eksperymenty psychologiczne, które warto znać!

Prowadzący: mgr Kamil Zieliński

Podczas spotkania porozmawiamy o trzech eksperymentach psychologicznych, które na zawsze wpisały się w historię psychologii:
- Eksperymencie Stanleya Milgrama na temat posłuszeństwa wobec autorytetu,
- Eksperymencie Solomona Ascha dotyczącym konformizmu oraz
- Stanfordzkim Eksperymencie Więziennym Philipa Zimbardo.
Powiemy co działo się podczas tych eksperymentów, a także co mówią nam one o… nas – ludziach. Nie zabraknie również informacji o kontrowersjach dotyczących konstrukcji opisanych badań i roli etyki w eksperymentowaniu na ludziach.

21.04.2022

Temat: Czy ZMIANA dokonuje się z Tobą czy bez Ciebie? Jakie działanie najbardziej się Tobie opłaca?
Prowadzący: dr Jarosław Legięć

Nie znosimy ZMIANY prócz może dziecka z mokrą pieluchą, które pragnie zmiany. Opór przed zmianą jest FAKTEM. Jak możemy radzić sobie z oporem wobec zmiany? Jak przejść przez wszystkie fazy zmiany? Każda zmiana powoduje zakłócenia stanu dotychczasowego, utratę równowagi, ale człowiek aby mógł przetrwać musi się zmieniać! 

28.04.2022

Temat: Zapachy, barwy i dźwięki naprawdę mają moc- chcesz się o tym przekonać? 
Prowadzący: dr hab. Anna Wziątek - Staśko, prof. UJ

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jakie znaczenie w procesie zarządzania ma kolor, zapach oraz dźwięk? Czy wpływa na procesy decyzyjne, wyniki negocjacji oraz zdobywanie potencjalnych klientów? Dlaczego pachnące kawą wnętrza cukierni gromadzą niejednokrotnie więcej klientów od tych, w których kawy się nie podaje? Dlaczego chętnie wstępujemy do perfumerii, mimo iż nie zamierzamy robić tam zakupów? Jeśli chcesz wiedzieć, który zapach powoduje zmniejszenie liczby błędów popełnianych przez pracowników obsługujących komputer aż o 54 procent, a który podejmować rozważne decyzje- zapraszam na  nasze spotkanie. 

5.05.2022

Temat: Filozofia Wellness i jej znaczenie w XXI w.
Prowadzący: mgr Anna Dąbrowska

Wpływ zmieniającego się świata na jakość życia i zdrowia współczesnego człowieka jest niezaprzeczalny. Można śmiało przyznać, że żyjemy w czasach mody na ponadczasowe zdrowie. W poszukiwaniu mocnych filarów zdrowego stylu życia odpowiem na pytania: czym jest zdrowie? I czy to kierunek dostępny dla każdego? Czy żyjąc w mieście wśród spalin i hałasu mamy szansę na zdrowy styl życia? I wreszcie, co ma wspólnego filozofia wellness z kwiatkami? Czyli o potrzebie harmonijnego funkcjonowaniu umysłu, ciała i ducha.

12.05.2022

Temat: Zjawisko subkultur wśród młodzieży i osób dorosłych
Prowadzący: mgr Piotr Zdybał

Subkultura, podkultura, kontrkultura, okres buntu czy też codzienność od czasów okresu dojrzewania a może dorosłego życia? Czy chęć przynależności do grupy o tożsamych poglądach rozwija czy ogranicza a może stanowi zagrożenie? Czym charakteryzują się subkultury i dlaczego ludzie się z nimi identyfikują?

19.05.2022

Temat: Stań po swojej stronie, czyli jak życzliwość wobec siebie może być naszą supermocą!
Prowadzący: mgr Agnieszka Michalska-Rechowicz

Żyjemy w świecie, który promuje "więcej, lepiej i szybciej", przez co stawia nam on dużo wymagań i wyzwań. Starając się im sprostać mamy lepsze czy gorsze dni oraz naprzemiennie przeżywamy sukcesy i porażki. Zapraszam na spotkanie, na których opowiem, jak życzliwość może nam w tym pomóc. Dlaczego? Otóż stanowi ona przeciw - siłę na wewnętrznego krytyka, osądzanie się czy porównywanie się z innymi, które ciągną nas w kierunku myślenia, że nie jest się wystarczająco dobrym. Tymczasem bycie dobrym dla siebie to proces codziennej kreacji. Jeśli go opanujemy stanie się on naszą supermocą.

26.05.2022

Temat: Błędy w myśleniu – jak je rozpoznać?
Prowadzący: prof. nadzw. dr hab. Magdalena Kraczla

Psychologowie określili 14 błędów w myśleniu, które często stanowią źródło stresu i utrudniają skuteczne rozwiązywanie problemów. Popełniamy je wszyscy. Warto zidentyfikować te błędy, które zdarzają się u danej osoby najczęściej oraz podjąć próbę ich modyfikacji. Pozwoli to zminimalizować zniekształcenia poznawcze, a tym samym zmniejszyć swój stres i niepokój. 

2.06.2022

Temat: Budowanie i utrzymywanie więzi między ludźmi.
Prowadzący: mgr Krzysztof Stadler

Proces budowania i utrzymywania więzi emocjonalnych między ludźmi jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Szczególną rolę odgrywa w nim komunikacja sprzyjająca lub utrudniająca budowanie więzi emocjonalnych, tworzenia pozytywnych nastawień wobec innych ludzi, a także kształtowania właściwej, budującej samooceny. W trakcie wykładu zostanie poddane dyskursowi odwieczne pytanie dotyczące interakcji przy tworzeniu więzi międzyludzkich pomiędzy wrodzonymi cechami osobowościowymi ludzi, a kształtem i charakterem środowiska społecznego. 

9.06.2022

Temat: Samobójstwo – zjawisko, które dotyka zbyt wielu ludzi. 
Prowadzący: mgr Piotr Zdybał

Samobójstwo to trudny temat, który każdego dnia dotyka zbyt wielu ludzi. To również przemilczane zjawisko, o którym mimo że się nie mówi, występuje i może dotyczyć każdego z nas. O zjawisku samobójstw krąży wiele mitów, które warto obalić, żeby zmierzyć się z rzeczywistością. O tym co przemilczane i o tym co należy powiedzieć o samobójstwach podzielę się z Państwem w ramach własnych obserwacji.

23.06.2022

Temat: Jak samowspółczucie może pomóc nam w radzeniu sobie z trudnymi emocjami.
Prowadzący: mgr Agnieszka Michalska-Rechowicz

Żyjemy w świecie, który promuje "więcej, lepiej i szybciej", przez co stawia nam on dużo wymagań i wyzwań. Starając się im sprostać mamy lepsze czy gorsze dni oraz naprzemiennie przeżywamy sukcesy i porażki. Zapraszam na spotkanie, na których opowiem, jak samowspołczucie może nam w tym pomóc. Życzliwość i samowspółczucie wobec siebie często wymaga naszego większego zaangażowania i podtrzymania akceptacji i empatii - szczególnie w trudniejszych momentach. 

Mózg

Weź udział w spotkaniach online