06.10.2022

Prof. nadzw. dr hab. MAGDALENA KRACZLA
Wyloguj się! – Świat realny a świat wirtualny

 

W dzisiejszym świecie coraz częściej mówi się, że jesteśmy zawieszeni między dwoma światami – realnym i wirtualnym. Internet jest obecny wszędzie – w pracy, w szkole, w parku, na ulicy. A bycie przez dłuższy czas offline staje się dla człowieka coraz bardziej kłopotliwe i trudne do zniesienia. Czy zatem świat wirtualny wypiera świat realny? Na czym polega tzw. cyfrowy styl życia? Dlaczego ludzki mózg nie radzi sobie w zderzeniu z nowymi technologiami? Jaki jest wpływ ekranów na zdrowie psychiczne człowieka i czy wzrost przypadków depresji może mieć związek z urządzeniami mobilnymi? Na czym polega cyfrowa zazdrość i czy internet może pozbawić nas empatii? Warto zapoznać się z odkryciami naukowymi w obszarze sformułowanych pytań i zadbać o własne zdrowie psychiczne. 
 

13.10.2022

Ppor. Marynarki Wojennej w stanie spoczynku GRZEGORZ WOŁOSZCZAK
Psychologia pola walki

 

Na polu walki stres jest wszechobecny, paraliżujący. Czy można się przygotować do działania w tak ekstremalnych warunkach? Techniki i metody radzenia sobie ze stresem bojowym. Zamieranie, uciekanie walka. Celem psychologii pola walki jest doprowadzenie nieprzyjaciela do niewalczenia po to, by wygrać. Aby to uzyskać trzeba przeciwnika doprowadzić do: zamierania, uciekania lub fiksacji. Warto porozmawiać o zachowaniach w ekstremalnych sytuacjach. W dzisiejszym świecie mogą się przydać. 
 

20.10.2022

dr ADAM TWORUSZKA
Jak spowodować, aby nasza motywacja trwała?  - czyli jak rozpalić to, co w nas gaśnie


Większość z nas ceni sobie współpracę ze zmotywowanymi ludźmi. Sami staramy się także zmotywować. Jak to się dzieje, że tak wiele o tym myślimy, pracujemy nad naszą motywacją, innych też do tego zachęcamy, a jednak z czasem ona gaśnie i musimy ją znów rozpalać? Na czym polega ten paradoks? Gdzie tkwi jego rozwiązanie? Może robimy coś nie tak? A może jest to zupełnie naturalne? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w trakcie naszego spotkania. Gorąco zachęcam.
 

27.10.2022

mgr ROMAN KRACZLA
Znaki rozpoznania. Pięć kulturowych reguł, które wszystko psują.


Znaki rozpoznania to nic innego jak sygnały, które od siebie przesyłamy innym ludziom. Może to być zwykłe "Dzień dobry", może być sympatyczny uśmiech bez żadnego słowa, poklepanie po ramieniu, a może także rozbudowana i złożona tzw. informacja zwrotna. Od tego jakie znaki rozpoznania dajemy i od tego jakie znaki rozpoznania otrzymujemy w dużej mierze zależy nasze społeczne funkcjonowanie, a co za tym idzie nasza satysfakcja z relacji międzyludzkich. Niestety, jak zauważył Claude Steiner, w naszej kulturze tzw. kulturze zachodniej funkcjonuje 5 reguł dotyczących znaków rozpoznania, które wszystko komplikują i gmatwają, czyniąc wymianę znaków rozpoznania trudną, niejednoznaczną i  niezrozumiałą.
 

3.11.2022

mgr KRZYSZTOF STADLER

Nie należy lekceważyć ludzi, którzy nas lekceważą

 

Jeśli chcemy odnosić sukcesy to musimy umieć skutecznie bronić naszych emocjonalnych i psychicznych granic. Współczesne wychowanie zbyt często przyucza do bezrefleksyjnego, ślepego posłuszeństwa autorytetom formalnym nawet jeśli w danym momencie te autorytety błądzą, atakując swoimi decyzjami nasze granice. Tymczasem raz udzielone przyzwolenie na naruszanie naszych granic zachęca agresora do dalszego działania i eskalacji. Dlatego właśnie nie należy lekceważyć ludzi, którzy nas lekceważą. Kilka porad w tym zakresie na naszym spotkaniu. 

10.11.2022

mgr KAMIL ZIELIŃSKI
Emocje – jak to u nas działa?

 

Podczas spotkania dowiesz się po co człowiekowi emocje. Poznasz emocje podstawowe i dowiesz się, jak funkcjonują w ciele człowieka. Ponadto, zastanowimy się czy emocje wymagają „opanowania” i czy ich tłumienie to zawsze dobry pomysł. 

17.11.2022

dr RADOSŁAW MOLENDA
Baśnie i bajki jako metafory wpływające na życie człowieka

 

Baśnie, bajki, legendy, mity, przypowieści są często traktowane jako sposób zabawienia słuchacza. Ponieważ często kierowane są do dzieci, traktuje się je jako coś niepoważnego i infantylnego. Wszystkie te opowieści są metaforami, których nie należy brać dosłownie, lecz które zawierają głębszy sens. Nie służą one tylko rozrywce, wspierają rozwój osobowości, wzbogacają życie odbiorcy, docierając do jego świadomości i podświadomości. Metafory zawierają bowiem achetypy – prasymbole, będące według C.G. Junga elementem nieświadomości zbiorowej. Opowieści będące metaforami są również wykorzystywane w psychoterapii, jako jedna z jej technik. 
 

24.11.2022

mgr PIOTR ZDYBAŁ
Wywieranie wpływu na ludzi – kiedy oni robią to nam i kiedy my robimy to im.

 

Wielu z nas zastanawia się co zrobić, żeby zwiększyć swoje umiejętności perswazyjne i przekonać drugiego. Czy to, co kiedyś opisał prof. Robert Cialdini nadal działa ? Jak wpłynąć na decyzję innych ludzi lub jak zwiększyć swoje szanse, żeby to co chcemy osiągnąć zostało przyjęte z aprobatą przez drugą stronę?. O tych i o innych aspektach wpływania na ludzi na zajęciach, na które serdecznie Państwa zapraszam.
 

01.12.2022

mgr ROMAN KRACZLA
Drivery czyli sposób w jaki pracujemy i myślimy

 

Drivery to podświadome próby zachowywania się w sposób, dzięki któremu zyskamy uznanie innych ludzi (J. Hey, 2009). Innymi słowy drivery są nieświadomym sposobem, w jaki funkcjonujemy w pracy, w domu i w innych sytuacjach. Na naszym czwartkowym spotkaniu  zapoznamy się z rodzajami driverów, sposobami ich rozpoznawania oraz z konsekwencjami – tymi pozytywnymi, ale także tymi negatywnymi! – jakie z sobą niosą. A czy Ty znasz swój dominujący driver i rozumiesz wynikające z niego skutki? Zapraszam!

08.12.2022

mgr AGNIESZKA MICHALSKA-RECHOWICZ
Co nam nie pozwala odpoczywać?


W tym zabieganym, szybkim i niepewnym świecie potrzebujemy więcej odpoczywać. Wyniki światowego badania o odpoczywaniu, w którym wzięło udział około 20 tys. osób ze 135 krajów pokazują, że chcemy zdecydowanie więcej odpoczywać. Dlatego podczas spotkania dowiesz się co najczęściej staje nam na drodze do efektywnego odpoczywania. Poznasz też proste narzędzia, które ułatwią Ci poradzenie sobie z tymi przeszkodami.
 

15.12.2022

dr ADAM TWORUSZKA
Mechanizmy dziedziczenia traumy, czyli o tym, że nie wszystko od nas zależy

 

Istnieje wiele dowodów na to, że źródłem depresji, lęków, fobii i innych przykrych stanów są nie tylko nasze własne doświadczenia i nierównowaga chemiczna mózgu. Czasami powodem tego mogą być przeżycia naszych przodków. Traumę można dziedziczyć. Może być niechcianym bagażem z jakim podążamy w swoim życiu. Historia naszych przodków, często przemilczana i zapomniana, żyje w nas. Postaram się przybliżyć tą tematykę w trakcie naszego spotkania. Gorąco zachęcam.


 

Mózg

Weź udział w spotkaniach online