Uniwersytet WSB Merito Opole oraz Fundacja Marka Kamińskiego ogłaszają wspólną inicjatywę mającą na celu psychoedukację i wsparcie zdrowia psychicznego mieszkańców regionu. 

9 maja na Uniwersytecie WSB Merito Opole zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy uczelnią, a Fundacją Marka Kamińskiego. Głównym celem tego partnerstwa jest zaangażowanie studentów kierunku psychologia w projekt pt. "Opolskie Centrum Mocy" – przestrzeni służącej psychoedukacji i zapobieganiu kryzysom psychicznym, w którym realizowane są bezpłatne szkolenia Life Plan Academy dla dzieci i młodzieży w wieku 7 – 18 lat. Punkt działa w C.H. „Solaris” w Opolu i stanowi ważne źródło pomocy dla lokalnej społeczności. 

- Dla wszystkich, którzy szukają wsparcia i chcą porozmawiać na trudne tematy, Fundacja oraz Uniwersytet WSB Merito Opole przygotowały dyżury psychologiczne, podczas których można uzyskać informacje m.in. na temat specjalistów w regionie, do których można się udać celem odpowiedniej diagnostyki. Studenci naszej uczelni działają doradczo – tj. ich rola skupia się wyłącznie na profilaktyce i informowaniu o dostępności specjalistów na naszym opolskim rynku – wyjaśnia Alicja Żak-Łykus, menedżerka kierunku psychologia oraz koordynatorka projektu z ramienia uczelni.

Jak podkreśla wicekanclerz uczelni, Uniwersytet WSB Merito Opole jest pierwszym uniwersytetem w kraju, które włączył się w tworzenie "Centrów Mocy". 
- Kwestia pomocy mieszkańcom naszego regionu jest zawsze priorytetem - poprzez działania naszych wykładowców i studentów. Tym większa jest radość z tego, że nasza uczelnia partycypuje w tego typu inicjatywach - komentuje Małgorzata Jagusch. 

W „OCM” zaangażowanych jest już ponad dziesięcioro studentów. Część z nich w ten sposób odbywa praktyki, inni do projektu dołączyli jako wolontariusze. 

Pomysłodawcy przedsięwzięcia podkreślają, że temat zdrowia psychicznego jest kluczowy w dobie przebodźcowania oraz trudnych doświadczeń wynikających m.in. z izolacji społecznej, która miała miejsce podczas pandemii COVID-19. A wyniki mówią same za siebie. Zgodnie z raportem Narodowego Funduszu Zdrowia za rok 2023, depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Punkty doradcze, jak te organizowane przez Fundację – przy wsparciu uczelni – za założenia – mają zredukować te zatrważające dane. 

- W Opolskim Centrum Mocy dążymy do tego, aby każda osoba, która je odwiedzi znalazła wsparcie, poczuła się doceniona i zainspirowana do osiągania swojego pełnego potencjału. Współpraca z Uniwersytetem WSB Merito Opole pozwoliła nam dodatkowo uruchomić stacjonarne dyżury psychologiczne. Dzięki temu mieszkańcy Opola mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy i wiedzy studentów psychologii, którzy pod okiem doświadczonego specjalisty zadbają o profesjonalne wsparcie profilaktyczne – podkreśla Joanna Szynicka, koordynatorka wdrożeń i Centrów Mocy w Fundacji Marka Kamińskiego. 

Dyżury psychologiczne przy współpracy z Uniwersytetem WSB Merito Opole, odbywają się w każdy czwartek od godziny 18.00 do 20.00 w centrum handlowym „Solaris” przy placu Kopernika 16 w Opolu. 

Czytaj więcej