II Opolskie Forum zdrowia psychocznego dzieci i młodzieży

Cel konferencji

Prezentacja aktualnych problemów w obszarze zdrowia psychicznego, wymiana myśli oraz doświadczeń teoretyków - badaczy naukowych oraz praktyków zarówno z dziedziny psychologii jak i pedagogiki, psychiatrii.
Istotnie przyczynić do tego mogą się planowane w ramach konferencji wykłady i referaty naukowe, ale również warsztaty i szkolenia praktyczne.

Alicja Głębocka

Związek między otyłością a ryzykiem poważnych chorób somatycznych oraz zaburzeniami psychicznymi i niską jakością życia jest oczywisty. Otyłość stanowi czynniki ryzyka chorób nowotworowych, cukrzycy, chorób krążenia czy zwyrodnienia stawów. Otyłe osoby częściej spotykają się odrzuceniem społecznym i zmagają z depresją oraz zaburzeniami lękowymi. Jeśli dysponujemy wiedzą na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą nadmierna masa ciała, dlaczego pozwalamy na to, aby coraz więcej dzieci miało nadwagę? Z badań WHO wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Jeszcze 50 lat temu nadmierną masę ciała miało niespełna 10% dzieci, obecnie dwa razy więcej. Raporty Ministerstwa Zdrowia są jeszcze bardziej niepokojące, bo wynika z nich, że nadwagę ma już ponad 30% uczniów, a ich liczba stale rośnie. Jakie są przyczyny epidemii otyłości wśród dzieci, jak sobie z nią radzić i jaką rolą mogą odegrać w tej walce rodzice? To pytania, na które nauka intensywnie poszukuje odpowiedzi, badając, opisując i wyjaśniając psychologiczne mechanizmy otyłości.

dr hab. Alicja Głębocka, prof. UWSB Merito

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego oraz Komitetu Naukowego

Zapisy na konferencję

Zapisy zamknięte!

 

W dniu konferencji (15 listopada) umożliwiamy uczestnictwo w transmisji online, bądź uczestnictwo stacjonarne. Liczba miejsc na uczestnictwo stacjonarne jest ograniczona i obowiązuje kolejność zapisów. Potwierdzenie uczestnictwa otrzymają Państwo w odpowiedzi zwrotnej na zapis, do 48 godzin.


Każdy warsztat ma ograniczenie ilościowe, które wynosi 20 osób. Jeden uczestnik może zapisać się maksymalnie na trzy warsztaty, aby umożliwić skorzystanie z tej formy innym uczestnikom. Obowiązuje kolejność zapisów. Potwierdzenie uczestnictwa otrzymają Państwo w odpowiedzi zwrotnej na zapis, do 48 godzin.

Zapisy na konferencję | 15 listopada

Tryby

Zapisy na warsztaty | 16 listopada

Planowane działania nawiązują do Regionalnego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Województwa Opolskiego na lata 2020-2024, szczególnie aspektu tworzenia sprzyjających warunków rozpowszechnienia działań profilaktycznych oraz promocji współpracy i partnerstwa międzysektorowego, opracowywanie i wdrażanie modeli współpracy międzysektorowej, partnerstwa, w zakresie tworzenia i rozwoju oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

II Opolskie Forum zdrowia psychocznego dzieci i młodzieży

Prelegenci

prof Alicja Głębocka

Jej aktywność naukowa i praktyczna skupia się wokół psychologii klinicznej oraz społecznej. Jest autorką prac z zakresu wizerunku ciała, zaburzeń odżywiania, psychologii zdrowia i chorego somatycznie oraz diagnozy psychologicznej. Obecnie kieruje projektami badawczymi nad dehumanizacją w służbie zdrowia oraz ruchami antyszczepionkowymi w dobie pandemii. Posiada także praktyczne doświadczenie kliniczne zdobyte w pracy z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne oraz chorymi somatycznie.
Jest autorką i współautorką psychologicznych metod diagnostycznych, w tym między innymi: Kwestionariusza Wizerunku Ciała (KWCO), Kwestionariusza Postaw wobec Eutanazji oraz Kwestionariusza Postaw wobec Pandemii (KPWP).
Swoje prace badawcze miała okazję zaprezentować na konferencjach krajowych oraz międzynarodowych, między innymi w Japonii, Izraelu, Australii oraz w krajach Europy.
Studia psychologiczne ze specjalnością psychologia kliniczna ukończył w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tam także uzyskała stopień doktora psychologii za pracę pt.: Wpływ reklamy telewizyjnej na samoocenę. Wydział Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznał jej w 2011 stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie psychologii. W 2015 roku otrzymała nagrodę dla Najlepszej książki psychologicznej w kategorii Uroda w konkursie ogłoszonym przez portal literacki Granice.pl dla książki „Niezadowolenie z wyglądu a rozpaczliwa kontrola wagi”.

dr hab. Alicja Głębocka, prof. UWSB Merito

Uniwersytet WSB Merito Opole

dr n med. Anna Szczegielniak,    Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Dr Anna Szczegielniak jest lekarzem psychiatrą, członkiem Rady Młodych Ekspertów ds. psychiatrii przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Na co dzień pomaga osobom w kryzysie psychicznym na Śląsku. Jej pasją i drugim zawodem jest również fizjoterapia, a wychodzenia z kryzysu psychicznego nie wyobraża sobie bez aktywności fizycznej. Jest absolwentką kierunku lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach oraz magistrem fizjoterapii z dyplomem Politechniki Opolskiej. Szkolenie specjalizacyjne miała przyjemność odbywać w ramach Oddziału Klinicznego Psychiatrii w Tarnowskich Górach.
Jest laureatką stypendium Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego: EPA ECP Scholarship Programme, stypendium Światowego Kongresu Psychiatrycznego: WPA Fellowship Award oraz stypendium Japońskiego Towarzystwa Psychiatrii i Neurologii: JSPN Fellowship Award.

dr n med. Anna Szczegielniak

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Mariusz Wirga Memorial Care Todd Cancer Institute, Long Beach Memorial Medical Center

Mariusz Wirga, M.D., jest psychiatrą, terapeutą poznawczo-behawioralnym i trenerem CBT oraz psychoonkologiem, dyrektorem medycznym programu Onkologii Psychospołecznej, w MemorialCare Todd Cancer Institute i szefem wydziału psychiatrii w Long Beach Memorial Medical Center. Po ukończeniu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w 1987 r., Mariusz rozpoczął prowadzenie grup dla pacjentów onkologicznych, najpierw jako rezydent patologii, a później jako rezydent radioterapii onkologicznej. W końcu przeszedł na psychiatrię i ukończył rezydenturę z psychiatrii na State University of New York, Downstate, w Brooklynie, NY, a następnie na Howard University w Waszyngtonie, pod superwizją Maxie C. Maultsby, Jr, MD (jednego z pionierów terapii poznawczo-behawioralnej i najwybitniejszy psychiatra afroamerykański).  

Mariusz intensywnie szkolił się z liderami i pionierami w swoich dziedzinach. Mariusz trenował osobiście u takich ekspertów, jak O. Carl Simonton (onkolog radioterapeuta i pionier psychoonkologii), Maxie C. Maultsby Jr, Albert Ellis (ojciec terapii poznawczych), Marsha Linehan (pionier w terapii na zaburzeń osobowości i samookaleczenia), Barbara Andersen (interwencje biobehawioralne poprawiające przeżycia w nowotworach złośliwych), David Burns (jeden z pionerów CBT i twórca TEAM-CBT), Susan Michie i Robert West (modyfikacja stylu życia i zmiana zachowania w University College London) oraz dr Peter Fenner (uważność i terapia niedwoista). Po śmierci dra Simontona, Mariusz pełnił funkcję dyrektora medycznego Simonton Cancer Center w Malibu w Kalifornii. 

Mariusz Wirga

Medical Director Psychosocial Oncology, MemorialCare Cancer Institute at Long Beach Medical Center

dr Elżbieta Woźnicka, Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach

Pedagog, andragog, adiunkt w Akademii Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach, wicedyrektor w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących i z Afazją w Łodzi. Zastępca redaktora naczelnego półrocznika Kultura i Wychowanie. Autorka publikacji z zakresu aktywizacji, uczenia się dorosłych, rozwoju człowieka dorosłego. Surdopedagog – interesuje się zagadnieniami z zakresu opieki i wychowania dziecka niesłyszącego, sytuacji społeczno-kulturowej Głuchych, alternatywnymi metodami komunikacji, posiada doświadczanie w pracy z dziećmi niesłyszącymi, dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zajmuje się edukacją włączającą w aspekcie teoretycznym i praktycznym, m.in. w ramach pilotażu pierwszych polskich Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW) jako ekspert ORE.

dr Elżbieta Woźnicka

Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach

dr Aleksandra Piotrowska Uniwersytet Warszawski

Doktor psychologii, pracownik naukowy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz pracy naukowej i doradztwa dla rodziców i nauczycieli współpracuje jako społeczny doradca z Rzecznikiem Praw Dziecka i Komitetem Ochrony Praw Dziecka. Zajmuje się także propagowaniem wiedzy psychologicznej, współpracując w tym zakresie jako ekspert z prasą, a także ze stacjami radiowymi oraz telewizyjnymi. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularyzatorskich. Prywatnie nałogowy czytelnik literatury wszelakiej, miłośniczka wyjazdów narciarskich i podróży. Matka dwójki dzieci i babcia dwójki wnucząt. 

dr Aleksandra Piotrowska

Uniwersytet Warszawski

Tomasz Jarczok

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnień w Opolu, współpracownik młodzieżowych ośrodków wychowawczych i młodzieżowych ośrodków socjoterapeutycznych na terenie województwa opolskiego. Twórca i realizator programów profilaktycznych, warsztatów rozwoju kompetencji życiowych. Realizator rekomendowanego programu profilaktycznego Fred goes Net. Pracuje w duchu dialogu motywującego.

Tomasz Jarczok

Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnień w Opolu

Izabela Szymczak Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zduńskiej Woli

Pedagog resocjalizacyjny, terapeuta TUS, oligofrenopedagog, dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Zduńskiej Woli. Absolwentka studiów podyplomowych z języka polskiego, edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, zarządzania oświatą. Nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych w Zduńskiej Woli oraz Szkole Policealnej. Absolwentka studiów doktoranckich z zakresu  socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka kilkunastu artykułów naukowych z zakresu pedagogiki, socjologii - głównie zdrowia, choroby i niepełnosprawności.

Izabela Szymczak

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zduńskiej Woli

Harmonogram konferencji

9.00 - 9.15

UROCZYSTE OTWARCIE KONFERENCJI NAUKOWEJ

Dziekan dr Katarzyna Mizera  

Wicemarszałek województwa opolskiego: Zuzanna Donath-Kasiura

 

Prowadzący:  

dr Joanna Wawrzyniak  

mgr Alicja Żak-Łykus

9.15 - 9.55

WYKŁAD OTWIERAJĄCY: 

dr Aleksandra Piotrowska, Uniwersytet Warszawski

Jak wspierać dzieci i młodzież na co dzień
 

10.00 - 10.30

Mariusz Wirga, Medical Director Psychosocial Oncology,

MemorialCare Cancer Institute at Long Beach Medical Center

Zastosowanie T.E.A.M. CBT w odniesieniu się do młodzieży
z apatią i poczuciem beznadziei

Wykład online - streaming z Kalifornii, USA

10.30 - 11.00

dr Halszka Witkowska, Uniwersytet Warszawski

Etiologia zachowań samobójczych wśród młodzieży
- podejście interdyscyplinarne
 
przerwa kawowa 11 przerwa kawowa 11

11.30 - 12.00

dr hab. Alicja Głębocka, prof. UWSB Merito

Psychologiczna perspektywa otyłości u dzieci i młodzieży

12.00 - 12.30

dr n med. Anna Szczegielniak, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Niefarmakologiczne wspieranie w leczeniu

12.30 - 12.45

Oficjalne podpisanie współpracy z Ośrodkiem Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych i Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu

12.45 -13.15

Tomasz Jarczok, Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu

Terapia systemowa jako skuteczna forma pracy z młodym człowiekiem

13.15 - 13.45

Dawid Plicko, Centrum Terapii Nerwic w Mosznej, Samodzielny Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Branicach

Koncepcja przywiązania. Teoria w praktyce klinicznej
II przerwa II przerwa

14.15 - 14.40

dr Daria Modrzejewska, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Przemoc psychiczna w relacjach między uczniami

 

wykład online

 

14.40-15.05

dr Elżbieta Woźnicka, Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach

Edukacja włączająca i integracja społeczna na przykładzie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

15.05-15.30

Izabela Szymczak, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zduńskiej Woli 

Wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży w covidowo-wirtualnej rzeczywistości  

 

 

15.30-16.00

PANEL DYSKUSYJNY

prowadząca: Mirosława Olszewska

Problemy i wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży na Opolszczyźnie 
Andrzej Buła

Konferencja bardzo mocno wpisuje się w podejmowane przez samorząd województwa działania na rzecz ochrony oraz promocji zdrowia psychicznego, dlatego też z chęcią objąłem patronat honorowy nad tym wydarzeniem, a urząd marszałkowski wsparł je finansowo.
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym we wszelką aktywność w dziedzinie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Jestem też przekonany, że ta konferencja  przyczyni się do tworzenia dobrego klimatu, sprzyjającego promowaniu i realizacji dobrych praktyk w sferze wspierania dobrostanu psychicznego mieszkańców naszego województwa.
Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie konferencji życzę satysfakcji z wykonywanej
pracy, a jej uczestnikom wielu pozytywnych i inspirujących wrażeń oraz zawodowego spełnienia.

Andrzej Buła

Marszałek województwa opolskiego

Warsztaty 16 listopada

Każdy warsztat ma ograniczenie do 20 miejsc. Jeden uczestnik może zapisać się na trzy warsztaty, po jednym w bloku.

9.00-10.30 WARSZTATY RÓWNOLEGŁE
ZAPISY ZAMKNIĘTE - mgr Wacław Mitoraj - Czynniki urazowe u dzieci wykorzystanych seksualnie, warunki skuteczności powrotu do równowagi
dr Joanna Swędrak-Zawada - Rozwijanie więzi z naturą a dobrostan człowieka
ZAPISY ZAMKNIĘTE - Alicja Żak-Łykus - Podejście skoncentrowane na rozwiązaniach w pracy z młodzieżą
10.45-12.15 WARSZTATY RÓWNOLEGŁE
ZAPISY ZAMKNIĘTE - Alicja Żak-Łykus - Podejście skoncentrowane na rozwiązaniach w pracy z młodzieżą
ZAPISY ZAMKNIĘTE - dr Joanna Swędrak-Zawada - Rozwijanie więzi z naturą a dobrostan człowieka
ZAPISY ZAMKNIĘTE - dr Agnieszka Gawor - Trudne sprawy w wychowaniu
12.30-14.00 WARSZTATY RÓWNOLEGŁE
ZAPISY ZAMKNIĘTE - Mirosława Olszewska - Co mi pomaga w pracy z dzieckiem? / Co lubię u siebie w swojej pracy z dzieckiem?
ZAPISY ZAMKNIĘTE - dr Agnieszk Gawor - Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach w pracy z dziećmi i z młodzieżą
ZAPISY ZAMKNIĘTE - Wiktoria Kubiec - Poszukiwanie zasobów mimo kryzysu- czynniki chroniące zdrowie psychiczne

Przerwy w blokach warsztatowych

I

Przerwa 15 minutowa

I
10.30-10.45
II

Przerwa 15 minutowa

II
12.15-12.30
dr Justyna Kuświk

Istotnym aspektem planowanej konferencji jest nawiązanie współpracy pomiędzy uczelniami, instytucjami oraz praktykami, które mogą zaowocować wspólnymi projektami i dalszymi działaniami prospołecznymi.

dr Justyna Kuświk

Prodziekan ds. studenckich, Członkini Komitetu Organizacyjnego oraz Komitetu Naukowego

dr Joanna Wawrzyniak

Konferencja, dyskusje naukowe i warsztaty z profesjonalistami, to kolejna ważna i udana próba poznania i zrozumienia szerokiego zakresu problemów w sferze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Wystąpienia, doniesienia z najnowszych badań, opracowania psychologiczne i pedagogiczne, z których skorzystają pedagodzy, nauczyciele i psychologowie szkolni, mają szansę stać się podstawą pogłębianej regularnie wiedzy zawodowej.

dr Joanna Wawrzyniak

Menedżer kierunku pedagogika, Członkini Komitetu Organizacyjnego oraz Komitetu Naukowego

Alicja Żak-Łykus

Zdrowie psychiczne jest nadal bardzo ważnym i aktualnym tematem. Podejmujemy tematykę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, po to aby lepiej zrozumieć, wspierać i zapobiegać kryzysom. Zaplanowaliśmy dwa dni pełne wymiany myśli i doświadczeń praktyków i naukowców oraz przedstawicieli instytucji, które ostatecznie wdrażają działania związane ze zdrowiem psychicznym w życie na opolszczyźnie. Zapraszam serdecznie wszystkie osoby zainteresowane tematyką zdrowia psychicznego 15 listopada na dzien wykładowy oraz 16 listopada na warsztaty.

mgr Alicja Żak-Łykus

Menedżer kierunku psychologia, Członkini Komitetu Organizacyjnego oraz Komitetu Naukowego

II Opolskie Forum zdrowia psychocznego dzieci i młodzieży II Opolskie Forum zdrowia psychocznego dzieci i młodzieży